Trwa ładowanie...

Orły 2013: Polański najlepszym reżyserem, ''Obława'' najlepszym filmem

Share
Orły 2013: Polański najlepszym reżyserem, ''Obława'' najlepszym filmem
Źródło: PISF
d2cgede

* 2013 jako najlepszy polski film. Roman Polański, jako twórca "Rzezi", został uhonorowany w kategorii najlepszy reżyser. Gala wręczenia nagród odbyła się w poniedziałek w Warszawie.*

Orły to statuetki przyznawane corocznie, w różnych kategoriach, przez Polską Akademię Filmową. W tym roku przypadła 15. edycja tych nagród.

Z Romanem Polańskim, który dostał Orła jako najlepszy reżyser, połączono się telefonicznie w trakcie gali, która odbyła się w Teatrze Narodowym. Artysta podziękował polskiemu środowisku filmowemu za uhonorowanie go statuetką. W tej samej kategorii - reżyseria - do Orła nominowani byli również Leszek Dawid - za film "Jesteś Bogiem" oraz Marcin Krzyształowicz - za "Obławę".

d2cgede

Obraz Krzyształowicza "Obława", nagrodzony Orłem 2013 w kategorii najlepszy polski film, pokonał w tej kategorii "Pokłosie" w reż. Władysława Pasikowskiego i film "Jesteś Bogiem"

Agnieszka Grochowska otrzymała Orła 2013 w kategorii najlepsza główna rola kobieca; aktorkę nagrodzono za rolę w filmie "Bez wstydu" w reż. Filipa Marczewskiego. W tej samej kategorii nominowane były także Danuta Szaflarska za rolę w "Pokłosiu" (reż. Władysław Pasikowski) i Weronika Rosati za rolę w "Obławie".

Laureatem Orła dla najlepszego aktora w roli głównej został Maciej Stuhr. Uhonorowano go za rolę w "Pokłosiu". Oprócz Stuhra nominowani do nagrody w tej kategorii byli Bartłomiej Topa za rolę w "Drogówce" (reż. Wojciech Smarzowski) i Marcin Dorociński za rolę w "Obławie".

W kategorii drugoplanowa rola kobieca zwyciężyła Joanna Kulig, doceniona za rolę w "Sponsoringu" (reż. Małgorzata Szumowska). Arkadiusz Jakubik otrzymał Orła w kategorii najlepsza drugoplanowa rola męska za kreację w filmie "Drogówka".

d2cgede

Jazzman Michał Urbaniak nagrodzony został Orłem w kategorii odkrycie roku, za rolę w filmie "Mój rower" Piotra Trzaskalskiego. Allan Starski otrzymał Orła za scenografię do "Pokłosia". Wojciech Smarzowski został uhonorowany jako autor najlepszego scenariusza - do filmu "Drogówka". Arkadiusz Tomiak zdobył statuetkę w kategorii najlepszy operator - otrzymał ją za zdjęcia do "Obławy". Orła w kategorii najlepsza muzyka przyznano za film "Komeda, Komeda..." (muzyka: Krzysztof Komeda i Mariusz Ostański).

Jarosław Kamiński, który pracował przy filmie "Jesteś Bogiem", został nagrodzony Orłem w kategorii najlepszy montaż. Za dźwięk, do filmu "Obława", uhonorowano Barbarę Domaradzką i Piotra Domaradzkiego. Także kostiumy do tego filmu zostały nagrodzone - zaprojektowała je Magdalena Rutkiewicz-Luterek.

Orzeł 2013 za osiągnięcia życia przyznany został aktorce Danucie Szaflarskiej. W kategorii najlepszy film europejski Orłem nagrodzono "Miłość" austriackiego reżysera Michaela Hanekego.

Ceremonię wręczenia Polskich Nagród Filmowych Orły 2013 poprowadził Arkadiusz Janiczek.

PEŁNA LISTA NOMINOWANYCH:

Najlepszy Film 
"Obława”

Najlepsza Reżyseria 
Roman Polański – "Rzeź"

Najlepszy Scenariusz 
Wojciech Smarzowski - "Drogówka"

Najlepsza Główna Rola Kobieca 
Agnieszka Grochowska – "Bez wstydu"

Najlepsza Główna Rola Męska 
Maciej Stuhr - "Pokłosie"

Najlepsza Drugoplanowa Rola Kobieca 
Joanna Kulig – "Sponsoring"

Najlepsza Drugoplanowa Rola Męska 
Arkadiusz Jakubik – "Drogówka"

Najlepsze Zdjęcia 
Arkadiusz Tomiak - "Obława"

Nagroda Publiczności 
Leszek Dawid – "Jesteś Bogiem"

Najlepsza Scenografia 
Allan Starski – "Pokłosie"

Najlepsze Kostiumy 
Magdalena Rutkiewicz-Luterek – "Obława"

Najlepsza Muzyka 
Krzysztof Komeda, Mariusz Ostański - "Komeda, Komeda..."

Najlepszy Dźwięk 
Barbara Domaradzka, Piotr Domaradzki - "Obława"

Najlepszy Montaż 
Jarosław Kamiński –" Jesteś Bogiem"

Odkrycie Roku 
Michał Urbaniak "Mój rower"

Nagroda za Osiągnięcia Życia 
Danuta Szaflarska

Najlepszy Film Europejski – „Miłość”, Michael Haneke

Najlepszy Film Dokumentalny -
"Wirtualna wojna"

d2cgede

Podziel się opinią

Share
d2cgede
d2cgede