Trwa ładowanie...

Orły 2020: Maja Komorowska otrzyma Orła za osiągnięcia życia

Orły, czyli Polskie Nagrody Filmowe, zostaną rozdane 2 marca. Ale już dziś wiadomo, kto otrzyma Orła 2020 za całokształt twórczości, czyli za osiągnięcia życia. Nagrodę przyznano Mai Komorowskiej.

Orły 2020: Maja Komorowska otrzyma Orła za osiągnięcia życiaŹródło: ONS.pl
d307snd
d307snd

Polskie Nagrody Filmowe przyznawane są w wielu kategoriach. Jedną z kategorii specjalnych Orłów są osiągnięcia życia - polski odpowiednik Oscarów przyznawanych za całokształt twórczości, czyli wszystkie wybitne osiągnięcia danego artysty. W tym roku jurorzy postanowili wyróżnić Maję Komorowską. Rok temu statuetka powędrowała do Krzysztofa Zanussiego. Wcześniej nagrodę dostali np. Janusz Gajos, Franciszek Pieczka, ale też reżyserzy - Andrzej Wajda, Jerzy Hoffman oraz autorzy zdjęć - Witold Sobociński. Przyznaje się ją od 21 lat.

O nagrodzeniu Komorowskiej poinformował Dariusz Jabłoński, prezydent Polskiej Akademii Filmowej.

- To wspaniały, radosny moment. Maja Komorowska to wielka, wspaniała, polska aktorka, która zaczynała u Jerzego Grotowskiego. Grała w filmach Krzysztofa Zanussiego, Andrzeja Wajdy. Grała również u Tadeusza Konwickiego, grała u Rafała Wieczyńskiego w filmie o księdzu Jerzym Popiełuszce - powiedział Jabłoński.

I dodał:

d307snd

- Jest osobą, która w stanie wojennym działała bardzo ofiarnie przez wiele miesięcy, żeby wszyscy internowani mieli co jeść i mieli w co się ubrać. Jest przykładem dla wszystkich polskich filmowców.

Dariusz Jabłoński wspomniał, dlaczego laureatka została ujawniona teraz, a nie podczas rozdania Orłów. Zrobiono to ze względu na samą Komorowską - by nie musiała stresować się w czasie ceremonii.

Orły 2020 - Maja Komorowska grała i w sztukach teatralnych, i w filmach

Maja Komorowska jest gwiazdą kina, telewizji i teatru. Urodziła się w 1937 r. Debiutowała jako 23-latka. Była oddana teatrowi, ale karierę i popularność zdobyła dzięki udziałowi w projektach filmowych.

d307snd

Naprawdę głośno zrobiło się o niej w latach 70. W 1970 r. zagrała w "Życiu rodzinnym" Zanussiego, a w 1971 r. w "Za ścianą" tego samego reżysera. Mówiło się o niej jako o muzie Krzysztofa. Ale grała też u Konwickiego, Wajdy, Kieślowskiego. Komorowska świetne recenzje zebrała, pojawiając się w "Weselu" w roi Racheli. Można ją było oglądać również w "Bilansie kwartalnym", "Katyniu".

Grała w "Rewizycie" z 2009 r., a 10 lat później pokazała się w filmie "Ikar. Legenda Mietka Kosza". W 2011 r. reżyserowała spektakl "Panny z Wilka". Wciąż gra w teatrze. Od 1972 r. jest związana z warszawskim Teatrem Współczesnym, obecnie 82-letnia aktorka jest gwiazdą przedstawienia "Mimo wszystko".

d307snd

Ceremonia wręczenia Orłów 2020 odbędzie się 2 marca 2020 r. Gospodarzem wydarzenia ma być Maciej Stuhr.

Córka Zbigniewa Zamachowskiego walczy o polskie Oscary. "Tata jest dumny, chce żebym wygrała"

TUTAJ znajdziecie nazwiska wszystkich nominowanych do Orłów 2020.

d307snd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d307snd