Trwa ładowanie...
d4hs722

Orły 2020: Maja Komorowska otrzyma Orła za osiągnięcia życia

Orły, czyli Polskie Nagrody Filmowe, zostaną rozdane 2 marca. Ale już dziś wiadomo, kto otrzyma Orła 2020 za całokształt twórczości, czyli za osiągnięcia życia. Nagrodę przyznano Mai Komorowskiej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Maja Komorowska dostanie Orła 2020
Maja Komorowska dostanie Orła 2020 (ONS.pl)
d4hs722

Polskie Nagrody Filmowe przyznawane są w wielu kategoriach. Jedną z kategorii specjalnych Orłów są osiągnięcia życia - polski odpowiednik Oscarów przyznawanych za całokształt twórczości, czyli wszystkie wybitne osiągnięcia danego artysty. W tym roku jurorzy postanowili wyróżnić Maję Komorowską. Rok temu statuetka powędrowała do Krzysztofa Zanussiego. Wcześniej nagrodę dostali np. Janusz Gajos, Franciszek Pieczka, ale też reżyserzy - Andrzej Wajda, Jerzy Hoffman oraz autorzy zdjęć - Witold Sobociński. Przyznaje się ją od 21 lat.

O nagrodzeniu Komorowskiej poinformował Dariusz Jabłoński, prezydent Polskiej Akademii Filmowej.

Zagłosuj na najlepszy polski film!

d4hs722

- To wspaniały, radosny moment. Maja Komorowska to wielka, wspaniała, polska aktorka, która zaczynała u Jerzego Grotowskiego. Grała w filmach Krzysztofa Zanussiego, Andrzeja Wajdy. Grała również u Tadeusza Konwickiego, grała u Rafała Wieczyńskiego w filmie o księdzu Jerzym Popiełuszce - powiedział Jabłoński.

I dodał:

- Jest osobą, która w stanie wojennym działała bardzo ofiarnie przez wiele miesięcy, żeby wszyscy internowani mieli co jeść i mieli w co się ubrać. Jest przykładem dla wszystkich polskich filmowców.

d4hs722

Dariusz Jabłoński wspomniał, dlaczego laureatka została ujawniona teraz, a nie podczas rozdania Orłów. Zrobiono to ze względu na samą Komorowską - by nie musiała stresować się w czasie ceremonii.

Orły 2020 - Maja Komorowska grała i w sztukach teatralnych, i w filmach

Maja Komorowska jest gwiazdą kina, telewizji i teatru. Urodziła się w 1937 r. Debiutowała jako 23-latka. Była oddana teatrowi, ale karierę i popularność zdobyła dzięki udziałowi w projektach filmowych.

d4hs722

Naprawdę głośno zrobiło się o niej w latach 70. W 1970 r. zagrała w "Życiu rodzinnym" Zanussiego, a w 1971 r. w "Za ścianą" tego samego reżysera. Mówiło się o niej jako o muzie Krzysztofa. Ale grała też u Konwickiego, Wajdy, Kieślowskiego. Komorowska świetne recenzje zebrała, pojawiając się w "Weselu" w roi Racheli. Można ją było oglądać również w "Bilansie kwartalnym", "Katyniu".

Grała w "Rewizycie" z 2009 r., a 10 lat później pokazała się w filmie "Ikar. Legenda Mietka Kosza". W 2011 r. reżyserowała spektakl "Panny z Wilka". Wciąż gra w teatrze. Od 1972 r. jest związana z warszawskim Teatrem Współczesnym, obecnie 82-letnia aktorka jest gwiazdą przedstawienia "Mimo wszystko".

Ceremonia wręczenia Orłów 2020 odbędzie się 2 marca 2020 r. Gospodarzem wydarzenia ma być Maciej Stuhr.

d4hs722

Córka Zbigniewa Zamachowskiego walczy o polskie Oscary. "Tata jest dumny, chce żebym wygrała"

TUTAJ znajdziecie nazwiska wszystkich nominowanych do Orłów 2020.

d4hs722

Podziel się opinią

Share
d4hs722
d4hs722