Trwa ładowanie...
d9bl069

Ostrołęka nie pokaże "Kleru". Prezydent miasta się tłumaczy

Filmu "Kler" zabrakło w repertuarze ostrołęckiego kina Jantar. Wywołało to sprzeciw mieszkańców i lokalnych mediów, które pisały o cenzurze. Prezydent miasta Janusz Kotowski na łamach "Naszego Dziennika" odparł zarzuty, że jest to jego decyzja.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Bartosz Mrozowski
Bartosz Mrozowski (Materiały prasowe)
d9bl069

Kotowski to działacz PiS z wykształceniem teologicznym, który przed laty pracował jako katecheta. To jemu podlega Ostrołęckie Centrum Kultury, które prowadzi jedyne kino w mieście. Już w 2017 roku doszło tam do ocenzurowania repertuaru. Poszło o "50 twarzy Greya" – w sprawie emisji tego filmu głos zabierali miejscy radni oraz wiceprezydent miasta.

Teraz kino nie ma zamiaru pokazać "Kleru". W rozmowie z Wirtualną Polską zarzuty o cenzurowanie repertuaru odpierał dyrektor Centrum Kultury Bogdan Piątkowski: - Rozumiem kontekst polityczny, w jaki się wrzuca ten film. Dla mnie jest to dziwne, bo jak już mówiłem, dla mnie to film jak film. Albo jest dobry, albo jest zły.

d9bl069

Z kolei prezydent miasta odpierał zarzuty, że to on podjął decyzję o niewprowadzeniu "Kleru" do kina. W rozmowie z "Naszym Dziennikiem" tłumaczył: – To jest decyzja samorządu. Oferta filmowa jest obecnie tak duża, że dyrektor kina ma pełne prawo wybierać, które filmy będą wyświetlane, a które nie.

Zadeklarował też, że nie ma zamiaru oglądać "Kleru": - Nie sądzę, że film "Kler" jest tak ważnym wydarzeniem artystycznym, aby podejmować specjalne zabiegi w celu jego dystrybucji. Nie wybieram się na ten film, ponieważ ani ja, ani moja rodzina nie zaśmiecamy swoich umysłów tego typu obrazami.

Jak podaje "Nasz Dziennik", w przekonaniu prezydenta Ostrołęki film nie będzie pretekstem do dyskusji, a jest prowokacją jeszcze przed swoją premierą.

d9bl069

Ostrołęka nie jest jedynym miastem, w którym nie będzie można zobaczyć "Kleru". Kino w Grodzisku Mazowieckim również nie przewiduje go w swoim repertuarze.

d9bl069

Podziel się opinią

Share

d9bl069

d9bl069