WP

Po premierze wybuchł skandal. "Błękitna laguna" ma już 37 lat

Kiedy w 1980 r. "Błękitna laguna" weszła na ekrany, krytycy zawyli. Na słynnej ekranizacji prozy Henry’ego De Vere Stacpoole’a recenzenci nie zostawili suchej nitki, zarzucając twórcom kompletny brak gustu, a młodym aktorom zerowe umiejętności. Jednak nie przeszkodziło to produkcji zostać najlepiej sprzedającym się filmem roku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jeden z najbardziej ikonicznych kadrów lat 80.
Jeden z najbardziej ikonicznych kadrów lat 80. (Materiały prasowe)
WP

Remake filmu Franka Laundera z 1949 r. stał się też przebojem polskich wypożyczalni wideo. Tak o "Błękitnej lagunie”" pisano w kultowym katalogu VHS "Video Comfort":

"Wrażliwym paniom radzimy przygotować zamiast chusteczek do nosa spore ręczniki kąpielowe. Super wyciskacz łez. Piękne zdjęcia, cudownie egzotyczne krajobrazy. Łagodny erotyzm".

Chyba trudno o celniejszy opis. Dziś przypominamy film Randala Kleisera, kontrowersje związane z jego premierą oraz sprawdzamy, jak zmienili się Brooke Shields i Christopher Atkins.

WP
Materiały prasowe
Podziel się

Rajskie krajobrazy Fidżi

"Błękitna laguna" to zdaniem Randala Kleisera jeden z najważniejszych filmów w całej jego karierze. Jako wielki fan ekranizacji z 1949 r. (plakat poniżej) oraz książki Henry’ego De Vere Stacpoole’a reżyser kultowego "Grease" przez kilka lat nosił się z ponownym przeniesieniem jej na ekran.

Materiały prasowe
Podziel się
WP

Kleiser do współpracy zaangażował scenarzystę Douglasa Daya Stewarta oraz australijskiego reżysera Richarda Franklina, który pomógł mu skompletować ekipę filmową.

Zdjęcia kręcono na Jamajce, wysepce należącej do Fidżi oraz rajskich plenerach Republiki Vanuatu, gdzie zrealizowano sceny rozgrywające się w tytułowej lagunie.

Olbrzymi sukces i odkrycie naukowe

Film Randala Kleisera okazał się największym komercyjnym hitem 1980 r., przez długi czas utrzymując się na pierwszym miejscu amerykańskiego box office’u. W samych Stanach Zjednoczonych i Kanadzie "Błękitna laguna" zarobiła ponad 58 mln dol. Był to olbrzymi sukces, zważywszy że budżet zamknął się w niecałych 5 mln.

WP
Materiały prasowe
Podziel się

Ciekawostką jest, że na planie filmu odkryto nie tylko Brooke Shields. Operatorom udało się przez przypadek sfilmować nieznaną nauce odmianę iguany. Podczas seansu w kinie zauważył to herpatog John Gibbons, który udał się na wyspę, gdzie zarejestrowano materiał, i nadał jej oficjalną nazwę Brachylophus vitiensis.

Po premierze wybuchł skandal

Rolę Emmeline, dziewczynki ocalałej z katastrofy żaglowca, dostała 14-letnia Brooke Shields. Nie była ona pierwszą aktorką, której zaproponowano angaż. Propozycję odrzuciły m.in. Carrie Fisher, Debra Winger i Isabelle Adjani.

WP
Materiały prasowe
Podziel się

Problem pojawił się tuż po premierze, kiedy wyszło na jaw, że w momencie kręcenia filmu Shields była niepełnoletnia. Aktorka została wezwana przed specjalną komisję, której zadaniem było sprawdzenie, czy producenci nie złamali prawa.

Shields zeznała, że na własne życzenie w scenach miłosnych zastępowała ją dublerka, a włosy zasłaniające jej biust za każdym razem przyklejano do piersi. Jak nietrudno się domyślić skandal, jaki przetoczył się przez amerykańskie media, tylko pomógł "Błękitnej lagunie" zapełnić po brzegi sale kinowe.

Ze skandalami za pan brat

WP

Shields przywykła do skandali. Kilka lat wcześniej zagrała w kontrowersyjnym horrorze "Alicjo, słodka Alicjo" poruszającym wątek pedofilii oraz wystąpiła w roli nieletniej prostytutki w "Ślicznotce" Louisa Malle’a. Z kolei w 1979 r. zrobiło się o niej głośno za sprawą reklamy, w której pojawiła się w samych dżinsach.

Getty Images
Podziel się

Choć za rolę Emmeline otrzymała pierwszą z trzech Złotych Malin, nie przeszkodziło jej to w kontynuowaniu kariery. Do tej pory wystąpiła w ponad 90 rolach, zarówno na wielkim, jak i na małym ekranie.

W maju aktorka skończy 52 lata. Niestety, od dawna jej nazwisko pojawia się w kontekście operacji plastycznych niż wartych odnotowania ról.

Pokonał 2 tys. kandydatów

W roli przystojnego Richarda obsadzono 18-letniego Christopher Atkinsa. W odróżnieniu od ekranowej partnerki dla nastolatka przygoda z filmem zaczęła się właśnie od "Błękitnej Laguny", za którą zdobył nominację do Złotego Globu.
Zanim Atkins stanął przed kamerą, pracował jako ratownik i instruktor żeglarstwa.

Podczas castingu do filmu pokonał ponad 2 tys. kandydatów. Debiutant musiał również pójść na kilka ustępstw, m.in. zmienić fryzurę oraz wystąpić nago przed kamerą.

Udział w filmie Randala Kleisera okazał się trampoliną do sławy. Atkins stał się bożyszczem nastolatek, pojawił się na okładce magazynu "Playgirl" oraz w niezliczonej ilości reklam.

Złote Maliny i filmy klasy B

Rola w "Błękitnej lagunie" pociągnęła za sobą inne propozycje filmowe, choć nie były to już role na miarę przeboju z 1980 r. Dziś grywa przeważnie w produkcjach klasy B.

Getty Images
Podziel się

Do tej pory wystąpił w niemal 90 filmach i serialach, w tym telewizyjnym remaku swojego debiutanckiego filmu zatytułowanego "Blue Lagoon: The Awakening" z 2012 r. Na swoim koncie ma również dwie Złote Maliny.

W lutym aktor obchodził 56. urodziny. Prywatnie wciąż jest dobrym przyjacielem Brooke Shields. W 2001 r. wziął udział w rozbieranej sesji fotograficznej, udowadniając, że nadal jest w świetnej formie.

Polub WP Film
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP