Trwa ładowanie...

Początek cenzury polskiego kina? PIS blokuje konkurs na nowe filmy

Według nieoficjalnych źródeł toczy się walka PISF z Ministerstwem Kultury o ekspertów odpowiedzialnych za wybór projektów. W listopadzie szefowa PISF Magdalena Sroka powiedziała w programie #dziejesienażywo w Wirtualnej Polsce, że nie obawia się nacisków na polską kinematografię ze strony nowego rządu. Nie minęły trzy tygodnie, a okazało się, że minister kultury wstrzymuje nabór wniosków na dofinansowanie nowych filmów.

Początek cenzury polskiego kina? PIS blokuje konkurs na nowe filmyŹródło: East News, fot: Stanisław Kowalczuk
d40dnxl
d40dnxl

Programy dofinansowania polskich filmów są podstawowym narzędziem działania Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej. Nowy nabór wniosków miał ruszyć w poniedziałek 7 grudnia. Chodzi m.in. o dofinansowanie wniosków na produkcję filmową (budżet 90,5 mln zł), programów dotyczących upowszechnienia kultury filmowej (25 mln zł), promocji polskiego filmu za granicą (8 mln zł), a także programów rozwoju kin (6 mln zł). Jednak PISF musi wstrzymać się z przyjmowaniem tych wniosków.

Do dzisiaj PISF nie otrzymał z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zatwierdzonej listy ekspertów PISF. Eksperci, wybierani na roczną kadencję, są odpowiedzialni za dofinansowanie poszczególnych wniosków. Bez zatwierdzonej listy nie ma możliwości uruchomienia naboru.

- Pamiętajmy, że funkcjonujemy w określonych regułach prawnych – mówiła Magdalena Sroka w programie #dziejesienazywo. - Nie ma takiej możliwości, żeby dokonywać cenzury i ingerować w dzieło twórcy. Ocena oddziaływania treści nie jest w kompetencjach i zakresie ani tego, kto dystrybuuje środki czyli Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, ani w zakresie żadnego z polityków w tym kraju. Nie jest rolą tych, którzy pełnią służbę publiczną decydowanie o tym, co jest złe, a co dobre w sztuce – mówiła.

d40dnxl

Magdalena Sroka nie powiedziała wtedy jakie są możliwe formy cenzury w PISF. Tymczasem blokowanie naboru wniosków jest jedną z form nacisku na niezależność tej instytucji. Według nieoficjalnych źródeł trwa spór między PISF a Ministerstwem Kultury, które domaga się dopisania do listy ekspertów ludzi przychylnych linii ideowej nowej władzy.

Czekamy na oficjalny komunikat w tej sprawie.

d40dnxl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40dnxl