Program TV na niedzielę: "Gdzie jest Dory", "Bękarty Wojny", "Zakochany Molier" [11‑06-2017]
Dziś w TV "Kontakt", czyli jeden z najlepszych filmów lat 90., a także zapomniany film Andrzeja Wajdy "Korczak" z ekranowym debiutem Anny Muchy. Ponadto polecamy animację "Gdzie jest Dory", "Bękarty Wojny" Quentina Tarantino i "Zakochanego Moliera", który zadebiutuje na kanale WP. Niezwykle ciekawą propozycję jest również "Boisko bezdomnych" - jeden z najczęściej nagradzanych polskich filmów 2008 roku, do którego scenariusz napisało życie. Sprawdź, co jeszcze warto obejrzeć 11 czerwca.
11.06.2017 | aktual.: 22.11.2017 10:39
"Boisko bezdomnych"
Życie napisało genialny scenariusz, który na filmowy język przełożyli Kasia Adamik i Przemysław Nowakowski. “Boisko bezdomnych” niezwykła historia byłego piłkarza, świetnego reprezentanta, który po poważnej kontuzji zaczyna staczać się na dno. Po kilku latach niepowodzeń trafia na Dworzec Centralny, gdzie poznaje kilkoro mężczyzn, z którymi postanawia wziąć udział w mistrzostwach świata w piłce nożnej bezdomnych. “Boisko bezdomnych” z fenomenalną rolą Marcina Dorocińskiego, nagradzane m.in. na festiwalu w Gdyni i Camerimage, to niezwykłe kino, które dotyka bolesnych tematów, a zarazem jest niezwykle budujące I optymistyczne.
"Boisko bezdomnych" - TVP Kultura 20:20
Dziś w TV zapomniany
"Gdzie jest Dory"
W kontynuacji "Gdzie jest Nemo?" głównego bohatera zastąpiła rybka Dory, która cierpi na utratę pamięci krótkotrwałej. Jej historię poznajemy, gdy udaje się w podróż do Kalifornii, aby odnaleźć utraconą rodzinę. Dory nie jest w swoich poszukiwaniach samotna. Animację zaludnia masa zabawnych postaci, np. marudna ośmiornica Hank czy waleń Bailey, mający problemy z echolokalizacją, czy samica rekina wielorybiego, która dla odmiany jest krótkowzroczna. "Ułomność" każdego z bohaterów jest czytelnym komunikatem: w grupie można zdziałać więcej.
"Bękarty wojny"
Film Quentina Tarantino z 2009 roku z gwiazdorską obsadą (Brad Pitt, Eli Roth, Christoph Waltz, Michael Fassbender, Til Schweiger) opowiada historię tytułowego oddziału złożonego z amerykańskich Żydów, którzy szykują zamach na Hitlera w okupowanej Francji. Niezwykła wizja drugiej wojny światowej w połączeniu z genialnym aktorstwem czyni z "Bękartów wojny" pozycję obowiązkową nie tylko dla fanów Tarantino.
"Zakochany Molier"
Młody, nieznany jeszcze dramatopisarz przybywa do Paryża. Jest pełen zapału i chętny do tworzenia sztuki, ale jego dzieła okazują się klapą finansową. Zadłużony Molier ląduje w końcu w więzieniu. Na pomoc przychodzi mu jednak znany paryski bogacz. Jourdain ma wobec młodego twórcy nietypowy plan. Pragnie, aby ten nauczył go umiejętności imponowania kobietom. Molier przybywa więc do domu Jourdaina w przebraniu świętoszkowatego Tartuffe'a. Szybko jednak jego uwagę przyciąga żona wybawiciela i…sprawa nabiera nieoczekiwanego obrotu.
"Kontakt"
Jeden z najlepszych filmów lat 90. Obraz Roberta Zemeckisa koncentruje się na postaci Ellie Arroway (Jodie Foster). Kobieta przez całe swoje życie starała się dowiedzieć na pytanie, czy istnieje jakaś pozaziemska cywilizacja? Pewnego dnia bohaterka odbiera sygnał radiowy z odległej gwiazdy. Dzieje się to w momencie, gdy zapada decyzja o likwidacji jej laboratorium.
"Korczak"
Zapomniany film Andrzeja Wajdy i ekranowy debiut Anny Muchy. "Korczaka" warto porównać do powstałej kilka lat później "Listy Schindlera" - czerń i biel, Holocaust, poświęcenie jednostek dla sprawy ogólnoludzkiej. Niby podobnie, a skrajnie odmiennie, choć autorzy obu historii są tak samo ambitni w ukazywaniu tragedii. Poza tym to jedyny prawdziwie udany film Andrzeja Wajdy w latach 90. i najwybitniejsza w filmowej karierze rola Wojciecha Pszoniaka. Bardzo dobrze zrealizowane kino.
"U Pana Boga za miedzą"
"U Pana Boga za miedzą" to trzecia część przygód mieszkańców miejscowości Królowy Most. Po miłosnych perypetiach w "U Pana Boga za piecem", po niespodziewanych sąsiadach w "U Pana Boga w ogródku" spokojna społeczność podlaskiej miejscowości Królowy Most staje w obliczu kolejnych dramatycznych wydarzeń, które burzą ich codzienną harmonię i monotonię.