Trwa ładowanie...
d1epbco

Proszę państwa, oto najlepszy film w tej części świata

"Zimna wojna" z nagrodą dla najlepszego filmu! Zgarnęliśmy najważniejsze wyróżnienia podczas gali Europejskiej Nagrody Filmowej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Zimna wojna" pozamiatała
"Zimna wojna" pozamiatała (Materiały prasowe)
d1epbco

Pozamiatane. Paweł Pawlikowski najlepszym reżyserem i scenarzystą w tej części świata. Joanna Kulig najlepszą aktorką. Jarosław Kamiński najlepszym montażystą. I prawdziwa wisienka na torcie: "Zimna wojna" wyróżniona jako najważniejszy film tego roku w Europie. Lepiej być nie mogło!

Maciej Kowalski w swojej recenzji dla WP Film pisał: "Historia opowiedziana jest w 'Zimnej wojnie' po mistrzowsku: Pawlikowski wyraźnie zaznacza kolejne punkty zwrotne, umiejętnie posługuje się symbolami i synekdochami, znakomicie gra aluzjami. W jego filmie nie ma charakterystycznego dla wielu współczesnych fabuł filmowych wielokrotnego powtarzania tego samego: najpierw bohaterowie coś robią, potem mówią o tym, że to robią, a na koniec jeszcze reżyser pokazuje jakiś symbol tego, że coś zrobili. W 'Zimnej wojnie' nie ma śladu filmowego przegadania".

d1epbco

"Zimna wojna" opowiada historię wielkiej i trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie potrafią ze sobą być i jednocześnie nie mogą być bez siebie. W ich role wcielają się Tomasz Kot i Joanna Kulig, którym na ekranie partnerują Agata Kulesza i Borys Szyc. Wydarzenia pokazane w "Zimnej wojnie" rozgrywają się latach 50. i 60. XX wieku, w Polsce i budzącej się do życia Europie, a w ich tle wybrzmiewa wyjątkowa ścieżka dźwiękowa, będąca połączeniem polskiej muzyki ludowej z jazzem i piosenkami paryskich bardów minionego wieku.

Autorzy oparli tę opowieść na kanwie prawdziwej historii zespołu ludowego pieśni i tańca Mazowsze, który pod koniec lat 40. powstał za sprawą zarządzenia komunistycznych władz. Grupa zgromadziła młodych ludzi z wsi i siół z całego kraju, którzy zamieszkali w dawnym szlacheckim dworku i ćwiczyli choreografie i piosenki oparte na motywach ludowych. Po kilku latach zespół zaczął występować w całej Polsce i zagranicą, odnosząc wielkie sukcesy.

"Zimna wojna" zachwyciła nie tylko Europejczyków. Świetne recenzje od tygodni zbiera także w USA.

Film dostał maksymalne pięć gwiazdek od recenzenta dziennika "The Guardian" oraz cztery w "The Daily Telegraph". Zachwyceni są także recenzenci "The Independent" oraz londyńskiego "The Evening Standard" (również maksymalne pięć gwiazdek), a swoje peany dołożyła redakcja kultowego i popularnego na całym świecie magazynu filmowego "Empire".

d1epbco

"The Hollywood Reporter" przewidywał ostatnio, że indywidulane nominacje do Oscarów mogą dostać Paweł Pawlikowski w kategorii Najlepszy Reżyser oraz Łukasz Żal za Najlepsze Zdjęcia. Ba, hollywoodzki portal uważa, że w "sprawiedliwym świecie nominację dla Najlepszej Aktorki powinna dostać Joanna Kulig, przypominająca swoją grą i talentem Jennifer Lawrence".

The Independent pisze, że Pawilkowskiemu udało się odtworzyć ducha kina z lat 60., takich mistrzów, jak Milos Forman, Jiri Menzel i François Truffaut.

Recenzent Guardiana: "Oniemiałem z zachwytu. Ten film jest niczym 'Casablanca' w wersji Andrzeja Wajdy".

I chociaż "Zimna wojna" nie dostała ani jednej nominacji do Złotych Globów, to po tej ostatniej gali jest jeszcze większa nadzieja na nominację do Oscarów.

d1epbco
d1epbco

Podziel się opinią

Share

d1epbco

d1epbco