Przenieśli na ekran coś, co wydawało się niemożliwe. "Sto lat samotności" już w grudniu na Netfliksie
"Sto lat samotności" autorstwa Gabriela Garcíi Márqueza od ponad 50 lat urzeka czytelników na całym świecie. Wielowątkowość historii i planów czasowych, na których odgrywa się akcja, skutecznie odstraszała filmowców przez lata. W końcu powstała produkcja, która ma szanse oddać złożoność fabuły. Jest pierwszy, obiecujący zwiastun serialu.
Już 11 grudnia na ekranie w Netflixie będzie można zobaczyć ikoniczne momenty z powieści "Sto lat samotności". Fanów książki zapewne ucieszy, że zobaczą na ekranie założenie Macondo i przybycie Melquíadesa, perypetie życia rodzinnego, namiętności mieszkańców miasta, konflikty polityczne i wynikającą z nich wojnę oraz kasztanowiec, na którym José Arcadio Buendía spełnia przepowiednię o swojej samotności, uwalniając deszcz żółtych kwiatów.
Wyreżyserowany przez Laurę Morę i Alexa Garcíę Lópeza serial to jedna z najbardziej ambitnych produkcji w historii Ameryki Łacińskiej. Serial został w całości nakręcony w Kolumbii przy wsparciu rodziny laureata Nagrody Nobla.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sto lat samotności – część 1 | Oficjalny zwiastun | Netflix
Obsada, ożywiająca kultowe postacie rodziny Buendía i mieszkańców Macondo, jest w przeważającej mierze kolumbijska. W jej skład wchodzą: Marco Antonio González (młody José Arcadio Buendía), Diego Vásquez (dorosły José Arcadio Buendía), Susana Morales (młoda Úrsula Iguarán), Marleyda Soto (dorosła Úrsula Iguarán), Moreno Borja (Melquíades) czy Claudio Cataño (Aureliano Buendía). Serial będzie składał się z dwóch części. W każdej zobaczymy po 8 odcinków. Premiera pierwszej odsłony na Netfliksie już 11 grudnia.
O czym opowiada "Sto lat samotności"?
Kuzyni José Arcadio Buendía i Úrsula Iguarán, którzy pobrali się wbrew woli rodziców, opuszczają swoją wioskę i wyruszają w długą podróż w poszukiwaniu nowego domu. Ich wędrówka kończy się nad kamienistym brzegiem rzeki, gdzie zakładają utopijną osadę Macondo. Kilka pokoleń rodu Buendía wyznaczy przyszłość tego mitycznego miasta, dręczonego przez szaleństwo, zakazane miłości, krwawą i absurdalną wojnę oraz strach przed straszliwą klątwą, która skazuje ich, bez nadziei, na sto lat samotności.
Wydane w 1967 roku "Sto lat samotności" to jedno z najważniejszych dzieł Gabriela Garcíi Márqueza, laureata literackiej Nagrody Nobla w 1982 roku. Uznawana za arcydzieło literatury iberoamerykańskiej, ciesząca się ogromnym uznaniem, sprzedała się w ponad 50 milionach egzemplarzy i została przetłumaczona na ponad 40 języków.
W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" opowiadamy o skandalu z "Konklawe", omawiamy porażających "Łowców skór" na Max i wyliczamy, co poszło nie tak z głośnym "Sprostowaniem". Znajdź nas na Spotify, Apple Podcasts, YouTube, w Audiotece czy Open FM. Możesz też posłuchać poniżej: