Trwa ładowanie...

"Ptaki śpiewają z Kigali" – mocny zwiastun i data premiery ostatniego filmu Krzysztofa Krauze [WIDEO]

Krzysztof Krauze był klasą samą w sobie. Niemal trzy lata po śmierci reżysera, coraz głośniej robi się o jego ostatnim filmie pt. "Ptaki śpiewają z Kigali”. W oczekiwaniu na światową premierę obrazu opublikowano jego zwiastun oraz ogłoszono datę polskiej premiery kinowej. Termin ten bynajmniej nie wydaje się przypadkowy. Czyżby twórcy chcieli już dziś zasugerować to, czego nie wolno im jeszcze ogłosić? Miejmy nadzieję.

"Ptaki śpiewają z Kigali" – mocny zwiastun i data premiery ostatniego filmu Krzysztofa Krauze [WIDEO]Źródło: Materiały prasowe
d28p9mi
d28p9mi

Festiwalowy zwiastun (film walczy w konkursie głównym słynnego MFF w Karlowych Warach)
przetłumaczony jest na język angielski, ale pobrzmiewają w nim również polskie zdania, jak np. "nie zabija się milina ludzi bez powodu". Słowa te w połączeniu z mocnymi scenami robą bardzo duże wrażenie. Znając tendencję reżyserskiej pary (jest to również projekt Joanny Kos-Krauze) do kreowania obrazów wyjątkowo silnie oddziałujących na emocje widza, można spodziewać się filmu na wskroś poruszającego.

W środowisku blogerów i krytyków filmowych pojawiło się przypuszczenie, że "Ptaki śpiewają w Kigali" trafi do konkursu głównego najważniej imprezy polskiego kina, czyli Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Piątek 22 września, dzień na który dystrybutor Kino Świat wyznaczył polską premierę obrazu, jest jednocześnie przedostatnim dniem nadmorskiego święta rodzimej kinematografii. Rozgłos jaki mogłaby dać filmowi impreza, pozwala przypuszczać, że właśnie tam obraz "Ptaki śpiewają w Kigali" będzie miał szansę zaistnieć walcząc o prestiżowe Złote Lwy.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

"Ptaki śpiewają w Kigali" to ostatni wspólny film Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze – twórców nagradzanych obrazów "Papusza" i "Plac Zbawiciela". Jest to wstrząsająca opowieść o przyjaźni i przebaczeniu. Film otrzymał nagrodę FIRST LOOK na MFF w Locarno 2016 dla polskiego filmu w fazie postprodukcji oraz został zakwalifikowany do Konkursu Głównego 52. edycji MFF w Karlowych Warach 2017. Pokaz na prestiżowym czeskim festiwalu odbędzie się 4 lipca.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Akcja filmu rozpoczyna się w 1994 roku. Po tym, jak w Kigali zestrzelono samolot prezydenta Rwandy, trwają rozruchy między plemionami Tutsi i Hutu. W ciągu trwających 100 dni czystek z rąk ekstremistów ginie około miliona ludzi. Świadkiem tych wydarzeń jest Anna (Jowita Budnik)
– polska ornitolog, która przyjechała do Afryki, aby prowadzić badania nad spadkiem populacji sępów w Rwandzie. Gdy zaczyna się ludobójstwo, Polka ratuje przed śmiercią młodą dziewczynę z plemienia Tutsi – Claudine. Anna umożliwia ocalonej ucieczkę do Polski. Po przylocie do kraju kobiety próbują otrząsnąć się z koszmarnych przeżyć, ale nie są w stanie wpisać się w rutynę codziennego życia. Pewnego dnia, po upływie kilku lat, Klarysa decyduje się na powrót do ojczyzny. Anna postanawia wyruszyć wraz z przyjaciółką w tę niezwykle emocjonalną podróż do samego serca Afryki.

Zobacz, co dziejesiewkulturze:

d28p9mi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28p9mi