Trwa ładowanie...
d4css8d

Robin Wright

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
d4css8d

Popularna aktorka amerykańska, żona słynnego gwiazdora Seana Penna. Jedną z jej najsłynniejszych ról do dziś pozostaje rola Jenny Curran, dziewczyny tytułowego „Forresta Gumpa” w słynnym filmie Roberta Zemeckisa.

Urodziła się 8 kwietnia 1966 roku w Dallas, w Teksasie. Od drugiego roku życia mieszkała i dorastała w San Diego, w Kalifornii, dokąd jej mama przeprowadziła się po rozwodzie wraz z dwójką dzieci – Robin i jej bratem, Richardem. Z naturalnymi predyspozycjami po temu, już w wieku 14 lat rozpoczęła międzynarodową karierę modelki.

Trzy lata później zadebiutowała na małym ekranie w serialu „The Yellow Rose” z Cybill Shepherd (1983), a wkrótce później nastąpił pierwszy, przełomowy moment w jej karierze, wraz z otrzymaniem angażu do roli Kelly Capwell Conrad w operze mydlanej „Santa Barbara” (1984-88). Rola w tej znanej produkcji przyniosła jej nagrodę Soap Opera Digest oraz trzy nominacje do Daytime Emmy.

W międzyczasie zadebiutowała na dużym ekranie w niedużym epizodzie w komedii akcji „Obyczajówka” (1986) oraz w tytułowej roli w baśniowej produkcji „Narzeczona dla księcia” Roba Reinera (1987). We wszystkich produkcjach występowała wówczas pod swoim panieńskim nazwiskiem, Robin Wright.

W 1990 roku po raz pierwszy spotkała się z późniejszym partnerem, a w efekcie – mężem, Seanem Pennem, na planie thrillera „Stan łaski”. Później zagrali razem m.in. w „Jak jej nie kochać” (1997), „Cenie miłości” (1997) i „Harmidrze” (1998), Robin była też gwiazdą wyreżyserowanych przez Seana Penna produkcji: „Obsesja” (1995) i „Obietnica” (2001). W obu partnerował jej znakomity aktor, a przy okazji - przyjaciel rodziny, Jack Nicholson.

W 1994 roku zagrała rolę, która okazała się jedną z najbardziej charakterystycznych w jej karierze – mowa o kreacji Jenny Curran, ukochanej „Forresta Gumpa” w słynnej, obsypanej Oskarami produkcji Roberta Zemeckisa, z Tomem Hanksem w roli tytułowej. Rola przyniosła aktorce łańcuszek ważnych nominacji: do Złotego Globu, Saturna i Screen Actors Guild Award.

Dekadę zamknęła występem u boku Kevina Costnera w dość głośnym melodramacie „List w butelce” (1999), nowe tysiąclecie otworzyła zaś udziałem w thrillerze „Niezniszczalny”, partnerując na planie Bruce’owi Willisowi i Samuelowi L. Jacksonowi. W 2002 roku dołączyła do znakomitej, żeńskiej obsady dramatu „Biały oleander”, a rok później zadebiutowała jako producentka wykonawcza dramatu „Virgin” (2003). Cztery lata później wyprodukowała też słynny dramat muzyczny „Hounddog” z rewelacyjną Dakotą Fanning w roli głównej (2007).

W międzyczasie pojawiła się w kilku głośnych produkcjach, m.in. w ekranizacjach uhonorowanych nagrodami Pulitzera powieści: „Dom na krańcu świata” (2004) i „Empire Falls” (2005) oraz w obsypanych nagrodami filmach niezależnych: „Nine Lives” Rodrigo Garcii (2005, zespołowy Brązowy Leopard na MFF w Locarno), „Ten dzień powrócił” Jeffa Stanzlera (2005, Chlotrudis Award) i „Rozstania i powroty” Anthony’ego Minghelli (2006, nominacja do BIFA).

Rok 2007 to kreacja królowej Wealhtheow w słynnej, przygodowej produkcji fantasy „Beowulf” Roberta Zemeckisa, a 2008 – dołączenie do gwiazdorskiej obsady komedii „Co jest grane?” z Robertem De Niro w roli głównej.

Ostatnie produkcje z jej udziałem, to: melodramat „New York, I Love You”, thriller „Stan gry” z Russellem Crowe, Benem Affleckiem, Helen Mirren i Rachel McAdams i dramat „The Privet Lives of Pippa Lee” Rebekki Miller, gdzie wcieliła się w tytułową postać (2009). W tym samym roku ponownie spotkała się też z Robertem Zemeckisem i wzięła udział w bajkowym filmie dla dzieci „Disney’s A Christmas Carol”.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4css8d
d4css8d
d4css8d
d4css8d

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj