Trwa ładowanie...
d1p1d6f

Roland Joffé

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
d1p1d6f

Roland Joffe karierę, jak większość brytyjskich twórców, rozpoczął w teatrze. Dzięki zdobytemu uznaniu, Joffe w 1960 roku rozpoczął pracę jako reżyser legendarnego już w Anglii serialu "Coronation Street".

W latach 70-tych pracował przy innych popularnych serialach: "Sam", "Bill Brand", "Headmaster" czy "The Spongers". Karierę reżysera filmowego rozpoczął od telewizyjnych - "'Tis Pitty She's A Whore" (1980) i "United Kingdom" (1981). Jego pełnoprawny reżyserski debiut, "Pola Śmierci" (1984), ukazujący koszmar wojny domowej w Kambodży oczami amerykańskiego korespondenta, zyskał mu międzynarodową sławę. Haing S. Ngor otrzymał Oscara i Złoty Glob dla najlepszego aktora drugoplanowego, film uhonorowano także Oscarami za zdjęcia i montaż a sam Joffe nominowany został do Oscara i Złotego Globuw kategorii najlepszy reżyser.

Swój talent tworzenia poruszających i estetycznie dopracowanych obrazów potwierdził filmem "Misja" (1986). Pięknie opowiedziana (Oscar za zdjęcia) historia XVIII-wiecznych jezuickich misjonarzy czyniących w Ameryce Południowej swoją powinność na przekór politycznym machinacjom przyniosła Joffe'mu drugą nominację do Oscara. Następne filmy - "Projekt Manhattan" (1989) oraz "Miasto radośći" (1992) przeszły nieco bez echa.

W 1993 roku Joffe zaskoczył wszystkich angażując się w powstawanie filmu "Mario Bros" - utrzymaną w lekkim klimacie ekranizację popularnej gry komputerowej. W 1995 roku krytycy wręcz zmiażdżyli nakręconą przez Joffe'go "Szkarłatną literę".

To niepowodzenie nie załamało go jednak i w 2000 roku Joffe przypomniał o sobie filmem "Vatel", który zachwycił krytyków, zwłaszcza doskonałymi kostiumami i przepiękną scenografią. Rok 2005 stoi pod znakiem pracy nad filmem "Singularity".

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1p1d6f
d1p1d6f
d1p1d6f
d1p1d6f

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj