''Tajemnica Westerplatte'': ''Ważny film'', ''...hymn na cześć bohaterstwa'' - krytycy i historycy o filmie

Film "Tajemnica Westerplatte", który wchodzi do kin w najbliższy piątek zbiera pierwsze głosy wśród polskiej krytyki.

Recenzenci podkreślają, że to film przełomowy – wreszcie autentyczny i na poziomie. Według Dawida Karpiuka z Newsweeka to ważny film. Czemu? "Bohaterowie są niejednoznaczni, przerażeni, a poprzez to bardziej ludzcy. Do tego szybki montaż i sporo zdjęć kręconych z ręki, wszystko zgodne z tym, jak kręci się dziś duże produkcje wojenne. (…) Tajemnica kończy z epoką superprodukcji spod znaku Potopu. Najwyższy czas."

''Tajemnica Westerplatte'': ''Ważny film'', ''...hymn na cześć bohaterstwa'' - krytycy i historycy o filmie
Źródło zdjęć: © ITI

"Tajemnica Westerplatte" "...jest filmem znakomitym. Jego główny wątek, czyli dramatyczny spór między polskimi oficerami kierującymi obroną placówki - mjr Henrykiem Sucharskim (Michał Żebrowski) i kpt. Franciszkiem Dąbrowskim (Robert Żołędziewski) - został przedstawiony w sposób nie tylko pasjonujący, ale przede wszystkim uczciwy. A co za tym idzie – niejednoznaczny" – pisze Piotr Zychowicz na łamach Do Rzeczy.

Jak twierdzi, rozczarują się ci, którzy spodziewają się filmu „pełnego patosu, łzawej opowieści o dzielnych żołnierzykach”, bo wreszcie „doczekaliśmy się kina wojennego na światowym poziomie”. „Reżyserowi nie można odmówić talentu” - puentuje Bożena Janicka na stronach Kina.

Historycy podkreślają, że „Tajemnica Westerplatte” to lektura obowiązkowa – bo odbrązawiając, gloryfikuje – Paweł Chochlew stworzył bohatera prawdziwego, w którego można uwierzyć. „Film robi wrażenie, jest sugestywny, dobrze grany przez celebrycką w większości, ale dającą z siebie wszystko obsadę, świetnie nakręcony, z piękną muzyką Jana Kaczmarka. Ale co najważniejsze nie ośmiesza Polaków walczących w drugiej wojnie światowej. Przeciwnie, jest hymnem na cześć bohaterstwa obrońców Westerplatte.” – pisze Piotr Zaremba (wNas.pl).

„To znakomite kino historyczne. Trzymająca w napięciu akcja, sugestywne sceny batalistyczne. (…) Stanowiący oś filmu konflikt dwóch osobowości pomiędzy młodym wilczkiem, który ma dużo odwagi, ale brakuje wyobraźni (Dąbrowski), a nadwrażliwym inteligentem (Sucharski), kierowanym, ale i paraliżowanym poczuciem odpowiedzialności jest ciekawy i przekonywujący.” - przekonuje Robert Kostro, Dyrektor Muzeum Historii Polski.

„Tajemnica Westerplatte” to film o dramacie walki, o wyborach człowieka w obliczu śmiertelnego zagrożenia, o odwiecznym sporze wizji racjonalnej, którą reprezentuje major Sucharski (Michał Żebrowski) z wizją romantyczną kapitana Dąbrowskiego (Robert Żołędziewski). Jeden nie chce skazywać swych żołnierzy na ostateczną zagładę, drugi pragnie walczyć do ostatniej kropli krwi. Ten film, to obraz wojny, w którym heroizm przeplata się z lękiem, a obok wielkości i poświęcenia jest także małość i słabość. Reżyser, unikając łatwych osądów, dotknął natury bohaterstwa i wojny, sugestywnie pokazał jej nie tylko militarne, ale i psychiczne konsekwencje.

Muzykę skomponował laureat Oscara Jan A.P. Kaczmarek. Projekty scenografii wyszły spod ręki zdobywcy Oscara - Allana Starskiego. W głównych rolach wystąpili: Michał Żebrowski i Robert Żołędziewski, Jan Englert, Borys Szyc, Piotr Adamczyk, Andrzej Grabowski, Mirosław Baka i Jakub Wesołowski.

Książka "Tajemnica Westerplatte" Pawła Chochlewa i Aldony Roguskiej już w sprzedaży.

„Tajemnica Westerplatte” – jak było naprawdę?

W kinach od 15 lutego.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)