Trwa ładowanie...

Technologia umożliwiła odtworzenie ważnego filmu dokumentalnego. "Niepodległość" obejrzysz w Polsacie

Jest rok 1918, Europa świętuje zakończenie wielkiej wojny, a przed Polską jeszcze 5 lat walk o ustalenie granic i ukształtowanie demokratycznego państwa. Dzięki odnalezieniu unikalnych materiałów filmowych, powstał niezwykły film dokumentalny pt. "Niepodległość”. Dziś prezentujemy plakat filmu.

Technologia umożliwiła odtworzenie ważnego filmu dokumentalnego. "Niepodległość" obejrzysz w PolsacieŹródło: Materiały prasowe, fot: plakat
d2219od
d2219od

"Niepodległość” dokument ukazujący fenomen odzyskania przez Polskę niepodległości, to kolejny po "Powstaniu Warszawskim” polski film non-fiction, który powstał w oparciu o materiały archiwalne. Nieznane i niepublikowane dotąd nagrania zostały poddane cyfrowej obróbce i pokolorowane. W filmie wykorzystano archiwalia francuskie, niemieckie, rosyjskie, amerykańskie, ukraińskie i polskie.

"Trzeba pamiętać, że w owych czasach filmowano przede wszystkim ważne wydarzenia jak śluby, pogrzeby, koronacje” – mówi reżyser filmu Krzysztof Talczewski i dodaje:* - Nam się udało pozyskać materiały ukazujące prostego człowieka, i na tym polega ich oryginalność.*

Dzięki najnowszym osiągnięciom techniki filmowej, materiały nakręcone sto lat temu nieudźwiękowione i czarno-białe, zyskały kolor oraz dźwięk. I to chyba było najtrudniejsze dla twórców, by przywróć gwar ulic sprzed stu lat. „100 lat temu nie nagrywany dźwięku tylko obraz” – mówi realizator dźwięku Aleksander Stachiewicz.

d2219od

*- My musimy sobie wyobrazić, jak to wszystko mogło brzmieć, przecież sto lat temu dźwięk był zupełnie inny *– konkluduje Stachiewicz.

Uroczysta premiera filmu pod patronatem narodowym Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy, z udziałem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pana Piotra Glińskiego, odbędzie się w Teatrze Wielkim 12 listopada 2018. o 20:00. Całość wydarzenia wraz z filmem będzie transmitowana w Telewizji POLSAT od godziny 20.30.

PATRONAT NARODOWY NAD WYDARZENIEM OBJĄŁ
PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ ANDRZEJ DUDA
W STULECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

d2219od
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2219od