Trwa ładowanie...
d3lf0io

"The Imitation Game" z nagrodą publiczności w Toronto

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"The Imitation Game" z nagrodą publiczności w Toronto
d3lf0io

Film "The Imitation Game" Mortena Tylduma zdobył nagrodę publiczności na zakończonym w niedzielę 14 września festiwalu w Toronto. Dramat z Benedictem Cumberbatchem w roli głównej automatycznie stał się faworytem przyszłorocznej gali wręczenia Oscarów.

W obrazie Benedict Cumberbatch wciela się w genialnego matematyka i kryptologa Alana Turinga. Żyjący w latach 1912-1954 Turing przyczynił się do złamania kodu Enigmy oraz do powstania nowej nauki - informatyki. Zaprojektował pierwszy elektroniczny komputer i wynalazł tak zwany test Turinga, za pomocą którego do dziś szacuje się zdolności maszyn do posługiwania się naturalnym językiem i do logicznego, samodzielnego myślenia. Sukcesy w życiu zawodowym nie przełożyły się na powodzenie w życiu osobistym. W 1952 roku Turing przyznał, że jest homoseksualistą, za co został skazany przez sąd za naruszanie moralności publicznej. Chcąc uniknąć więzienia, zdecydował się na rozwiązanie alternatywne - kastrację chemiczną. Wyrok sprawił, że naukowiec został odsunięty od ważnych badań i poufnych informacji. W 1954 Turing popełnił samobójstwo, zjadając zatrute cyjankiem jabłko.

U boku Benedicta Cumberbatcha występują m.in. Keira Knightley, Matthew Goode, Mark Strong, Rory Kinnear, Charles Dance, Allen Leech oraz Matthew Beard.

d3lf0io

Za kamerą "The Imitation Game" stanął Morten Tyldum ("Kumple", "Łowcy głów"). Scenariusz na podstawie książki Andrew Hodgesa "Alan Turing: The Enigma" napisał Graham Moore.

Obraz otrzymał najważniejszą nagrodę Toronto International Film Festival - TIFF People's Choice Award. W ubiegłym roku wyróżnienie to przypadło dramatowi "Zniewolony. 12 Years a Slave", który kilka miesięcy później otrzymał Oscara dla najlepszego filmu. W poprzednich latach taka sama sytuacja miała miejsce z produkcjami "Poradnik pozytywnego myślenia", "Jak zostać królem" oraz "Slumdog. Milioner z ulicy".

Dzieło Mortena Tylduma już 8 października zostanie pokazane na otwarcie tegorocznego London Film Festival. "The Imitation Game" trafi do polskich kin prawdopodobnie przed końcem 2014 roku.

d3lf0io

Podziel się opinią

Share
d3lf0io
d3lf0io