TOP 10: Filmy, które uratują wasz związek
14.02.2014 | aktual.: 22.03.2017 09:46
W ostatnim numerze branżowego czasopisma Journal of Consulting and Clinical Psychology opublikowano artykuł, w którym autorzy przedstawili wyniki badań dotyczących zależności między oglądaniem filmów, a łagodzeniem konfliktów w związku. Okazuje się, że miesięcznie wystarczy obejrzeć wspólnie od czterech do pięciu obrazów i podyskutować o nich ze swoim partnerem. Sposób równie skutecznym co programy i terapie małżeńskie!
W ostatnim numerze branżowego czasopisma Journal of Consulting and Clinical Psychology opublikowano artykuł, w którym autorzy przedstawili wyniki badań dotyczących zależności między oglądaniem filmów, a łagodzeniem konfliktów w związku. Okazuje się, że miesięcznie wystarczy obejrzeć wspólnie od czterech do pięciu obrazów i podyskutować o nich ze swoim partnerem. Sposób równie skutecznym co programy i terapie małżeńskie!
Przez trzy lata grupa naukowców pod przewodnictwem profesora Ronalda Rogge z University of Rochester prowadziła badania na trzech wyselekcjonowanych grupach nowożeńców składających się z 174 par. Dwie z nich uczestniczyły w tradycyjnych terapiach rodzinnych, zaś pary z trzeciej grupy dodatkowo musiały przynajmniej raz w tygodniu obejrzeć i przedyskutować polecony im film.
Efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania – wśród par oglądających wspólnie filmy ryzyko rozwodu bądź rozstania zmalało podobnie jak w przypadku zastosowania skomplikowanych i czasochłonnych terapii – z 24 do nawet 11 procent.
Z okazji Walentynek prezentujemy listę 10 filmów, które koniecznie musicie obejrzeć ze swoimi partnerami. Wśród nich znalazły się zarówno produkcje biorące udział w eksperymencie, jak i obrazy zasugerowane przez naukowców. Jakie to filmy? Przekonajcie się!
''Stalowe magnolie'', reż. Herbert Ross, 1989
Wzruszająca, choć nie pozbawiona humoru opowieść o życiu, miłości i przyjaźni, której akcja rozgrywa się w małym miasteczku na amerykańskiej prowincji.
W centrum wydarzeń znajduje się piękna Shelby Eatenton () wpada w panikę na samą myśl, że mogłaby stracić ukochaną córkę i szuka wsparcia u przyjaciółek, które pomogą jej przełamać wewnętrzne lęki i stawić czoła wyzwaniu.
W pozostałych rolach wystąpiły: Dolly Parton, Shirley MacLaine, Daryl Hannah i Olympia Dukakis.
''Przeminęło z wiatrem'', reż. George Cukor, Sam Wood, Victor Fleming, 1939
Adaptacja filmowa wyróżnionej nagrodą Pulitzera książki Margaret Mitchell, to największe osiągnięcie w historii hollywoodzkiego kina.
Ten poruszający romans osadzony w czasach wojny secesyjnej zdobył imponującą ilość Nagród Akademii – aż 10 statuetek, w takich kategoriach jak „Najlepszy film” i „Najlepsza aktorka pierwszoplanowa”.
''Anna Karenina'', reż. Joe Wright, 2012
Ekranizacja powieści Lwa Tołstoja, jednej z największych "love story" na świecie.
Historia tragicznej miłości Anny Kareniny (Keira Knightley)
i Aleksego Wrońskiego (Aaron Johnson)
. Początkowo bohaterka broni się przed uczuciem, chce pozostać wierną żoną i matką. Jednak z czasem ulega namiętności, jednocześnie decydując się na wyjawienie prawdy mężowi (Jude Law)
.
Anna zostaje wykluczona z petersburskiego high life'u, zabrania się jej kontaktów z ukochanym synkiem Sieriożą. Jej szaleńcze uzależnienie od Aleksego doprowadza w końcu do tragedii…
''Love Story'', reż. Arthur Hiller, 1970
Jeden z najbardziej romantycznych filmów wszech czasów, od dnia premiery cieszący się wciąż fenomenalną popularnością.
Poruszająca serca milionów widzów opowieść o miłości silniejszej od śmierci. To również największy kasowy sukces wytwórni Paramount. „Love Story” otrzymało siedem nominacji do Oscara (m.in. za najlepszy film) i zdobyło jednego z nich za wspaniała muzykę Francisa Lai.
Już w trakcie realizacji „Love Story” jej twórcy wiedzieli, że mają do czynienia z czymś wyjątkowym. I to na tyle wyjątkowym, że Erich Segal pisząc scenariusz jednocześnie przekształcał go w powieściowy bestseller.
Wyróżnieni nominacjami do Oscara Ryan O’Neal i Ali MacGraw niemal z dnia na dzień stali się aktorską sensacja dzięki niezapomnianym kreacjom młodych kochanków, którzy w imię miłości pokonują bariery społeczne, pobierają się, aby ostatecznie zmierzyć się z kryzysem największym z możliwych…
''Prawdziwe kłamstwa'', reż. James Cameron, 1994
Niezawodny Arnold Schwarzenegger wciela się w rolę Harry'ego Taskera, tajnego agenta do zadań specjalnych.
O profesji Taskera nie wie nawet jego żona Helen (Jamie Lee Curtis)
, przeświadczona, że poślubiła nudnego sprzedawcę komputerów.
Gdy prawda o podwójnym życiu Harry'ego wychodzi na jaw, oboje wpadają w ręce międzynarodowych terrorystów. Teraz muszą dać z siebie wszystko, by ocalić nie tylko małżeństwo, ale i życie.
''Ona'', reż. Spike Jonze, 2013
Theodore (Joaquin Phoenix)
, samotny pisarz, kupuje nowy system operacyjny, który jest tak zaprojektowany, aby spełnić wszystkie potrzeby użytkownika. Stopniowo między nim, a "Samanthą" rozwija się romans...
W swojej nieprawdopodobnej opowieści Spike Jonze pokazuje, jak wielki wpływ może mieć na nas nowoczesna technologia.
''Zaklinacz koni'', reż. Robert Redford, 1988
Niezwykła opowieść nakręconą na podstawie bestsellera Nicholasa Evansa z Robertem Redfordem, Kristin Scott Thomas oraz Scarlett Johansson w rolach głównych.
Tragiczny wypadek jeździecki pozostawia blizny nie tylko na ciele, ale i w psychice nastoletniej Grace (Johansson) i jej ukochanego konia Pilgrima. Zdesperowana Annie (Thomas) pragnie pomóc córce za wszelką cenę.
Odkłada na bok własne sprawy i wyjeżdża z dziewczynką oraz jej ulubieńcem do Montany, aby zobaczyć się z Tomem Bookerem (Redford), legendarnym „zaklinaczem koni”, który potrafi leczyć zwierzęta po traumatycznych przejściach. Spotkanie z tym zagadkowym człowiekiem kompletnie odmieni życie całej trójki…
„Zaklinacz koni” to wspaniała historia o miłości, nadziei, odwadze i woli walki, która poruszyła serca widzów oraz krytyków na całym świecie.
''Mężowie i żony'', reż. Woody Allen, 1992
Słynny reżyser ukazuje komediowy portret dwóch nowojorskich małżeństw, które poddają analizie swoje związki i stwierdzają, że… chcą więcej.
Woody Allen i Mia Farrow wcielają się w wieloletnie małżeństwo, które staje w obliczu poważnego kryzysu, gdy ich najlepsi przyjaciele- grani przez Sydneya Pollacka i Judy Davis- oświadczają, że się rozstają.
Każde z nich natychmiast znajduje sobie młodszego partnera i na nowo odkrywa uroki namiętnej miłości. Nie mija jednak wiele czasu, a do głosu dochodzą zadawnione urazy i nieoczekiwana zazdrość, które każą im przewartościować pochopnie podjęte decyzje.
''Adwokat diabła'', reż. Taylor Hackford, 1997
Początkującego adwokata odwiedza doświadczony prawnik z Nowego Jorku. Jest przedstawicielem potężnej firmy prawniczej, która docenia pracę młodego Kevina Lomaxa i chce mieć go w swoich szeregach. Pomimo ostrych sprzeciwów matki postrzegającej Nowy Jork jako największe siedlisko grzechu, Kevin wraz z Mary Ann decydują się na wyjazd z prowincji.
W wielkim mieście Lomax pnie się po szczeblach kariery pod okiem założyciela kancelarii „Milton, Chadwick, Waters”. Milton nakłania młodego prawnika do pozostania na stałe w Nowym Jorku, omamiając go wysoką pensją i luksusowym apartamentem na Manhattanie.
Zafascynowany ekskluzywnym światem, wpływowymi znajomościami, Kevin jest gotów zrobić wszystko, by nie wypaść z gry. Okazuje się, że przyjdzie zapłacić mu za to wysoką cenę.
''Julie i Julia'', reż. Nora Ephron, 2009
Film został oparty na opowiadaniu Julie Powell (Amy Adams)
pt. "Julie and Julia: 365 Days, 524 Recipes, 1 Tiny Apartment Kitchen".
Powell nie przepadała za pracą sekretarki i postanowiła w ciągu roku zrealizować wszystkie 524 przepisy z książki kucharskiej słynnej Julii Child (Meryl Streep)
"Mastering the Art of French Cooking".
Swoje doświadczenia w kuchni zaczyna spisywać w formie bloga. A ten z kolei posłuży wydawcom do opublikowania jej perypetii w formie książki.
Pełną listę filmów znajdziecie pod tym adresem. (gk/mn)