TOP 10 : Filmy z Marcinem Dorocińskim
Marcin Dorociński jest dziś jednym z najbardziej rozchwytywanych polskich aktorów. Jego kariera w ostatnich latach nabrała zawrotnego tempa i nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie miała zacząć gwałtownie hamować. Trudno wskazać role, w których Dorociński nie potrafiłby się odnaleźć. Aktor doskonale radzi sobie z kreacjami dramatycznymi, gangsterskimi i komediowymi.
Wszechstronność, magnetyzm
Marcin Dorociński jest dziś jednym z najbardziej rozchwytywanych polskich aktorów. Jego kariera w ostatnich latach nabrała zawrotnego tempa i nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie miała zacząć gwałtownie hamować. Trudno wskazać role, w których Dorociński nie potrafiłby się odnaleźć. Aktor doskonale radzi sobie z kreacjami dramatycznymi, gangsterskimi i komediowymi.
Za każdym razem, gdy pojawia się na ekranie, skutecznie skupia na sobie uwagę widzów. Niespotykana wszechstronność, magnetyzm, doskonałe operowanie emocjami – między innymi te elementy uznaje się za największe atuty aktorskiego warsztatu Marcina Dorocińskiego. Które z jego dotychczasowych ról są jednak najlepsze?
10. „Vinci”
Marcin Dorociński ukończył warszawską Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w roku 1997. Na wielkim ekranie zdołał zadebiutować jeszcze przed uzyskaniem dyplomu epizodyczną rolą w kontrowersyjnej „Szamance” Andrzeja Żuławskiego. W późniejszych latach Dorociński nie narzekał na brak angażów, choć w większości przypadków odgrywał mało znaczące role. Jego osobę widzowie mogli zobaczyć np. w drugiej części „Kilera”, gdzie wcielił się w postać jednego ze słynnych Młodych Wilków. Pierwszym większym wyzwaniem Dorocińskiego była pierwszoplanowa kreacja Arka Bilskiego w mało udanym dramacie sensacyjnym Wojciecha Nowaka – „Krugerandy” z roku 1999. W późniejszym czasie aktor często pojawiał się w różnego rodzaju produkcjach serialowych – m.in. w „Sforze”, „Camera Cafe” i„ Fali zbrodni”. Zagrał także drugoplanową rolę w komedii Macieja Ślesickiego – „Show”.
Jedną z pierwszych kreacji, która naprowadziła karierę Marcina Dorocińskiego na właściwe tory, była postać Komisarza Łukasza Wilka w przebojowej komedii kryminalnej Juliusza Machulskiego – „Vinci”. W filmie tym Dorociński zagrał przebiegłego funkcjonariusza policji, podejrzewającego niejakiego Cumę (Robert Więckiewicz) o planowanie kradzieży słynnego obrazu „Dama z łasiczką”. Rola Komisarza Wilka pokazała, że aktor dobrze odgrywał role twardych charakterów i była namiastką tego, co widzowie mogli zobaczyć w jego wykonaniu w przyszłości.
9. „Lęk wysokości”
W gronie najlepszych dotychczasowych ról Marcina Dorocińskiego znalazła się kreacja Tomka Janickiego w dramacie „Lęk wysokości”. Film Bartosza Konopki opowiada historię bardzo trudnej relacji głównego bohatera z jego chorym psychicznie ojcem (Krzysztof Stroiński). Obraz ukazuje, jak poukładane życie Tomka zaczyna komplikować się w obliczu rodzinnej tragedii.
W „Lęku wysokości” Marcin Dorociński doskonale zaprezentował swoje umiejętności dramatyczne. Bardzo oszczędna gra emocjami uwiarygodniła postać Tomasza, który z jednej strony miał żal do swojego ojca za jego poczynania w przeszłości, a z drugiej nie potrafił odmówić mu pomocy. Nie można też zapomnieć o fantastycznej roli Krzysztofa Stroińskiego, który doskonale wcielił się w postać pogrążonego w szaleństwie chorego mężczyzny. Wraz z Dorocińskim stworzył on charakterystyczny duet, będący największym atutem tego filmu.
8. „Rewers”
W zestawieniu najważniejszych filmów z udziałem Marcina Dorocińskiego nie mogło oczywiście zabraknąć „Rewersu” w reżyserii Borysa Lankosza. W tej rewelacyjnej czarnej komedii aktor zagrał diabolicznego Bronisława Toporka, którego schadzka w domu głównej bohaterki – Sabiny Jankowskiej (Agata Buzek) – kończy się w co najmniej zaskakujący sposób. Za rolę w „Rewersie” Dorociński otrzymał pierwszego w karierze Złotego Lwa.
Akcja „Rewersu” rozgrywa się w latach 50. XX wieku. Film opowiada historię trzydziestoletniej redaktorki działu poezji – Sabiny Jankowskiej, która nie zdołała jeszcze poznać idealnego mężczyzny. Na drodze bohaterki przypadkiem staje jednak przystojny i surowy Bronisław Toporek. Sabina zaprasza nowego znajomego do swego domu. W trakcie odwiedzin okazuje się, że Bronisław jest bezwzględnym funkcjonariuszem UB i wcale nie ma szlachetnych zamiarów wobec nowo poznanej kobiety.
7. „Obława”
Nieco niedocenianym przez polską widownię filmem, w którym Marcin Dorociński zagrał główną rolę, jest „Obława” Marcina Krzyształowicza. W tym przejmującym dramacie wojennym aktor wcielił się w postać przywódcy partyzanckiej grupy żołnierzy – Kaprala „Wydry”. Oprócz Dorocińskiego w rolach głównych wystąpili Maciej Stuhr i Weronika Rosati.
„Obława” to trzymający w napięciu film, którego akcja rozgrywa się w trakcie II wojny światowej. Dowodzona przez Kaprala „Wydrę” partyzantka ukrywa się w lesie przed wrogimi wojskami. Niewielki i słabo wyposażony oddział musi nie tylko mierzyć się z czyhającymi na nich Niemcami, ale również ze zdrajcami oraz trudnymi warunkami bytowymi. Stworzony przez Dorocińskiego bohater wyróżniał się charyzmą oraz charakterem. Między innymi za ten film aktor został uhonorowany nagrodą „Paszportu Polityki” w roku 2012.