TOP 10: Najpiękniejsze aktorki w historii kina
Olśniewające, szlachetne, nienachalne. Chociaż prezentują zupełnie odmienny typ urody, każda z nich ma to „coś”, co sprawia, że w swojej epoce uznawano ją za ikonę piękna. Czy zgadzacie się z tym wyborem? A może kogoś zabrakło?
Dzięki stworzonemu w latach 30. tzw. star systemowi wielkie studia filmowe zaczęły zarabiać wielkie pieniądze, a lansowani przez nie aktorzy zyskali status gwiazd wielbionych przez masową publiczność, na zawsze stając się ikonami piękna.
Dziś przygotowaliśmy dla was zestawienie naszym zdaniem najpiękniejszych aktorek, jakie kiedykolwiek pojawiły się na wielkim ekranie.
Olśniewające, szlachetne, nienachalne. Chociaż prezentują zupełnie odmienny typ urody, każda z nich ma to „coś”, co sprawia, że w swojej epoce uznawano ją za ikonę piękna. Czy zgadzacie się z tym wyborem? A może kogoś zabrakło?
Charlize Theron
Jedna z najpopularniejszych i najpiękniejszych współczesnych aktorek hollywoodzkich.
Urodziła się w Benoni w RPA, 7 sierpnia 1975 roku. Z pochodzenia jest pół -Niemką, pół –Francuzką. Imię Charlize aktorka otrzymała po ojcu, który miał na imię Charles.
Piękną 37-latkę, która jakiś czas temu zszokowała fanów radykalną zmianą fryzury, w przyszłym roku zobaczymy na ekranie w nowej wersji słynnego „Mad Maxa”.
Reżyserem filmu jest George Miller, twórca poprzednich trzech części serii. Dokładna data premiera filmu na razie nie jest znana.
Greta Garbo
Jedna z największych gwiazd wszech czasów. Z pochodzenia Szwedka, osiągnęła oszałamiający sukces na skalę międzynarodową.
Po dziś dzień jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci, kojarzonych przede wszystkim z epoką kina niemego i pierwszą dekadą dźwiękowej rewolucji.
Słynęła z niezwykłej urody i hipnotyzującego spojrzenia, które doskonale współgrało z jej nieodgadnioną osobowością i tajemniczą naturą. Przez wielu zwana „boską Gretą”.
Farrah Fawcett
Jedna z najbardziej znanych gwiazd lat 70., ikona ówczesnej popkultury. Zasłynęła przede wszystkim jako seksowna blond-gwiazda serialu „Aniołki Charliego” i twarz (czy raczej ciało) jednego z najsłynniejszych plakatów w historii show-biznesu.
W 1976 roku nastąpił absolutny przełom w karierze aktorki, związany z zaproszeniem do wzięcia udziału w sesji zdjęciowej dla małej, niezależnej wytwórni plakatów Pro Arts Inc.
Choć według wstępnych ustaleń miała pojawić się w kostiumie bikini, sama zdecydowała się na jednoczęściowy, czerwony strój kąpielowy. Wybór okazał się strzałem w dziesiątkę, a słynne zdjęcie uśmiechniętej Fawcett obiegło cały świat, ciesząc się niewyobrażalnym zainteresowaniem.
Powodem tego stanu rzeczy był prozaiczny, ale niespotykany wówczas szczegół – wyraźnie uwypuklone sutki pięknej modelki.
Raquel Welch
Seks symbol kina lat 60. i 70. Jedna z najgorętszych gwiazd w dziejach show-biznesu. Z powodzeniem występowała w produkcjach amerykańskich i europejskich.
Sceny z brytyjskiego przygodowego filmu fantasy „Milion lat przed naszą erą” przeszły do historii kina wyłącznie dzięki jej występowi w bardzo skąpym odzieniu – futrzanym bikini. Fotosy z filmu przez długi czas służyły jako najpopularniejsze zdjęcia z serii „pin-up girl”, zyskując niemal legendarny status.
Rolą w niskobudżetowym filmie wytwórni Hammer udowodniła, że seksbombami nie muszą być jedynie blondynki pokroju Marilyn Monroe. Na ekranie partnerowała takim tuzom jak James Stewart, Dean Martin, Frank Sinatra czy Monica Vitti.
Prasa rozpisywała się o jej licznych związkach, m.in. Warrenem Beatty, Seanem Connery czy… Alice Cooperem.
Carole Lombard
Amerykańska aktorka urodzona w 1908 roku, która uchodzi za ikonę lat 30. Mając zaledwie 15 lat porzuciła naukę i dołączyła do grupy teatralnej.
Jako 17-letnia dziewczyna przeszła odpowiednie próby i została zakontraktowana jako aktorka 20th Century Fox. Pracowała również dla słynnego Macka Senneta.
W 1939 roku wyszła za mąż za słynnego Clarka Gable’a, z którym kilka lat wcześniej spotkała się na planie filmu „No Man of Her Own”.
Zginęła tragicznie w katastrofie lotniczejrazem ze swoją matką w 1942 roku.
Natalie Wood
Kiedy w listopadzie 1981 roku media podały informację o jej tragicznej śmierci, Ameryka zamarła. Nic dziwnego - przecież Natalie Wood nie była byle kim.
Aktorkę, trzykrotnie nominowaną do Nagrody Akademii Filmowej, powszechnie uważano za ucieleśnienie sukcesu, wrodzonego wdzięku i wszystkiego, co symbolizowała złota era Hollywood.
Wood grała u największych i z największymi, pojawiając się w filmach, które dzisiaj są uważane za żelazne klasyki X muzy. „Buntownik bez powodu”, „Poszukiwacze”, „West Side Story” czy ubóstwiany przez amerykańską widownię kultowy „Cud na 34 ulicy”, to tylko niektóre przykłady z jej bogatej filmografii.
Vivien Leigh
Brytyjska i amerykańska aktorka. Kojarzona przede wszystkim ze słynną, nagrodzoną Oscarem kreacją Scarlett O’Hary w „Przeminęło z wiatrem”, dzięki której aż po dziś dzień jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych aktorek w historii kina.
Genialna kreacja postaci Blanche DuBois w „Tramwaju zwanym pożądaniem” przyniosła jej drugiego Oscara, nagrodę BAFTA, nominację do Złotego Globu oraz Puchar Volpiego na MFF w Wenecji.
Po czterech latach wystąpiła w brytyjskim filmie Anatole’a Litvaka „The Deep Blue Sea” (1955), później, po jeszcze dłuższej przerwie, zagrała z Warrenem Beattym w filmie „Rzymska wiosna pani Stone” (1961), ostatni występ dając w 1965 roku w „Statku szaleńców” Stanleya Kramera.
Brigitte Bardot
Światowej sławy aktorka i modelka francuska. Postać–ikona, "europejski odpowiednik Marilyn Monroe" i jeden z największych seks symboli w historii.
Jako piętnastolatka pojawiła się na okładce magazynu Elle, a w wieku 18 lat zadebiutowała w obrazie „Le Trou Normand” (1952).
Cztery lata później przyszła przełomowa rola w filmie „I Bóg stworzył kobietę” w reżyserii jej ówczesnego męża Rogera Vadima. Premierze obrazu towarzyszył obyczajowy skandal, a dzięki zagranej w nim roli aktorka ukształtowała swój aktorski wizerunek kobiety-dziecka, nie zważającej na obowiązujące normy obyczajowe i konwenanse oraz śmiało je przekraczając.
Aż do 1974 roku, kiedy ostatecznie porzuciła karierę filmową, występowała właściwie nieustannie, głównie w produkcjach francuskich.
Ginger Rogers
Amerykańska aktorka i tancerka, znana głównie z serii filmów muzyczno-tanecznych, w których wystąpiła w parze z Fredem Astaire'em.
W 1940 podjęła próbę zmiany emploi i wystąpiła w dramacie „Kitty Foyle”, za który zdobyła Oscara. W kolejnych latach występowała m.in. w „Oh Men!, Oh Women!” (1957) i „Harlow” (1965) oraz w teatrach broadwayowskich.
Przeszła na emeryturę w wieku 73 lat. W 1991 wydała autobiografię „Ginger, moja historia”. W wieku 83 lat zmarła na skutek choroby serca. Została pochowana w Oakwook Memorial Park w Chatsworth w Kalifornii.
Katharine Hepburn
Znana i ceniona amerykańska aktorka filmowa i teatralna, jedna z najwybitniejszych i najbardziej wszechstronnych w historii kina.
Zdobywczyni rekordowej liczby czterech Oscarów za role pierwszoplanowe (i w sumie dwunastu nominacji) oraz nagród aktorskich na festiwalach w Cannes i Wenecji.
Lata aktywności zawodowej Katharine Hepburn obejmują sześć dekad. Nazywana jest Pierwszą Damą Kina.