TOP 5: Filmy o wierze

W całej historii kina powstało stosunkowo niewiele filmów o wierze w Boga. Temat ten jest na tyle trudny w realizacji, że tylko garstka reżyserów zdecydowała się jego podjęcia w swoich filmach. Umiejętne ukazanie na ekranie różnych aspektów wiary wymaga od twórców posiadania odpowiedniego warsztatu oraz bezstronnej postawy.

TOP 5: Filmy o wierze
Źródło zdjęć: © getty

Na polskie ekrany wchodzi właśnie najnowszy film Harolda Cronka – "Bóg nie umarł 2". Produkcja przedstawia historię amerykańskiej nauczycielki, która zostaje oskarżona o złamanie przepisu o świeckości instytucji publicznych, gdy na lekcji historii wspomina postać Jezusa Chrystusa. Z okazji premiery obrazu przedstawiamy pięć najlepszych filmów, w których zostaje podjęta tematyka wiary w Boga.

"Wszystko będzie dobrze"
„Wszystko będzie dobrze” to wyprodukowany w roku 2007 film Tomasza Wiszniewskiego, opowiadający historię 12-letniego chłopca, który chcąc ratować swoją śmiertelnie chorą matkę, postanawia pobiec do Częstochowy. Wierzy, że w ten sposób Matka Boska przywróci jego rodzicielce zdrowie. W wyprawie pomaga chłopcu borykający się z alkoholizmem nauczyciel wychowania fizycznego. Wyczynem 12-lataka zaczynają interesować się media w całym kraju. Film został nagrodzony Orłem oraz trzema Złotymi Lwami. W rolach głównych wystąpili Robert Więckiewicz, Adam Werstak i Izabela Dąbrowska.

"Bruce Wszechmogący"
Czy film o wierze zawsze musi być poważny? Okazuje się, że nie! Komedia „Bruce Wszechmogący” w zabawny i atrakcyjny sposób ukazuje kryzys wiary u głównego bohatera. Obraz Toma Shadyaca przedstawia historię reportera lokalnej telewizji – Bruce’a Nolana, który uważa się za życiowego nieudacznika. Za wszystkie swoje porażki obarcza on Boga, któremu ubliża przy każdej możliwej okazji. Stwórca świata postanawia więc dać Bruce’owi nauczkę – tymczasowo powierza mu wszystkie swoje moce, a samemu udaje się na zasłużony urlop. Główny bohater, będąc teraz Panem całego świata, zaczyna przekonywać się, że codzienna „praca” Boga wcale nie należy do najłatwiejszych. „Bruce Wszechmogący” to oryginalna i rezolutna komedia, która bawi do łez. W roli głównej wystąpił Jim Carrey.

"Ofiarowanie"
Andriej Tarkowski zaliczany jest do grona najwybitniejszych twórców filmowych w historii. Wśród jego najlepszych filmów wymienia się najczęściej „Ofiarowanie” z roku 1986. Jest to historia pięćdziesięcioletniego mężczyzny, który w obliczu nadchodzącej eksplozji atomowej postanawia całkowicie ofiarować się Bogu. Obraz ten uznaje się za swoisty testament twórczy Tarkowskiego („Ofiarowanie” jest ostatnim nakręconym przez niego filmem). Dzieło znalazło się na liście 45 produkcji wyróżnionych przez Watykan, propagujących szczególne wartości religijne, moralne lub artystyczne.

"Misja"
Na tej samej liście znalazła się „Misja” w reżyserii Rolanda Joffégo. Gwiazdorsko obsadzony dramat (m.in. Robert De Niro, Jeremy Irons i Liam Neeson) z roku 1986 opowiada historię Jezuity, który nawraca na wiarę chrześcijańską tubylców z głębi amazońskiej dżungli. Nieoczekiwanie dołącza do niego były handlarz niewolnikami – Rodrigo Mendoza. Gdy Hiszpania sprzedaje Portugalczykom kolonię, na której znajduje się tytułowa misja, grupa szerzycieli nauk kościoła postanawia do ostatniej kropli krwi bronić schrystianizowanej wioski przez najazdem portugalskich wojsk. Świetnie zrealizowane kino historyczne o wielkim ładunku emocjonalnym.

"Franciszek"
Na stworzonej przez Watykan liście filmów o wyjątkowych walorach religijnych, artystycznych lub moralnych znalazł się również „Franciszek” w reżyserii Liliany Cavani. Obraz ten przedstawia żywot jednego z najsłynniejszych świętych kościoła katolickiego – św. Franciszka z Asyżu. W roli głównej wystąpił niezrównany Mickey Rourke. Widzowie poznają losy niezwykle odważnego człowieka, który poświęca swoje życie Bogu, ale jednocześnie posiada też szereg typowych ziemskich wad.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)