Trwa ładowanie...

TVP1 wyemituje film "Niepodległość". Wykorzystano niepublikowane wcześniej materiały archiwalne

Tydzień temu Polacy mniej lub bardziej hucznie świętowali 100 rocznicę odzyskania niepodległości. Telewizja Polska wraca do tematu. Dziś w telewizyjnej Jedynce widzowie zobaczą dokument "Niepodległość", a tuż po nim odbędzie się dyskusja publicystów i historyków. Zapowiada się ciekawie.

TVP1 wyemituje film "Niepodległość". Wykorzystano niepublikowane wcześniej materiały archiwalneŹródło: Materiały prasowe
d1gkngb
d1gkngb

W niedzielnie popołudnie, dokładnie o 17:25, TVP1 nada film dokumentalny dotyczący odzyskania przez Polskę suwerenności. Reżyserem produkcji "Niepodległość" z 2018 roku jest Krzysztof Talczewski, za muzykę odpowiada Krzesimir Dębski. Film pokazuje drogę do wolności i wydarzenia, do których doszło już po jej zdobyciu, a które były niezwykle ważne dla utrzymania statusu samodzielnego państwa - od początku I wojny światowej aż do 1923 roku.

Aby zainteresować widzów, wykorzystano niepublikowane wcześniej materiały pochodzące z zagranicznych archiwów: francuskich, niemieckich, rosyjskich, amerykańskich, ukraińskich. Sięgnięto też do rodzimych źródeł. Z filmu, który trwa ponad 80 minut, można dowiedzieć się co nieco o I wojnie światowej, walkach o granice, powstaniu wielkopolskim, śląskim, o wojnie polsko-bolszewickiej. Niezwykle ważna jest, oczywiście, postać Józefa Piłsudskiego.

"Niepodległość" Materiały prasowe
"Niepodległość" Źródło: Materiały prasowe

Co ciekawe, stare materiały filmowe zostały ożywione poprzez kolorowanie. Specjalistom nadanie im drugiego życia zajęło 3 miesiące.

- To było niesamowite doświadczenie, żeby móc pokolorować taki stary materiał. Od samego początku miałem przeświadczenie, że jest to wielki zaszczyt. Natomiast sporym wyzwaniem było znalezienie procesu na tyle efektywnego, żeby mogła go kontynuować jak największa liczba osób. Mieliśmy na to tylko 3 miesiące. W sumie całym projektem zajmowało się około 140 osób - mówił Radiu Gdańsk Łukasz Mackiewicz z Grupy Smacznego, który nadzorował zabieg koloryzacji.

Zaraz po emisji filmu widzowie Jedynki będą mogli posłuchać dyskusji na temat produkcji i niepodległości w ogóle. W studiu pojawią się goście - historycy oraz publicyści. Debata "Niepodległość wczoraj i dziś" potrwa 35 minut.

d1gkngb

Będziecie oglądać?

"Niepodległość", TVP1, 18 listopada o 17:25

d1gkngb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1gkngb

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj