Trwa ładowanie...

Vojtěch Jasný nie żyje. Wybitny reżyser miał 93 lata

Vojtěch Jasný był czeskim filmowcem, którego film "Wszyscy dobrzy rodacy" zablokowały komunistyczne władze ówczesnej Czechosłowacji. A jury w Cannes nagrodziły za najlepszą reżyserię.

Vojtěch Jasný nie żyje. Wybitny reżyser miał 93 lataŹródło: Getty Images
d1t7y9y
d1t7y9y

Wiadomość o śmierci potwierdziła agencji prasowej CTK rodzina Jasnego. Filmowiec zmarł w piątek, 15 listopada w wieku 93 lat.

Vojtěch Jasný pochodził z miasteczka Kelč we wschodnich Czechach i był jednym z najważniejszych przedstawiciel nowej fali w kinie czechosłowackim. Absolwent Wydziału Filmowego i Telewizyjnego Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze zaczynał w latach 50. od kręcenia krótkometrażówek i dokumentów. Pierwszy znaczący sukces odniósł w 1959 r., gdy jego film "Tęsknota" walczył o Złotą Palmę w Cannes i wygra w kategorii Best Selection.

Obejrzyj zwiastun filmu "Na noże":

Alegoryczna baśń "Gdy przychodzi kot" z 1963 r. uchodzi za jego najsłynniejszy film. On także był nominowany w konkursie głównym na Festiwalu w Cannes i zdobył nagrodę specjalną jury.

d1t7y9y

Inne znaczące filmy Jasnego to komedia "Fajki" z 1966 r. (kolejna nominacja do Złotej Palmy) i "Wszyscy dobrzy rodacy" z 1969 r. (najlepsza reżyseria, Technical Grand Prize w Cannes). Film opowiadał o brutalnych przemianach w jego ojczyźnie pod rządami komunistów, co oczywiście sprowadziło na reżysera gniew cenzury.

"Gdy przychodzi kot" (1963)
Źródło: "Gdy przychodzi kot" (1963)

Po wydarzeniach 1968 r. był prześladowany i ostatecznie opuścił ojczyznę. W latach 70. Mieszkał w Austrii, Niemczech i Jugosławii, skąd trafił do Nowego Jorku. Tak jak jego rodak Milos Forman wykładał na Uniwersytecie Columbia.

Po raz ostatni stanął za kamerą w 2002 r., współtworząc miniserial dokumentalny "Przerwane milczenie".

d1t7y9y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1t7y9y