ycipk-1vuom0

Vojtěch Jasný nie żyje. Wybitny reżyser miał 93 lata

Vojtěch Jasný był czeskim filmowcem, którego film "Wszyscy dobrzy rodacy" zablokowały komunistyczne władze ówczesnej Czechosłowacji. A jury w Cannes nagrodziły za najlepszą reżyserię.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Vojtech Jasný na premierze swojego ostatniego filmu w 2002 r.
Vojtech Jasný na premierze swojego ostatniego filmu w 2002 r. (Getty Images)
ycipk-1vuom0

Wiadomość o śmierci potwierdziła agencji prasowej CTK rodzina Jasnego. Filmowiec zmarł w piątek, 15 listopada w wieku 93 lat.

Vojtěch Jasný pochodził z miasteczka Kelč we wschodnich Czechach i był jednym z najważniejszych przedstawiciel nowej fali w kinie czechosłowackim. Absolwent Wydziału Filmowego i Telewizyjnego Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze zaczynał w latach 50. od kręcenia krótkometrażówek i dokumentów. Pierwszy znaczący sukces odniósł w 1959 r., gdy jego film "Tęsknota" walczył o Złotą Palmę w Cannes i wygra w kategorii Best Selection.

Obejrzyj zwiastun filmu "Na noże":

ycipk-1vuom0

Alegoryczna baśń "Gdy przychodzi kot" z 1963 r. uchodzi za jego najsłynniejszy film. On także był nominowany w konkursie głównym na Festiwalu w Cannes i zdobył nagrodę specjalną jury.

Inne znaczące filmy Jasnego to komedia "Fajki" z 1966 r. (kolejna nominacja do Złotej Palmy) i "Wszyscy dobrzy rodacy" z 1969 r. (najlepsza reżyseria, Technical Grand Prize w Cannes). Film opowiadał o brutalnych przemianach w jego ojczyźnie pod rządami komunistów, co oczywiście sprowadziło na reżysera gniew cenzury.

"Gdy przychodzi kot" (1963)
Podziel się
ycipk-1vuom0

Zobacz także: Robert Forster nie żyje. Ulubieniec Quentina Tarantino miał 78 lat

Po wydarzeniach 1968 r. był prześladowany i ostatecznie opuścił ojczyznę. W latach 70. Mieszkał w Austrii, Niemczech i Jugosławii, skąd trafił do Nowego Jorku. Tak jak jego rodak Milos Forman wykładał na Uniwersytecie Columbia.

Po raz ostatni stanął za kamerą w 2002 r., współtworząc miniserial dokumentalny "Przerwane milczenie".

Polub WP Film
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1vuom0

ycipk-1vuom0
ycipk-1vuom0