''W pustyni i w puszczy'': Tomasz Mędrzak 40 lat później
07.05.2013 | aktual.: 10.04.2017 14:03
Gdyby na początku lat 70. w potocznej polszczyźnie funkcjonowało określenie „ciacho”, to Tomasz Mędrzak z całą pewnością zasługiwałby na to miano. Śnieżnobiałe zęby, lśniąca blond czupryna, błękitne oczy i wysportowana sylwetka. Nastolatek był bez wątpienia najprzystojniejszym młodym aktorem w historii polskiego filmu!
Gdyby na początku lat 70. w potocznej polszczyźnie funkcjonowało określenie „ciacho”, to Tomasz Mędrzak z całą pewnością zasługiwałby na to miano. Śnieżnobiałe zęby, lśniąca blond czupryna, błękitne oczy i wysportowana sylwetka. Nastolatek był bez wątpienia najprzystojniejszym młodym aktorem w historii polskiego filmu!
Tomasz Mędrzak zadebiutował w słynnej ekranizacji „W pustyni i w puszczy”, której premiera miała miejsce w 1973 roku. Rewelacyjny nastolatek znakomicie wcielił się w postać Stasia Tarkowskiego i z miejsca podbił serca Polaków.
W jaki sposób 17-latek zdobył rolę? Jak wyglądała praca na planie? Jak potoczyły się losy młodego artysty? 40 lat po premierze filmu Tomasz Mędrzak opowiedział o wszystkim w programie .
Został Stasiem przez przypadek
Tomasz Mędrzak urodził się 18 grudnia 1954 roku w Łodzi. Jak wspomina po latach, na przesłuchanie do „W pustyni i w puszczy” trafił z czystej ciekawości – chciał zostać operatorem.
- Miałem wtedy 17 lat. Chciałem zobaczyć, jak wygląda wytwórnia filmowa. Od wejścia zrozumiałem, że nie mam żadnych szans na rolę, bo kręciło się tam z pięćdziesięciu Stasiów- mówi Mędrzak.
Poza tym na czas trwania castingu nastolatek był zwolniony przez dwa dni ze szkoły. Mędrzak wspomina, że w finalnych fazach przesłuchań wkradł się duch sportowej rywalizacji. Ambicja wzięła górę, musiał wygrać.
Tunel i przygoda życia
- Po trzecich zdjęciach próbnych pomyślałem sobie: "Wyjazd do Afryki na dziewięć miesięcy? Czemu nie?" - mówił w jednym z wywiadów.
Jednak zanim dostał rolę, musiał zaprezentować się z jak najlepszej strony, co nie zawsze było łatwe.
W rozmowie z prowadzącymi Mędrzak przywołał sytuację, kiedy podczas zdjęć do jednej ze scen miał krzyknąć: „Jestem tu Nel”. Niestety, za każdym razem wychodziło mu: „Jestem tunel!”. I tak kilkanaście razy.
Pół roku później reżyser Władysław Ślesicki poinformował chłopca, że chce go w swoim filmie. Dla młodego aktora zaczął się kilkuletni okres ciężkiej pracy, ale, jak podkreśla, również wspaniała przygoda.
Trzy lata mordęgi w buszu
Zdjęcia trwały trzy lata. Film kręcono w różnych, często egzotycznych lokalizacjach – Egipcie, Sudanie czy Bułgarii, gdzie ekipa musiała stawić czoło trudnym, czasem wręcz polowym warunkom.
Mędrzak i Monika Rosca wspominają, że oprócz paskudnych warunków pogodowych - upałów dochodzących do kilkudziesięciu stopni Celsjusza - i utrudnionej komunikacji z wielokulturową ekipą, dochodziły jeszcze „uroki” jedzenia z puszek i picia wody z beczek.
Aktorowi w podróży i podczas zdjęć towarzyszyła mama. Mędrzak wspomina, że codziennie musiał wstawać o piątej rano i poddawać się charakteryzacji, polegającej m.in. na wcieraniu we włosy oleju i sproszkowanego pudru. Trud jednak się opłacił.
Był za stary na tę rolę?
Premiera filmu Władysława Ślesickiego odbyła się w 1973 roku. Odtwórca roli Stasia miał wtedy aż 19 lat. Bohater książki Henryka Sienkiewicza, wzorowany na porwanym synu polskiego inżyniera, był pięć lat młodszy.
„W pustyni i w puszczy” spotkało się z niezwykle ciepłym przyjęciem– figuruje na drugim miejscu polskiego box office’u wszech czasów (czytaj tutaj)
– i był prawdziwym wydarzeniem. Mędrzak wspomina, że zanim rozpoczęły się zdjęcia, w Dzienniku Telewizyjnym na bieżąco relacjonowano przebieg castingów.
Polacy oszaleli na punkcie uroczej pary młodych aktorów. Rosca wspominała, że obcy ludzie zapraszali ich na wakacje, prosili o zdjęcia i autografy, a nawet pisali listy miłosne.
Śliczna Monika Rosca porzuciła później aktorstwo i skupiła się na karierze muzycznej (czytaj tutaj)
. A co stało się ze Stasiem? Jak potoczyły się jego dalsze losy?
Poszedł za ciosem
W odróżnieniu od swojej ekranowej partnerki, Mędrzak poświęcił swoje życie aktorstwu.
W 1979 roku aktor ukończył Wydział Aktorski PWSFTviT w Łodzi. Dwa lata później obronił pracę dyplomową.
Pierwszym filmem po „W pustyni i w puszczy” był dramat wojenny „...Droga daleka przed nami...”, którego wyreżyserowania również podjął się Władysław Ślesicki. Mędrzak wcielił się w postać Piotra, jednego z dwóch braci, głównych bohaterów filmu.
Kino to nie wszystko
Choć aktor nigdy nie wykreował roli na miarę swojego kinowego debiutu, to jednak z sukcesami występował w telewizji i w teatrze.
Widzowie znają go na pewno dzięki kreacji w kultowym „Domu”, gdzie wystąpił w roli Leszka Talara, brata Andrzeja. Mędrzak pojawił się również w serialach „Polonia Restituta” oraz „Wow”.
Filmografia Mędrzaka obejmuje kilkanaście produkcji filmowych i telewizyjnych. Ostatni raz na wielkim ekranie pojawił się w 1991 roku w filmie „V.I.P” w reżyserii Juliusza Machulskiego.
Aktor, reżyser i...
Prawdziwą życiową pasją Tomasza Mędrzaka od zawsze była scena. Swoją zawodową karierę związał z warszawskim Teatrem Ochoty, gdzie występował przez prawie 30 lat. Z powodzeniem zajmował się również reżyserią.
W tym samym teatrze piastował również stanowisko dyrektora, z którego ustąpił w 2008 roku po ponad 10 latach pracy.
Obecnie wspólnie z Agnieszką Sitek, Cezarym Morawskim, Witoldem Pyrkoszem, Katarzyną Łaniewską i Waldemarem Barwińskim współtworzy stowarzyszenie "teatr tm", którego głównym celem „jest propagowanie sztuki teatru – syntezy wszystkich sztuk: literatury, muzyki i sztuk plastycznych”. (gk/mf)