Trwa ładowanie...
d40r3y3
Aktualności

Wajda skończył zdjęcia w Krakowie

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Andrzej Wajda
Andrzej Wajda
d40r3y3

Zakończono krakowski etap zdjęć do filmu "Post Mortem. Opowieść katyńska" w reżyserii Andrzeja Wajdy. Na początku stycznia ekipa rozpocznie prace w okolicach Jarosławia, gdzie będą kręcone sceny z obozu jenieckiego w Kozielsku - poinformowała Marta Pawełek z biura prasowego filmu.

Autorem zdjęć do filmu jest Paweł Edelman.

Na zakończenie zdjęć w Krakowie reżyser oraz aktorki Maja Komorowska i Maja Ostaszewska złożyli kwiaty pod Krzyżem Katyńskim - poinformowała Pawełek.

d40r3y3

W przekazanej informacji biura prasowego "Post Mortem" podkreślono, że Kraków z lat 1939-45 odgrywa w filmie istotną rolę. "Mieszkają tam bohaterki filmu - matki, żony i córki polskich oficerów, zamordowanych w Katyniu. Kraków jako stolica Generalnej Guberni jest miejscem, gdzie przechowuje się zgromadzone przez hitlerowców dowody zbrodni" - przypomniano w informacji.

W Krakowie nakręcono m.in. sceny przedstawiające okoliczności aresztowania profesorów uczelni krakowskich 6 listopada 1939 roku. Sceny te kręcono w Auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W "Post Mortem. Opowieści katyńskiej" grają m.in. Andrzej Chyra, Magdalena Cielecka, Artur Żmijewski, Danuta Stenka, Maja Komorowska, Władysław Kowalski, Paweł Małaszyński, Stanisława Celińska, Marek Kondrat, Krzysztof Kolberger i Krzysztof Globisz.

Prace nad filmem rozpoczęły się 3 października na moście kolejowym w okolicach Warszawy. Kilkuset statystów brało wówczas udział w scenach exodusu polskiej ludności we wrześniu 1939 roku.

d40r3y3

Jak informował reżyser na konferencji prasowej pod koniec września w Warszawie, będzie to jeden z najbardziej osobistych i najtrudniejszych filmów w jego karierze. Mam wskrzesić na ekranie coś, czego nikt nie widział. Rozumiem, jak wielką biorę na siebie odpowiedzialność - mówił wtedy Wajda. Zastrzegł jednocześnie, że obraz nie będzie filmem politycznym.

Reżyser wyjaśnił, że film ten ma dla niego wymiar bardzo osobisty, ponieważ jego ojciec, Jakub, oficer Wojska Polskiego, zginął w Katyniu. Powiedział jednak, że główną inspirację przy pracy nad tym filmem stanowić będą dla niego przeżycia matki - która nie wierzyła, że Jakub Wajda nie żyje, i jeszcze w 1945 roku czekała na powrót męża do domu.

"Post Mortem. Opowieść katyńska" powstaje na podstawie utworu Andrzeja Mularczyka pod tym samym tytułem. Przedstawia losy kobiet - matek, żon, córek polskich oficerów, którzy zostali zamordowani w 1940 roku w lasach katyńskich przez NKWD.

Film ma trafić do polskich kin jesienią 2007 roku.

Na podstawie decyzji władz ZSRR, w tym Stalina, z 5 marca 1940 roku, wiosną 1940 roku zamordowano 22 tys. polskich oficerów i cywilów. Wśród nich 15 tys. stanowili więźniowie obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. NKWD rozstrzeliwało ich w Katyniu, Charkowie i Twerze. W 2000 r. otwarto trzy cmentarze wojskowe upamiętniające ofiary zbrodni - w Katyniu, Charkowie i Miednoje pod Twerem.

d40r3y3

Podziel się opinią

Share

d40r3y3

d40r3y3