Trwa ładowanie...

''Wałęsa. Człowiek z nadziei'': Film o Lechu Wałęsie bije rekordy popularności drugi tydzień z rzędu!

Share
''Wałęsa. Człowiek z nadziei'': Film o Lechu Wałęsie bije rekordy popularności drugi tydzień z rzędu!Źródło: ITI Cinema
d13mnyx

*''Wałęsa. Człowiek z nadziei'' porywa tłumy widzów i już drugi tydzień z rzędu był najchętniej wybieranym przez widzów filmem w kinach. W ten weekend cieszył się większą frekwencją od premierowych tytułów, w tym największego amerykańskiego blockbustera! Film Andrzeja Wajdy obejrzało do tej pory ponad 400 tysięcy widzów.*

Co jest wyznacznikiem takiego sukcesu? Na pewno sposób w jaki oscarowy twórca, Andrzej Wajda, spogląda na epokowe wydarzenia, podpatrując prywatne życie młodych państwa Wałęsów - dosłownie „od kuchni”. Z tej perspektywy wydarzenia historyczne w Polsce mają inny, bardziej ludzki wymiar, dodatkowo wzmocniony doskonałą grą aktorską Roberta Więckiewicza (w roli Lecha Wałęsy) oraz Agnieszki Grochowskiej (jako Danuty Wałęsy). Przykładem takiego „intymnego” spojrzenia jest fragment filmu, który dzisiaj ma premierę w sieci. Zobaczymy w nim, kto w relacji Danuta - Lech grał w domu pierwsze skrzypce.

O przedstawionej w filmie relacji tych dwojga, Agnieszka Grochowska opowiadała w następujący sposób: „Myślę, że oni po prostu mieli bardzo określone pola, na których działali. On nie miał w domu nic do powiedzenia. Ona w domu była królową” (Wysokie Obcasy). Według aktorki w postaci pani Wałęsowej odnajdzie się niejedna kobieta. „Wydaje mi się, że Danuta walczy o to, co jest ważne dla wszystkich również dzisiaj. Walczy o dobre relacje z drugą osobą, zrozumienie, dni spędzane razem. Każda kobieta, każdej epoki, może się pod tym podpisać. Ja też. Nie narzeka na to, że pracowała ponad siły i miała ośmioro dzieci. (…) Dziennikarz prowadzący z nią wywiad podkreśla, że Polska to wielka sprawa. Ona buńczucznie odpowiada:_ A rodzina to nie jest wielka sprawa?_ To jest jej walka, której nikt nie zauważa. Ona rozumie, że jej życie toczy się tu i teraz, w tej kuchni, a nie w jakimś wielkim historycznym planie” – przekonywała Grochowska.

d13mnyx

"Wałęsa. Człowiek z nadziei" zbiera bardzo pozytywne opinie polskich krytyków i jest polskim kandydatem do Oscara. Film Wajdy zachwyca także na arenie międzynarodowej: „Wałęsa. Człowiek z nadziei” został zaproszony na 90 zagranicznych festiwali, a jego światowej premierze, która odbyła się na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, towarzyszyły gorące owacje na stojąco. Agnieszce Grochowskiej i Robertowi Więckiewiczowi na drugim planie towarzyszą doskonali: Maciej Stuhr, Mirosław Baka, Cezar Kosiński, Zbigniew Zamachowski oraz Dorota Wellman.

d13mnyx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13mnyx