Trwa ładowanie...

''Wałęsa. Człowiek z nadziei'': Prawie 150 tys. widzów obejrzało już film

Share
''Wałęsa. Człowiek z nadziei'': Prawie 150 tys. widzów obejrzało już film
Źródło: ITI Cinema
d14rbwz

*"Wałęsę. Człowieka z nadziei", który wszedł do kin w piątek, w pierwszy weekend obecności tego filmu na ekranach oraz na pojedynczych pokazach przedpremierowych obejrzało prawie 150 tys. widzów - poinformował w poniedziałek PAP jego dystrybutor, firma ITI Cinema.*

Obraz Andrzeja Wajdy był w polskich kinach najpopularniejszym filmem minionego weekendu - zwrócono uwagę w komunikacie dystrybutora.

Kinowa biografia przywódcy Solidarności powstała na podstawie scenariusza Janusza Głowackiego. Lech Wałęsa został pokazany jako człowiek, który zmienił historię, a także od strony prywatnej - jako mąż, ojciec.

d14rbwz

W filmie opowiedziano m.in. o pracy Wałęsy w Stoczni Gdańskiej i o tym, jak w sierpniu 1980 r. stanął na czele historycznego strajku, który doprowadził do powstania związku zawodowego "Solidarność". Pokazano okres internowania w Arłamowie, a także to jak w 1983 r. lider Solidarności otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla i jak w 1989 r. wygłosił pamiętne przemówienie w Kongresie USA. Jest też scena, w której Wałęsa podpisuje dokument o współpracy ze służbą bezpieczeństwa, robiąc to z obawy o własną rodzinę, zastraszany przez esbeków.

W rolę Lecha Wałęsy wcielił się Robert Więckiewicz, Danutę Wałęsę zagrała Agnieszka Grochowska. W obsadzie są też m.in.: Zbigniew Zamachowski, Maciej Stuhr, Mirosław Baka i włoska aktorka Maria Rosaria Omaggio (w roli Oriany Fallaci). Autorem zdjęć jest Paweł Edelman.

"Wałęsa. Człowiek z nadziei" jest polskim kandydatem do Oscara w kategorii obraz nieanglojęzyczny. To, czy ostatecznie otrzyma nominację do złotej statuetki okaże się 16 stycznia, gdy ogłoszona będzie lista nominowanych do nagród amerykańskiej Akademii Filmowej.(PAP)

d14rbwz

Podziel się opinią

Share
d14rbwz
d14rbwz