Trwa ładowanie...

''Wałęsa. Człowiek z nadziei'': Prawie 150 tys. widzów obejrzało już film

Share
''Wałęsa. Człowiek z nadziei'': Prawie 150 tys. widzów obejrzało już filmŹródło: ITI Cinema
d2hg13u

*"Wałęsę. Człowieka z nadziei", który wszedł do kin w piątek, w pierwszy weekend obecności tego filmu na ekranach oraz na pojedynczych pokazach przedpremierowych obejrzało prawie 150 tys. widzów - poinformował w poniedziałek PAP jego dystrybutor, firma ITI Cinema.*

Obraz Andrzeja Wajdy był w polskich kinach najpopularniejszym filmem minionego weekendu - zwrócono uwagę w komunikacie dystrybutora.

Kinowa biografia przywódcy Solidarności powstała na podstawie scenariusza Janusza Głowackiego. Lech Wałęsa został pokazany jako człowiek, który zmienił historię, a także od strony prywatnej - jako mąż, ojciec.

d2hg13u

W filmie opowiedziano m.in. o pracy Wałęsy w Stoczni Gdańskiej i o tym, jak w sierpniu 1980 r. stanął na czele historycznego strajku, który doprowadził do powstania związku zawodowego "Solidarność". Pokazano okres internowania w Arłamowie, a także to jak w 1983 r. lider Solidarności otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla i jak w 1989 r. wygłosił pamiętne przemówienie w Kongresie USA. Jest też scena, w której Wałęsa podpisuje dokument o współpracy ze służbą bezpieczeństwa, robiąc to z obawy o własną rodzinę, zastraszany przez esbeków.

W rolę Lecha Wałęsy wcielił się Robert Więckiewicz, Danutę Wałęsę zagrała Agnieszka Grochowska. W obsadzie są też m.in.: Zbigniew Zamachowski, Maciej Stuhr, Mirosław Baka i włoska aktorka Maria Rosaria Omaggio (w roli Oriany Fallaci). Autorem zdjęć jest Paweł Edelman.

"Wałęsa. Człowiek z nadziei" jest polskim kandydatem do Oscara w kategorii obraz nieanglojęzyczny. To, czy ostatecznie otrzyma nominację do złotej statuetki okaże się 16 stycznia, gdy ogłoszona będzie lista nominowanych do nagród amerykańskiej Akademii Filmowej.(PAP)

d2hg13u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hg13u