Trwa ładowanie...
ale kino
16-02-2010 14:05

Wieczór z kinem queer w ale kino!

Wieczór z kinem queer w ale kino!Źródło: Ale Kino!
d31vu82
d31vu82

Queer znaczy dziwny. Zwrot ten, niegdyś obraźliwy, przejęty został przez mniejszości seksualne, aby głośno, trochę ironicznie zaznaczyć swoją obecność w społeczeństwie. Kino queer nie jest grzeczne ani wygodne. Prowokuje i inspiruje.

W czwartek 25 lutego podczas „Wieczoru z kinem queer” ale kino! pokaże dwa filmy - dokument „Homoseksualna X muza” oraz niezwykły filmowy pamiętnik „Tarnation”. Gościem specjalnym będzie Anna Laszuk, dziennikarka radia TOK FM, pisarka, redaktorka naczelna magazynu „Furia”. Opowie o korzeniach kina queer, na czym polega jego specyfika oraz dlaczego każdy z nas może być queer.

Kino queer związane jest z ruchem LGBT, oznaczającym wszystko, co łączy się z problematyką lesbijek, gejów, biseksualistów i osób transgenderycznych. To kino niepokorne, niezależne i zaangażowane. W sposób odważny podchodzi do problemu tożsamości, eksperymentuje z narracją i formą. Dokument „Homoseksualna X muza” (Fabulous! The Story of Queer Cinema), pierwsza pozycja wieczoru w ale kino!, to jedyny w swoim rodzaju przegląd kina queer - od filmów amatorskich, artystycznych, po wysokobudżetowe kino popularne („Tajemnica Brokeback Mountain”). W dokumencie wypowiadają się twórcy kina queer, wśród nich Todd Haynes, John Waters i Lisa Cholodenko.

Drugim filmem wieczoru będzie „Tarnation” - zdobywca Grand Prix na festiwalu Era Nowe Horyzonty. Nakręcony za 218 dolarów obraz to wyjątkowy pamiętnik, kolaż nagrań, zdjęć, fragmentów teledysków. Jego autor Jonathan Caouette traktuje film jako próbę spowiedzi, wykracza poza ramy tradycyjnie pojmowanego dokumentu. „To jest opowieść o wszystkich najważniejszych wątkach w życiu Caouette'a, w dużej mierze o jego rodzinie. Autor jest gejem, ale nie to jest w tym filmie najważniejsze. Pokazuje nam wszystko, całą swoją egzystencję. O to chodzi w kinie queer. Ono ma prowokować” - opowiada o filmie w „Kino Mówi” Anna Laszuk.

d31vu82

WIECZÓR Z KINEM QUEER W ALE KINO!: czwartek, 25 lutego, od 20:10

godz. 20.10 Homoseksualna X muza (Fabulous! The Story of Queer Cinema)
dokumentalny, USA, 2006, reż. Lisa Ades, Lesli Klainberg, wystepują Ang Lee, Gus Van Sant, John Waters, Andy Warhol

W filmie można obejrzeć fragmenty „Tajemnicy Brokeback Mountain” Anga Lee, „Mala noche" Gusa Van Santa, „Nie czas na łzy" Kimberly Peirce, „Paryż płonie" Jennie Livingston, czy „Pożegnalnych spojrzeń” Billa Sherwooda.

godz. 21.55 Tarnation(Tarnation)
dokumentalny, USA, 2003, reż. Jonathan Caouette, wyk. Jonathan Caouette, Renee Leblanc, Adolph Davis, Rosemary Davis

Zobacz także:

d31vu82

**[

ALE WPADKA! PIJANA NA PODIUM ]( http://film.wp.pl/mariah-carey-kompletnie-pijana-odbiera-nagrode-6025283748565633g ) * *[

DZIENNIKARKA UBLIŻYŁA NIEPEŁNOSPRAWNEJ ]( http://film.wp.pl/polsat-zaplaci-za-wyskoki-kazimiery-szczuki-6025283571462785g ) * *[

SŁYNNA POLKA NAGUSIEŃKO ]( http://film.wp.pl/pawlakowna-o-zlotym-sercu-6025283556319873g ) * *[

CICHOPEK ZATRUDNIŁA SOBOWTÓRA?! ]( http://aleseriale.pl/gid,5895,img,219267,fototemat.html ) **

d31vu82
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d31vu82