Trwa ładowanie...

Producent "Wilka z Wall Street" nie stanie przed sądem. "Triumf korupcji i bezkarności"

"Wilk z Wall Street" opowiadał prawdziwą historię gigantycznych przekrętów finansowych. Film okazał się pralnią brudnych pieniędzy dla polityków z Malezji, dla których prokuratura okazała się bardzo łaskawa.

Producent "Wilka z Wall Street" nie stanie przed sądem. "Triumf korupcji i bezkarności"Źródło: Getty Images
d2j7vzt
d2j7vzt

Jak podaje "Fox News", prokuratura w Malezji nie wniesie oskarżenia przeciwko Rizie Azizowi. Przyrodni syn byłego premiera Najiba Razaka jest zamieszany w aferę korupcyjną i pranie brudnych pieniędzy. Chodzi o 700 mln dol., które Razak w czasie swoich rządów miał przelewać z państwowego funduszu finansowego na własne konto. Zarzuty przeciwko Azizowi zostały wycofane, choć bez formalnego uniewinnienia, więc teoretycznie można go będzie w przyszłości podciągnąć do odpowiedzialności. Mahathir Mohamad, były premier i przeciwnik polityczny Razaka, uważa jednak, że w malezyjskim prawie zaistniał niebezpieczny precedens. "Złodzieje będą puszczani wolno, jeśli zwrócą pieniądze" – mówił Mohamad.

Agencja antykorupcyjna zapewniła, że do skarbu państwa powróci kwota 107,3 mln dol., które Aziz miał prać w firmie Red Granite Pictures finansującej m.in. "Wilka z Wall Street". To jednak tylko 43 proc. środków, które syn ówczesnego premiera miał sprzeniewierzyć w USA. W zamian za wycofanie zarzutów Aziz ma również zapłacić grzywnę niewiadomej wysokości.

Obejrzyj: Tomasz Sekielski o pedofilii. "Politycy zmarnowali rok. Przypomnimy im to"

- Riza Aziz odchodzący wolno to triumf bezkarności i korupcji, oraz zgubne przestrzeganie praw i interesów obywateli Malezji – mówił Phil Robertson z organizacji pozarządowej Human Rights Watch.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Przypomnijmy, że były premier Malezji Najib Razak został dwa lata temu aresztowany pod zarzutem korupcji. Riza Aziz dostał od niego kilkadziesiąt milionów dolarów na rozkręcenie w USA firmy produkującej filmy. Za pieniądze podatników Malezji nakręcono m.in. "Wilka z Wall Street" Martina Scorsese, "Rogi" z Danielem Radcliffe'em czy "Głupi i głupszy 2".

Kiedy Razak trafił do aresztu, agenci federalni w USA prowadzili swoje dochodzenie w tej sprawie. Okazało się bowiem, że pieniądze z nielegalnego funduszu miały być także wykorzystane na kupno dzieł Van Gogha i Claude Moneta czy nieruchomości w Nowym Jorku.

d2j7vzt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2j7vzt

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj