„Wilk z Wall Street”: brudny film za brudną kasę

Wszystko by się zgadzało: film „Wilk z Wall Street”, o finansowym oszuście i malwersancie giełdowym Jordanie Belforcie, miał być finansowany z nielegalnego źródła z Malezji. Są pierwsze aresztowania.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Leonardo DiCaprio, kadr z filmu "Wilk z Wall Street"
Leonardo DiCaprio, kadr z filmu "Wilk z Wall Street" (Materiały prasowe)
WP

Były premier Malezji Najib Razak został właśnie aresztowany pod zarzutem korupcji. Chodzi o fundusz majątkowy stworzy przez premiera, gdy jeszcze był u władzy. Razak miał wyciągać pieniądze z budżetu i przelewać je na swoje konto, które traktował jak świnkę skarbonkę. Chodzi o miliardy dolarów.

Okazuje się, że tych pieniędzy miał być m.in. finansowany hollywoodzki hit w reżyserii Martina ScorseseWilk z Wall Street”, ale także filmy „Głupi i głupszy 2” i inne.

W sprawę zamieszany jest także przyrodni syn premiera – Riza Aziz. To on dostał od ojca 64 miliony wypranych dolarów, by założyć firmę producencką Red Granite, która dała pieniądze na film z Leonardo Di Caprio w roli głównej.

WP

Agenci federalni w USA prowadzą swoje dochodzenie w tej sprawie. Okazuje się, że pieniądze z nielegalnego funduszu miały być także wykorzystane na kupno dzieł Van Gogha i Claude Moneta czy nieruchomości w Nowym Jorku.

Amerykańscy agenci sprawdzali, gdzie szły malezyjskie pieniądze w czasie produkcji „Wilka z Wall Street”. Cztery miliony dolarów trafiły na pewno do firmy Martina Scorsese.

W 2016 roku malezyjski departament sprawiedliwości oskarżył nawet samego Leonarda Di Caprio o wypranie 2,5 miliarda dolarów z Malezji. Jednak ani Scorsese, ani Di Caprio nie usłyszeli zarzutów o malwersacje.

WP

Tymczasem były premier Malezji Najib Razak ma usłyszeć zarzuty od malezyjskiego prokuratora w środę, 4 lipca.

WP
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP