Wspominamy aktorów, którzy odeszli w 2010 roku

Wspominamy aktorów, którzy odeszli w 2010 roku
Źródło zdjęć: © AKPA

01.11.2010 | aktual.: 22.03.2017 10:35

Ich strata jest ogromna dla świata filmu. Każdy z nich był wielką indywidualnością. 1 listopada wspominamy tych, którzy odeszli w 2010 roku.

Pierwszego listopada wspominamy tych aktorów, którzy odeszli w 2010 roku. Ich śmierć jest dla świata filmu ogromną stratą. Każdy z nich był wielką indywidualnością.

Dzięki swoim kreacjom filmowym na zawsze pozostaną w naszej pamięci.

Obraz
© AP

Eric Rohmer, francuski reżyser, scenarzysta i krytyk filmowy, należący do najwybitniejszych twórców kina francuskiego i współczesnego, zmarł 11 stycznia 2010 r. w Paryżu w wieku 89 lat.

W ciągu 50 lat nakręcił 24 filmy długometrażowe, wśród których najsłynniejszy to "Moja noc u Maud" z 1969 roku, nominowana do Złotej Palmy w Cannes i do Oscara za najlepszy scenariusz.

Ostatni film nakręcony przez Rohmera to czwarta z dokonanych przez niego adaptacji dzieł literackich. "Miłość Astrei i Celadona" na podstawie pasterskiej sielanki Honore d'Urfe z XVII wieku powstała w 2007 roku. Po pokazaniu filmu w Wenecji reżyser powiedział, że zamierza udać się na emeryturę.

Obraz
© AKPA

Jerzy Turek, jeden z najbardziej lubianych polskich aktorów, odtwórca wielu niezapomnianych teatralnych i filmowych ról, m.in. trenera Wacława Jarząbka z "Misia" Stanisława Barei. Aktor od lat był związany z warszawskim Teatrem Kwadrat. Zmarł 14 lutego 2010.

Jerzy Turek wyżej cenił teatr niż film.

- Film to lipa, tam nawet amator może zagrać, jak jest dobry reżyser. Zagrać 200 przedstawień na scenie tak samo - to jest profesjonalizm- ocenił w jednym z wywiadów.

Od wielu lat szerokie grono telewidzów kojarzyło go z rolą "listonosza ze Złotopolic". W styczniu skończył 76 lat.

Obraz
© AFP

Aktor Peter Graves, najbardziej znany z roli Jima Phelpsa, szefa grupy agentów do zadań specjalnych w serialu telewizyjnym sieci CBS "Mission: Impossible", za którą został uhonorowany nagrodą Złotego Globu, zmarł 14 marca 2010.

W ciągu trwającej prawie 60 lat kariery aktor wystąpił w ok. 130 filmach, licznych serialach i widowiskach telewizyjnych.

W ostatnim okresie znajomi namawiali go aby zajął się polityką, ale nie dał się do tego namówić.

Obraz
© AKPA

Janusz Zakrzeński, znany aktor telewizyjny, filmowy i teatralny. Niedawno mogliśmy oglądać go w roli nauczyciela Pawła Zduńskiego w serialu "M jak miłość" oraz jako pacjenta lekarzy z Leśnej Góry w "Na dobre i na złe". 10 kwietnia 2010 roku aktor zginął w drodze na uroczystości Katyńskie. Miał 74 lata.

Aktor występował na deskach teatrów: Starego w Krakowie, Polskiego, Nowego i Narodowego w Warszawie. Jedną z najbardziej pamiętanych ról stworzył w filmie i serialu "Nad Niemnem".

Obraz
© AKPA

Stefania Grodzieńska, pisarka, aktorka estradowa, tancerka zmarła 28 kwietnia 2010 w Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie. Artystka miała 96 lat.

Jednymi z najbardziej znanych tekstów autorki są m.in. skecze z cyklu "Mąż i żona". Grodzieńska jest autorką wielu monologów i skeczy, które pisała samodzielnie, bądź z mężem, Jerzym Jurandotem. Ich utwory wykonywali znakomici ludzie estrady, jak Hanka Bielicka, Adolf Dymsza, Alina Janowska, Kalina Jędrusik, Bogumił Kobiela czy Irena Kwiatkowska.

Obraz
© AKPA

Aktor Maciej Kozłowski znany był szerokiej publiczności m.in. z seriali "M jak miłość" i "Odwróceni" oraz z ról w filmach "Ogniem i mieczem" oraz "Wiedźmin" zmarł 11 maja 2010.

Często obsadzany był w rolach typów spod ciemnej gwiazdy, jednak grał też twardzieli z ukrytą wrażliwością. Kozłowski wystąpił w kilkudziesięciu filmach, serialach i spektaklach teatralnych. W pamięci widzów pozostaną jego role w m.in. "Psach", "Kilerze" czy "Ogniem i mieczem".

Obraz
© AFP

Dennis Hopper, reżyser i odtwórca jednej z głównych ról w kultowym filmie drogi z 1969 roku - "Easy Rider" zmarł 29 maja 2010. Aktor cierpiał na raka prostaty. Miał 74 lata.

Hopper, który był ikoną amerykańskiej kontrkultury, w ciągu przeszło 50. lat kariery wystąpił w ponad 200 filmach.

Aktor otrzymał dwie nominacje do Oscara za scenariusz do filmu "Easy Rider" oraz za rolę alkoholika, trenera koszykówki w dramacie "Hoosiers" z 1986 roku.

Obraz
© AKPA

Elżbieta Czyżewska, aktorka filmowa i teatralna zmarła 18 czerwca 2010. W latach 60. XX wieku była jedną z najpopularniejszych polskich aktorek.

Jej interpretacja "Kochanków z ulicy Kamiennej" przeszła do historii tej sceny. W 1961 roku zadebiutowała w Teatrze Dramatycznym, z którym związała się na sześć lat. Po świetnie zagranej roli Marilyn Monroe w sztuce Artura Millera "Po upadku" często nazywano ją właśnie "polską Monroe".

Później, ze względu na charyzmę i talent, porównywano ją do Zbigniewa Cybulskiego.

Obraz
© AKPA

Claude Chabrol, jeden z najwybitniejszych filmowców europejskiego kina, szanowany na całym świecie 80-letni reżyser. Chabrol zmarł 12 września 2010 w Paryżu.

W latach 50. wraz z Godardem i Truffautem był twórcą Nowej Fali. Artysta zrealizował ponad 60 filmów.

Kino światowe wiele zawdzięcza francuskiemu twórcy. Inspirował m.in. Quentina Tarantino, Davida Lyncha i Wong Kar-Waia.

Szczególną popularnością cieszył się Chabrol pod koniec lat 60., realizując szereg thrillerów psychologicznych: „Skandal” (1967), „Niewierna żona” (1969), „Niech bestia zdycha” (1969), „Rzeźnik” (1970) oraz „Zerwanie” (1970).

Obraz
© EastNews

Maria Probosz, aktorka, jedna z największych ikon polskiego kina sprzed 1989 roku. Wszyscy mężczyźni w Polsce jej pragnęli, a kobiety zazdrościły. Maria Probosz zmarła 14 września w wieku 49 lat.

Wystąpiła w 40 produkcjach kinowych i telewizyjnych. Jej najważniejsze filmy to: "Alabama" (1984) Ryszarda Rydzewskiego, "Czas dojrzewania" (1984) Mieczysława Waśkowskiego, "Zabij mnie, glino" (1987) Jacka Bromskiego, "Życiu wewnętrznym" (1986) i "Porno" (1989) Marka Koterskiego.

Obraz
© MTL Maxfilm

Jan Hencz, aktor filmowy, teatralny i telewizyjny. Zmarł 25 września 2010 roku.

Zadebiutował w filmie "Ćma" w 1980 roku. W swojej karierze zagrał ponad 60 epizodów oraz drugoplanowych ról filmowych i telewizyjnych.

Przez ostatnie lata występował w serialu "Barwy szczęścia", gdzie wcielał się w postać Fryderyka Struzika, niezwykle uczynnego sąsiada, ojca Marii Pyrki i dziadka piątki niepokornych wnucząt. Właśnie dzięki tej roli podbił serca widzów.

Obraz
© AP

Gloria Stuart to znana hollywoodzka aktorka, która w tym roku obchodziła setne urodziny. Widzowie na całym świecie znali i uwielbiali Glorię, głównie za jej występ w kinowym hicie Jamesa Camerona – „Titanic”, gdzie grała starszą Rose. Aktorka zmarła 26 września 2010 roku.

Pomimo sędziwego wieku w 1998 roku została uznana za jedną z 50. najpiękniejszych ludzi na świecie. Wyglądem przypominała klasyczną filmową piękność z lat 30. Czarująca osobowość, pewność siebie i zachwycające blond włosy stały się jednym z największych atutów aktorki i zwracały uwagę reżyserów.

Obraz
© AFP

Arthur Penn, reżyser m.in. filmów "Bonnie i Clyde" i "Mały wielki człowiek", uważany za jednego z najbardziej bezkompromisowych krytyków amerykańskiego społeczeństwa zmarł 28 września 2010 roku.

Penn wykorzystując gatunek westernu i filmu gangsterskiego tworzył dramaty społeczno-polityczne. "Bonnie i Clyde" (1967), który przyniósł mu największy rozgłos, opowiada o parze przestępców z lat 30. "Mały wielki człowiek" (1970) z Dustinem Hoffmanem w roli głównej porusza temat podboju Dzikiego Zachodu. Ten ostatni obraz Penn uważał za swój największy sukces.

Obraz
© AKPA

Tony Curtis, amerykański aktor znany przede wszystkim z niezapomnianego filmu "Pół żartem, pół serio" Billy'ego Wildera, zmarł 30 września 2010 w wieku 85 lat.

To jedna z czołowych gwiazd w historii kina amerykańskiego. Na ekranie debiutował w 1949 roku i szybko zyskał popularność jako odtwórca ról przystojnych, nierzadko mających kłopoty z prawem, młodzieńców.

W swoim dorobku miał ponad 100 ról filmowych i telewizyjnych.

Obraz
© AKPA

Tom Bosley, amerykański aktor znany m.in. z roli księdza Franka Dowlinga w serialu "Detektyw w sutannie". Zmarł 19 października 2010 roku.

Po wojnie zaczął grać w teatrze. Początek jego kariery filmowej przypada na koniec lat 50. XX wieku.

Znany był również z roli w niezwykle popularnym w latach 70. amerykańskim serialu komediowym "Szczęśliwe Dni" ("Happy Days").

Obraz
© AKPA

Andrzej Konic, reżyser popularnych seriali telewizyjnych "Stawka większa niż życie" oraz "Czarne chmury", zmarł w Warszawie 25 października 2010 roku w wieku 84 lat.

Od 1960 roku pracował jako reżyser w TVP, dla której realizował widowiska Teatru Telewizji i programy literackie. W latach 1961-63 prowadził Młodzieżowe Studio Poetyckie, w którym debiutowali m.in. Daniel Olbrychski, Magdalena Zawadzka oraz Marek Perepeczko.

Niezwykle popularny sensacyjny serial "Stawka większa niż życie" Konic reżyserował w latach 1967-68 razem z Januszem Morgensternem. W 1973 r. twórca zrealizował kolejny serial, który zdobył wielkie uznanie widowni - "Czarne chmury".

mo/gk

Obraz
© PAP / Adam Hawałej

W ostatnim tygodniu listopada odszedł wybitny reżyser, twórca polskiej szkoły filmowej. Artysta zmarł we Wrocławiu. Miał 89 lat.

Lenartowicz reżyserował bądź napisał scenariusz do ponad 20 obrazów. Jego najbardziej znane filmy to "Giuseppe w Warszawie" (1964), "Upiór" (1967) czy "Strachy" (1979). Ostatnim zrealizowanym obrazem był "Szkoda twoich łez" (1983).

Stanisław Lenartowicz w 2008 r. za dorobek życia otrzymał Nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich. W tym roku został również odznaczony medalem Gloria Artis.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (114)