Wyjęci spod prawa w filmach

Wyjęci spod prawa w filmach

15.07.2009 | aktual.: 24.01.2017 07:42

Galeria filmowych gangsterów.

1 / 11

John Dillinger (Johnny Depp)

Obraz
© Universal Studios

John Dillinger to słynny amerykański bandyta, nazywany "wrogiem publicznym numer 1". Dillinger w 1924 roku zdezerterował z USS "Utah", by oddać się działalności gangsterskiej. Był kilkakrotnie aresztowany, za każdym razem brawurowo uciekał. Po paru spektakularnych napadach rabunkowych został zastrzelony przez agentów FBI, kiedy wychodził z kina.

Na kanwie biografii Dillingera powstał film Michaela Manna pt. Wrogowie publiczni , gdzie w rolę gangstera wciela się amerykański aktor Johnny Depp.

2 / 11

Jesse James(Brad Pitt)

Obraz
© AKPA

Amerykański bandyta i rewolwerowiec, legenda Dzikiego Zachodu. Po wojnie secesyjnej James oraz jego kuzyni i brat sformowali bandę napadającą na pociągi, dyliżanse i małe banki. Jesse James przewodził co najmniej 25 napadom w Missouri i kilku pobliskich stanach. W roku 1881 gubernator stanu Missouri wyznaczył niebotyczną jak na tamte czasy nagrodę w wysokości 5000 dolarów za zatrzymanie Jesse'go.

Bandyta nie odkrył, że członek jego gangu, Robert Ford, został zwerbowany przez ówczesnego gubernatora stanu Missouri celem wydania Jamesa władzom. Ford za zabicie Jesse'go Jamesa kupił bar, w którym został zamordowany w 1892 roku.

3 / 11

Al Capone(Robert De Niro)

Obraz
© AKPA

Najbardziej znany kryminalista na świecie. Amerykanin włoskiego pochodzenia. Capone już za młodu nie stronił od złego towarzystwa. Jako nastolatek należał do dwóch gangów: Brooklyn Rippers oraz Forty Thieves Juniors. Następnie stanął na czele jednego z największych gangów – Five Points. Capone był odpowiedzialny za dużą część rynku przestępczego w Chicago, związanego z prostytucją i przemytem alkoholu (w USA panowała wówczas prohibicja). Prowadził także restaurację Four Deuces. Capone miał domy publiczne, kasyna i tajne bary w całym Chicago.

W 1928 roku Capone wycofał się na Florydę po tzw. Masakrze w dzień świętego Walentego , kiedy to ludzie Capone zamordowali siedmiu członków innego gangu. Gangster przez długi czas był nietykalny, nie można mu było udowodnić popełnionych przestępstw, gdyż działał dzięki podstawionym osobom. Został skazany na 12 lat pozbawienia wolności w 1931 roku za unikanie płacenia podatków. W więzieniu był często nękany, próbowano go nawet kilka razy zabić. 1939 roku został zwolniony z więzienia i powrócił do swojego domu w Palm Island na Florydzie. Zmarł w 1947 roku po przebytym udarze mózgu.

4 / 11

Bonnie Parker (Faye Dunnaway) i Clyde Barrow (Warren Beatty)

Obraz
© AKPA

Słynna para amerykańskich przestępców z lat 30. XX wieku. Początkowo zajmowali się drobnymi przestępstwami, jak kradzież portfeli, z czasem dopuszczając się coraz cięższych zbrodni, w tym morderstw. kiedy Clyde został po raz pierwszy aresztowany Bonnie przemyciła do jego celi broń i pomogła mu w ucieczce. Gdy złapano go po raz drugi, został umieszczony w więzieniu i zaostrzonym rygorze. Para zginęła zastrzelona 23 maja 1934 roku w policyjnej zasadzce. Bonnie miała 24 lata, a Clyde 25 lat.

5 / 11

Benjamin 'Bugsy' Siegel (Warren Beatty)

Obraz
© AFP

Amerykański gangster żydowskiego pochodzenia. Jego rodzice pochodzili z guberni podolskiej na terenie rosyjskiego zaboru. Już od wczesnej młodości Siegel należał do gangu działającego na Manhattanie, dla którego pracował jako morderca na zlecenie. Wtedy właśnie poznał przywódców Moe Sedwaya i Meyera Lansky'ego. W 1932 został aresztowany za hazard, jednak szybko go wypuszczono. W latach 40. otworzył w Las Vegas hotel Flamingo, który był znanym w światku miejscem gier i zabaw. Siegel został zastrzelony serią pocisków z karabinu w 1947 roku w swoim własnym domu.

6 / 11

Henry McCarty, 'Billy the Kid'

Obraz

Amerykański rewolwerowiec i zabójca, jego legenda silnie związana jest z Dzikim Zachodem. Jeden z głównych uczestników wojny w hrabstwie Lincoln. Z jego osobą wiązano zabójstwa 21 osób. Jednak najbardziej prawdopodobne jest, że dokonał mordu jedynie na 9. Zginął na ówczesnym terytorium Nowego Meksyku, zastrzelony przez przyjaciela, szeryfa Pata Garretta.

7 / 11

Patricia Campbell Hearst

Obraz

Rewolucjonistka amerykańska, dziedziczka ogromnej fortuny amerykańskiego magnata prasowego Williama Randolpha Hearsta. W 1974 został uprowadzona przez Symbionese Liberation Army, do którego jakiś czas później sama wstąpiła. "Zmieniłam się - dorosłam. Stałam się świadoma i nie potrafię nigdy powrócić do takiego życia, jakie prowadziłam uprzednio..." oświadczyła Hearst. Jednak kiedy została aresztowana swą przynależność do SLA tłumaczyła jako wynik narkotyków i prania mózgu. Mimo to została skazana na 7 lat więzienia, po czym jej kara została skrócona do 2 lat.

8 / 11

Marc David Chapman (Jared Leto)

Obraz

Morderca Johna Lennona. Przez całe życie zmagał się z zaburzeniami osobowości i tożsamości. Popadał w różne skrajności: najpierw był narkomanem, żeby rok później był gorliwym chrześcijaninem, a następnie wylądować w klinice psychiatrycznej.

Chapman był fanem Beatlesów. Uwielbiał Lennona do tego stopnia, że ożenił się z Japonką tylko dlatego, że zrobił tak Lennon. Chapman nie radził sobie z własnym życiem, za co obwiniał Lennona. Z czasem zaczął nienawidzić idola, co doprowadziło do desperackiego czynu, kiedy to zastrzelił muzyka rzed wejściem do jego rezydencji The Dakota na Manhattanie w Nowym Jorku. Został skazany na dożywotnie więzienie, przebywa obecnie w Attica State Prison.

9 / 11

Aileen Wuornos (Charlize Theron)

Obraz

Amerykańska prostytutka, która w latach 1989-1990 zamordowała na Florydzie siedmiu swoich klientów. Podczas procesu przeciwko Wuornos zeznawała jej partnerka Tyria Moore. Morderczyni została skazana na karę śmierci, którą wykonano przez wstrzyknięcie trucizny.

10 / 11

Butch Cassidy (Paul Newman)

Obraz

Sławny przestępca z Dzikiego Zachodu, który zyskał rozgłos uczestnicząc w napadach na pociągi. W pierwszy konflikt z prawem wdał się już w wieku 14 lat, kiedy to włamał się do zamkniętego sklepu odzieżowego, gdyż chciał kupić spodnie. Przez wiele lat szczęśliwie napadał na pociągi, wynosząc stamtąd prawdziwą fortunę. Zajmował się także kradzieżą koni. Zginął w swoim domu w niewyjaśnionych okolicznościach.

11 / 11

Henry Hill (Ray Liotta)

Obraz

Amerykański gangster, członek gangu rodziny Lucchese. Świadek koronny FBI. Jego zeznania doprowadziły do wielu aresztowań, a on sam stał się bohaterem książek i produkcji filmowych. Hill wiedział wszystko o skoku na Air France i kradzieży pieniędzy z Lufthansy, w którym łupem stało się 6 milionów dolarów - rekordowa jak na tamte czasy suma.

Został wciągnięty do gangu już we wczesnych młodzieńczych latach. Rzucił szkołę, a będąc pół-analfabetą czytać nauczył się dopiero w więzieniu, gdzie odsiadywał wyrok za pobicie brata maszynistki F.B.I. Piął się coraz wyżej w hierarchii mafijnej, by zostać jednym z przywódców. Parę razy siedział w więzieniach, jednak miał tam tak komfortowe warunki (np. kort tenisowy), że nie miał oporów z powrotem do kryminalnej działalności.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)