Trwa ładowanie...
d4ar7oo

"Wyznania nastolatki": zakazana miłość w oparach trawki [RECENZJA DVD]

Rozterki nastolatków odkrywających świat seksu stały się chodliwym, choć niełatwym, tematem licznych filmów. Trudno jest bowiem mówić o dorastaniu bez wpadania w moralizatorski ton. "Wyznania nastolatki" (które w Polsce wyszły na DVD pod tytułem "Pamiętnik nastolatki") pokazują fascynacje i dylematy okresu dojrzewania wolne od zbędnej słodkości i owijania w bawełnę. Czy ta bezpruderyjność opłaciła się?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Wyznania nastolatki": zakazana miłość w oparach trawki [RECENZJA DVD]
(Materiały prasowe)
d4ar7oo

Główną bohaterkę filmu, Minnie, poznajemy w momencie, gdy dumnie kroczy przez park, w myślach mówiąc: "Dzisiaj uprawiałam seks. Jasny gwint!". Nie byłoby w tym nic gorszącego, gdyby nie fakt, że ta urocza dziewczyna ma zaledwie 15 lat, a dziewictwo straciła z ponad dwukrotnie starszym mężczyzną, będącym ukochanym jej matki. Wraz z kolejnymi scenami poznajemy kulisy zakazanego romansu nastolatki i boskiego Monroe, który od pierwszych minut wzbudza kontrowersje. Ale to nie on jest tu najważniejszy!

"Wyznania nastolatki" są opowieścią nie tylko o odkrywaniu cielesności, ale także o odnajdowaniu tożsamości i swojego miejsca na ziemi. Minnie czuje się samotna i szuka akceptacji za wszelką cenę. Chce w końcu poczuć się dorosła i zaczyna wzorować się na matce, hołdującej hipisowskim wartościom wolnej miłości i dobrej zabawy na imprezach, na których nie brakuje narkotyków i alkoholu.

Dziejący się w latach 70. obraz w reżyserii Heller Marielle balansuje w kilku scenach na granicy obsceniczności. Ale nie oszukujmy się, nastolatki nie są tak niewinne, jak chcieliby je widzieć rodzice. Pikantne sceny nie powinno więc aż tak szokować, a jednak wciąż budzą pewien dysonans w przypadku tak młodej dziewczyny. Mimo to trudno odmówić temu chwilami prowokacyjnemu filmowi ujmującej szczerości, z jaką prezentuje losy wyzwolonej Minnie.

   Materiały prasowe
(Materiały prasowe)

Ciekawym zabiegiem jest wprowadzenie do części ujęć animacji. Rysunkowe wstawki dodają całości młodzieńczego charakteru. Z jednej strony odrealniają one to, co widzimy na ekranie, a z drugiej są odbiciem zainteresowań głównej bohaterki, marzącej o byciu artystką.

d4ar7oo

"Wyznania nastolatki" nakręcone na podstawie komiksowej noweli Phoebe Gloeckner nie wszystkim przypadną do gustu, a niektórych nawet oburzą. Inni docenią grę aktorską, klimat, muzykę i przede wszystkim momentami zabawną, a zarazem bezpretensjonalną i odważną historię. Warto samemu przekonać się, do której z tych grup się należy.

Wydanie DVD:
"Wyznania nastolatki" ukazały się nakładem Imperial CinePix. Zamieszczony na DVD film oglądać można w wersji oryginalnej z polskimi napisali lub lektorem. Na płycie nie zabrakło też materiałów bonusowych. Oprócz komentarzy twórców i aktorów oraz zwiastuna znalazły się także klipy promocyjne, w których skład wchodzą:

  • Konferencja na Festiwalu Filmowym w Los Angeles: Bel Powley, Alexander Skarsgard i reżyser Marielle Heller : 25-minutowe wideo jest zapisem rozmowy, podczas której obsada i reżyserka opowiadają na pytania dotyczące filmu
  • *Wyprawa Marielle: Jak powstawał Dziennik? *: w trwającym nieco ponad 22 minuty klipie poznajemy kulisy filmu. Możemy z nich dowiedzieć się m.in. jak wyglądał casting do poszczególnych ról, jak układała się praca na planie oraz którą ze scen było najtrudniej nakręcić i dlaczego.
d4ar7oo

Niestety, wszystkie materiały dodatkowe nie posiadają polskich napisów.

*Ocena: 8/10 *

   Materiały prasowe
(Materiały prasowe)
d4ar7oo

Podziel się opinią

Share
d4ar7oo
d4ar7oo