Trwa ładowanie...
d3j8f54

Yaphet Kotto

Najnowsze informacje
3.0
(2 głosy)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Nowy Jork, USA

Filmografia:
d3j8f54

Yaphet Kotto – życiorys

Yaphet Kotto to amerykański aktor urodzony 15 listopada 1939 roku w Nowym Jorku. Ma tytuł księcia, jest synem pielęgniarki i Avrahama Kotto, biznesmena i księcia Kamerunu. Yaphet Kotto powiedział, że dowiedział się o królewskim pochodzeniu swojej rodziny dopiero w dorosłym życiu, kiedy studiował drzewo genealogiczne i powiedział, że również jest potomkiem królowej Wiktorii. Według Kotto, jego ojciec był Żydem, który mówił po hebrajsku. Matka Yapheta Kotto, która miała pochodzenie z Panamy, zmieniła wyznanie na judaizm przed poślubieniem ojca. Kotto twierdził, że rodzina ze strony ojca pochodzi z Izraela od wieków, następnie migrowała do Egiptu, a potem do Kamerunu i od wielu pokoleń są Żydami afrykańskimi.W wieku 16 lat Yaphet Kotto studiował aktorstwo w Actors Mobile Theatre Studio, a gdy miał 19 lat miał swój pierwszy debiut aktorski w Othello.
Yaphet Kotto ma pięcioro dzieci. Aktor był trzykrotnie żonaty. Dwa małżeństwa zakończyły się rozwodem. Obecnie jego żoną jest Tessie Sinahon (od 1998).

Yaphet Kotto – kariera zawodowa

Yaphet był członkiem Actors Studio w Nowym Jorku. Aktor zaczął grać na Broadwayu, gdzie wystąpił w The Great White Hope, oraz w innych produkcjach. Filmowym debiutem Yapheta Kotto był występ w filmie 4 For Texas (Czworo z Teksasu) w 1963 roku, nie został jednak wymieniony w czołówce. Występował w filmie Nothing But a Man (1964) Michaela Roemera i grał rolę drugoplanową w filmie gangsterskim o zawiłej akcji "The Thomas Crown Affair" (Afera Thomasa Crowna 1968). W 1973 r. zdobył rolę w filmie Live and Let Die (Żyj i pozwól umrzeć), a także w Across 110th Street (110. Ulica ) i Truck Turner. Kotto zaprezentował postać Idi Amina w telewizyjnym filmie Raid na Entebbe ( Atak na Entebbe) w 1977 roku. W następnym roku zagrał Parkera w horrorze science-fiction Alien (Obcy). W 1980 r. Yaphet Kotto wystąpił w roli drugoplanowej w dramacie więziennym Brubaker (Więzień Brubaker). W 1983 roku wystąpił gościnnie jako gangster "Charlie" w odcinku "The Out-of-Towners" serialu The A-Team (Drużyna "A"). W 1987 roku wystąpił w futurystycznym filmie science-fiction The Running Man (Uciekinier), a w 1988 roku w komedii akcji Midnight Run (Zdążyć przed północą), w której wcielił się w postać Alonza Moseley, agenta FBI. Notatka służbowa z Paramount wskazuje, że Yaphet Kotto był wśród osób, które zostały wzięte pod uwagę do roli Jean-Luc Picard w Star Trek: "The Next Generation", która ostatecznie trafiła do Patricka Stewarta. Grał porucznika Al Giardello w długoletnim serialu telewizyjnym "Homicide: Life on the street" (Wydział zabójstw Baltimore). Yaphet Kotto napisał dwie książki: Royalty oraz The Second Coming of Christ , a także scenariusz do serialu Homicide: Life on the street" (Wydział zabójstw Baltimore 1993-1999). W 2014 roku Kotto użyczył głosu Parkerowi w grze wideo Alien: Isolation (Obcy: Izolacja), powtarzając tę samą rolę, jaką grał w filmie Alien w 1979 roku.

Yaphet Kotto – ciekawostki

Yaphet Kotto często wciela się w postaci policyjnych detektywów i oficerów wojskowych.
Chociaż nie był przekonany do filmu Midnight Run (Zdążyć przed północą), charakter agenta Alonzo Mosley pozostaje jego ulubionym. Później grał tę samą rolę w filmie Witless Protection.
W ciągu tygodnia od rozwodu ze swoją pierwszą żoną Ritą, ożenił się powtórnie z Antoinette Pettyjohn.
Wraz z Richardem Belzerem, Kyle Secor, Clarkiem Johnsonem i Sharonem Zimanem, jest jednym z pięciu aktorów występujących zarówno w pierwszych, jak i ostatnich epizodach Homicide: Life on the Street (1993): Homicide: Life on the Street: Gone for Goode (1993) i Homicide: Life on the Street: Forgive Us Our Trespasses (1999).

Yaphet Kotto – nagrody i wyróżnienia

W 1977 roku Yaphet Kotto został nominowany do nagrody Emmy w kategorii Najlepszy aktor drugoplanowy w miniserialu lub filmie telewizyjnym za film Atak na Entebbe.
Yaphet Kotto w filmie Homicide: Life on the Street był aż 4 razy nominowany podczas Image Awards w latach 1996, 1997, 1998, 1999 w kategorii: Najlepszy aktor drugoplanowy w serialu dramatycznym.

d3j8f54

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3j8f54
d3j8f54
d3j8f54