Trwa ładowanie...
syberiada polska
14-10-2013 11:45

Zakończył się 2. Przegląd Najnowszych Filmów Polskich we Lwowie

Zakończył się 2. Przegląd Najnowszych Filmów Polskich we LwowieŹródło: Materiały promocyjne
dvkddio
dvkddio

Blisko 8 tys. widzów skorzystało z atrakcji przygotowanych z okazji 2. Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich "Pod Wysokim Zamkiem" we Lwowie - szacuje organizator przedsięwzięcia polski konsulat generalny we Lwowie. Festiwal zakończył się w niedzielę.

Polonia i lwowianie mieli do wyboru ok. 30 filmów - głównie fabularnych i dokumentalnych. Większość z nich była wyświetlany kilkakrotnie podczas 10-dniowego festiwalu. Publiczność szczególnie chętnie wybierała "Miłość", "Układ zamknięty", "Obławę", "Mój rower", "Syberiadę polską" oraz "Warszawę 1935". Brawami kończyły się również seanse "80 milionów" oraz "Piątej pory roku".

Jak poinformował koordynator przeglądu Jacek Żur, zdarzały się sytuacje, kiedy w kasach brakowało biletów, a chętni do obejrzenia filmu zajmowali miejsca na specjalnie dostawionych krzesłach lub na podłodze. "Świadczy to o dużym zainteresowaniu naszą kinematografią, o potrzebie lwowskiej widowni kontaktu ze współczesnym filmem polskim. To również dowód na to, że na zachodzie Ukrainy Polska postrzegana jest jako kraj atrakcyjny, z interesującą ofertą kulturalną, która nie ustępuje propozycjom kulturalnym Francji, Włoch czy Hiszpanii" - powiedział PAP koordynator przeglądu Jacek Żur.

W jego ocenie festiwal był udany. Sukces jest tym większy, że zaprezentowane filmy nie były "kasowymi superprodukcjami zachodnimi z olbrzymim marketingiem i kampanią promocyjną". "Seanse, nieraz wymagające skupienia i refleksji, adresowane były często do koneserów kina, a nie do szerokiej publiczności" - opisał koordynator.

Oprócz filmów, zainteresowani mieli okazję m.in. wysłuchać wykładów na temat polskiej kinematografii i kultury, obejrzeć wystawę zdjęć pokazujących te miejsca na Syberii, w których kiedyś były łagry, wziąć udział w edukacyjnej grze miejskiej "Sprawa Gorgonowej".

dvkddio

Wielu melomanów zgromadził koncert "Muzyka Ziemi Obiecanej" w wykonaniu kwartetu smyczkowego Apertus z Łodzi. Czteroosobowa żeńska grupa zaprezentowała muzykę filmową skomponowaną przez łódzkich artystów oraz melodie z filmów wyprodukowanych z Łodzi. "To właśnie Łódź, albo też jak czasami żartobliwie się mówi: "Hollyłódź", jest miastem, w którym powstały liczne arcydzieła polskiego kina" - powiedziała przedstawicielka zespołu Maria Katarzyna Filipiak.

Polacy wyrażali zadowolenie i wzruszenie z powodu organizacji festiwalu. Obejrzenie najnowszych filmów polskich oznacza - jak mówił PAP Polak urodzony w Żytomierzu Mieczysław Maławski - "spotkanie z macierzą i nowoczesnym kinem polskim; spotkanie to daje możliwość zobaczenia i poznania polskiej teraźniejszość oraz jej przeżycia".

Również zdaniem Dominiki Pasternickiej, młodej Polki mieszkającej i studiującej na Ukrainie, kino stwarza okazję do poznania historii narodu oraz pokazuje, czym żyje współczesna Polska. "Takie wydarzenia jak Przegląd Najnowszych Filmów Polskich łączą nas, Polaków na obczyźnie, wzmacniają poczucie tożsamości narodowej. Tym, którzy zapomnieli o swoich korzeniach, przypominają o pochodzeniu. Polepszają też nasze stosunki z narodem ukraińskim, bo to przecież dzięki wzajemnemu poznaniu, możliwe jest wzajemne zrozumienie" - skomentowała studentka. (PAP)

dvkddio
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvkddio

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj