Trwa ładowanie...

Zofia Czerwińska nie żyje. Aktorka miała 85 lat

Zmarła Zofia Czerwińska. Miała 85 lat. Smutną informację potwierdził Teatr Syrena. Przyczyna śmierci aktorki nie została na razie podana do publicznej wiadomości.

Zofia Czerwińska nie żyje. Aktorka miała 85 latŹródło: East News
d3uvdp2
d3uvdp2

Informację o śmierci aktorki podał Mariusz Szczygieł. Dziennikarz zamieścił na Facebooku wzruszający wpis, w którym czytamy m.in.:

"Na pogrzebie ma być śpiewana "My way"... A urna, pamiętaj Mariuszek, ma być różowa, bo do twarzy mi w różowym. Będzie, Zosiu. Wszystko dla Ciebie!" - pisze autor zbioru reportaży "Nie ma".

ZOBACZ TEŻ: Zofia Czerwińska i Olgierd Łukaszewicz o SPATiF-e

Zofia Czerwińska była nazywana mistrzynią drugiego planu. Aktorka kojarzona była głównie za sprawą charakterystycznych ról komediowych. Balcerkowa w serialu "Alternatywy 4", kandydatka na żonę Ochódzkiego w "Misiu" czy Zosia Nowosielska w "40-latku" - za te role pokochała ją polska publiczność.

Urodziła się 19 marca 1933 r. w Poznaniu, gdzie spędziła szczęśliwie pierwsze lata życia, aż do wybuchu wojny. Cała jej rodzina została brutalnie wysiedlona. Podczas II wojny światowej mieszkała w Warszawie i Sochaczewie, gdzie ojciec pracował jako lekarz powiatowy. Tuż po wyzwoleniu cała rodzina przeprowadziła się do Gdańska.

d3uvdp2

Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie, którą ukończyła w 1957 r. Będąc na I roku studiów, zadebiutowała na ekranie w roli barmanki Loli w "Pokoleniu" Andrzeja Wajdy (1954). 4 lata później ponownie spotkała się z Wajdą na planie "Popiołu i diamentu", znów wcielając się w epizodyczną rolę barmanki (1958).

W filmie od początku grała charakterystyczne epizody. Wielokrotnie wcielała się w postaci bufetowych, kelnerek, kasjerek, pielęgniarek, robotnic, urzędniczek, stereotypowych ‘sąsiadek’, a w późniejszym okresie – również babć i cioć. Angażowano ją przede wszystkim w komediach.

Była jedną z uczestniczek słynnego "Rejsu" Marka Piwowskiego, matką tytułowego bohatera komedii erotycznej "Och, Karol" Romana Załuskiego i żydowską ‘kobietą z zupą’ w "Pianiście" Romana Polańskiego.

W bogatej filmografii aktorki znajdowały się też obrazy takich twórców jak: Janusz Morgenstern, Janusz Majewski, Jerzy Hoffman, Jerzy Passendorfer, Tadeusz Chmielewski, Stanisław Różewicz, Wojciech Jerzy Has, Piotr Szulkin, Tomasz Zygadło, Kazimierz Kutz czy Barbara Sass.

d3uvdp2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3uvdp2

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj