Trwa ładowanie...
ycipk-2hg8gq

Zofia Czerwińska nie żyje. Aktorka miała 85 lat

Zmarła Zofia Czerwińska. Miała 85 lat. Smutną informację potwierdził Teatr Syrena. Przyczyna śmierci aktorki nie została na razie podana do publicznej wiadomości.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zofia Czerwińska była ulubienicą polskich widzów
Zofia Czerwińska była ulubienicą polskich widzów (East News)
ycipk-2hg8gq

Informację o śmierci aktorki podał Mariusz Szczygieł. Dziennikarz zamieścił na Facebooku wzruszający wpis, w którym czytamy m.in.:

"Na pogrzebie ma być śpiewana "My way"... A urna, pamiętaj Mariuszek, ma być różowa, bo do twarzy mi w różowym. Będzie, Zosiu. Wszystko dla Ciebie!" - pisze autor zbioru reportaży "Nie ma".

ycipk-2hg8gq

ZOBACZ TEŻ: Zofia Czerwińska i Olgierd Łukaszewicz o SPATiF-e

Zofia Czerwińska była nazywana mistrzynią drugiego planu. Aktorka kojarzona była głównie za sprawą charakterystycznych ról komediowych. Balcerkowa w serialu "Alternatywy 4", kandydatka na żonę Ochódzkiego w "Misiu" czy Zosia Nowosielska w "40-latku" - za te role pokochała ją polska publiczność.

ycipk-2hg8gq

Urodziła się 19 marca 1933 r. w Poznaniu, gdzie spędziła szczęśliwie pierwsze lata życia, aż do wybuchu wojny. Cała jej rodzina została brutalnie wysiedlona. Podczas II wojny światowej mieszkała w Warszawie i Sochaczewie, gdzie ojciec pracował jako lekarz powiatowy. Tuż po wyzwoleniu cała rodzina przeprowadziła się do Gdańska.

Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie, którą ukończyła w 1957 r. Będąc na I roku studiów, zadebiutowała na ekranie w roli barmanki Loli w "Pokoleniu" Andrzeja Wajdy (1954). 4 lata później ponownie spotkała się z Wajdą na planie "Popiołu i diamentu", znów wcielając się w epizodyczną rolę barmanki (1958).

W filmie od początku grała charakterystyczne epizody. Wielokrotnie wcielała się w postaci bufetowych, kelnerek, kasjerek, pielęgniarek, robotnic, urzędniczek, stereotypowych ‘sąsiadek’, a w późniejszym okresie – również babć i cioć. Angażowano ją przede wszystkim w komediach.

ycipk-2hg8gq

Była jedną z uczestniczek słynnego "Rejsu" Marka Piwowskiego, matką tytułowego bohatera komedii erotycznej "Och, Karol" Romana Załuskiego i żydowską ‘kobietą z zupą’ w "Pianiście" Romana Polańskiego.

W bogatej filmografii aktorki znajdowały się też obrazy takich twórców jak: Janusz Morgenstern, Janusz Majewski, Jerzy Hoffman, Jerzy Passendorfer, Tadeusz Chmielewski, Stanisław Różewicz, Wojciech Jerzy Has, Piotr Szulkin, Tomasz Zygadło, Kazimierz Kutz czy Barbara Sass.

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku

Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2hg8gq

ycipk-2hg8gq
ycipk-2hg8gq