Trwa ładowanie...

Zofia Czerwińska nie żyje. Aktorka miała 85 lat

Zmarła Zofia Czerwińska. Miała 85 lat. Smutną informację potwierdził Teatr Syrena. Przyczyna śmierci aktorki nie została na razie podana do publicznej wiadomości.

Zofia Czerwińska nie żyje. Aktorka miała 85 latŹródło: East News
d46n55e
d46n55e

Informację o śmierci aktorki podał Mariusz Szczygieł. Dziennikarz zamieścił na Facebooku wzruszający wpis, w którym czytamy m.in.:

"Na pogrzebie ma być śpiewana "My way"... A urna, pamiętaj Mariuszek, ma być różowa, bo do twarzy mi w różowym. Będzie, Zosiu. Wszystko dla Ciebie!" - pisze autor zbioru reportaży "Nie ma".

ZOBACZ TEŻ: Zofia Czerwińska i Olgierd Łukaszewicz o SPATiF-e

Zofia Czerwińska była nazywana mistrzynią drugiego planu. Aktorka kojarzona była głównie za sprawą charakterystycznych ról komediowych. Balcerkowa w serialu "Alternatywy 4", kandydatka na żonę Ochódzkiego w "Misiu" czy Zosia Nowosielska w "40-latku" - za te role pokochała ją polska publiczność.

Urodziła się 19 marca 1933 r. w Poznaniu, gdzie spędziła szczęśliwie pierwsze lata życia, aż do wybuchu wojny. Cała jej rodzina została brutalnie wysiedlona. Podczas II wojny światowej mieszkała w Warszawie i Sochaczewie, gdzie ojciec pracował jako lekarz powiatowy. Tuż po wyzwoleniu cała rodzina przeprowadziła się do Gdańska.

d46n55e

Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie, którą ukończyła w 1957 r. Będąc na I roku studiów, zadebiutowała na ekranie w roli barmanki Loli w "Pokoleniu" Andrzeja Wajdy (1954). 4 lata później ponownie spotkała się z Wajdą na planie "Popiołu i diamentu", znów wcielając się w epizodyczną rolę barmanki (1958).

W filmie od początku grała charakterystyczne epizody. Wielokrotnie wcielała się w postaci bufetowych, kelnerek, kasjerek, pielęgniarek, robotnic, urzędniczek, stereotypowych ‘sąsiadek’, a w późniejszym okresie – również babć i cioć. Angażowano ją przede wszystkim w komediach.

Była jedną z uczestniczek słynnego "Rejsu" Marka Piwowskiego, matką tytułowego bohatera komedii erotycznej "Och, Karol" Romana Załuskiego i żydowską ‘kobietą z zupą’ w "Pianiście" Romana Polańskiego.

W bogatej filmografii aktorki znajdowały się też obrazy takich twórców jak: Janusz Morgenstern, Janusz Majewski, Jerzy Hoffman, Jerzy Passendorfer, Tadeusz Chmielewski, Stanisław Różewicz, Wojciech Jerzy Has, Piotr Szulkin, Tomasz Zygadło, Kazimierz Kutz czy Barbara Sass.

d46n55e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d46n55e