Trwa ładowanie...
07-09-2009 16:21

Zrekonstruowano polskie filmy dokumentalne z okresu II wojny

Zrekonstruowano polskie filmy dokumentalne z okresu II wojnyŹródło: AFP
dtfzeu0
dtfzeu0

Sześć zrekonstruowanych cyfrowo filmów dokumentalnych relacjonujących polskie przygotowania do II wojny światowej oraz przebieg wojny w Polsce wydały wspólnie na płycie DVD Filmoteka Narodowa (FN) i Narodowe Centrum Kultury (NCK).

Jak poinformował na poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie dyrektor NCK Krzysztof Dudek, wydanie filmowego zestawu - zatytułowanego "Zaczęło się w Polsce" - to element obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Na płycie znalazły się niepublikowane dotąd materiały dokumentalne z lat 1938-1946, które przetrwały wojenną nawałnicę, a dziś - jak podkreślili wydawcy DVD - są przejmującym świadectwem tamtych wydarzeń. "Chcieliśmy pokazać przede wszystkim los polskiej ludności cywilnej, nie tylko wydarzenia o charakterze militarnym" - zaznaczył dyrektor FN prof. Tadeusz Kowalski.

Zestaw otwiera "Warszawska niedziela" (1938), oddająca piękno międzywojennej stolicy. Warstwę wizualną filmu tworzą obyczajowe sceny zarejestrowane w czasie jednej z letnich niedziel 1938 r. oraz obrazy architektury miejskiej. Pokazano m.in. nadwiślańskie nabrzeże z przystanią rzeczną, skąd roześmiani warszawiacy udawali się w rejs parostatkiem.

dtfzeu0

Kolejne filmy to materiały zrealizowane przez Polską Agencję Telegraficzną (1939), dotyczące polskich przygotowań do wojny. Zaprezentowano w nich m.in. polską marynarkę wojenną (np. niszczyciel ORP "Błyskawica" i łódź podwodną ORP "Wilk").

Z 1939 r. pochodzi również dokument "Kronika oblężonej Warszawy", nakręcony przez "ekipę Starzyńskiego", grupę cenionych operatorów (w jej skład wchodzili m.in. Roman Banach i Jerzy Zarzycki), którzy zdecydowali się pozostać w bombardowanej stolicy, by rejestrować dramatyczne losy miasta. Filmowali m.in. zrujnowane ulice Starego Miasta, płonący Zamek Królewski, ciała przechodniów leżących na trotuarach.

W zestawie znalazł się także filmowy reportaż zrealizowany przez Amerykanina, dziennikarza Juliena Bryana, pt. "Oblężenie". Bryan przebywał w Warszawie we wrześniu 1939 r. W październiku udało mu się wyjechać do USA, dokąd wywiózł dramatyczny film nakręcony w polskiej stolicy. Jego kopię otrzymała po latach polska Filmoteka Narodowa.

Dokumentem zamykającym zestaw jest "Suita warszawska" (reż. Tadeusz Makarczyński) z 1946 r., z muzyką Witolda Lutosławskiego. Ukazano w niej wyniszczoną walkami Warszawę - upadłe miasto, które po wojnie powoli na nowo budzi się do życia.

dtfzeu0

Dokumenty zostały poprzedzone słowem wstępnym prof. Władysława Bartoszewskiego. Cyfrową rekonstrukcję starych filmów nadzorował kierownik Zespołu Restauracji Taśmy Filmowej w Filmotece Narodowej Paweł Śmietanka.

Dyrektor Tadeusz Kowalski poinformował, że płyta - wydana w nakładzie 5 tys. egzemplarzy - nie trafi do sprzedaży. Będzie natomiast rozsyłana do polskich szkół, głównie liceów, jako materiał edukacyjny. Planowane są ponadto zagraniczne projekcje filmów z tej płyty, m.in. na Ukrainie - dodał szef FN.

Płyta "Zaczęło się w Polsce" ukazała się pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Rady Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa.

dtfzeu0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dtfzeu0