33. FPFF w Gdyni: lista filmów konkursowych
16 filmów zgłoszonych do konkursu głównego, 8 w zobaczymy Panoramie Polskiego Kina, 17 propozycji zakwalifikowało się do konkursu Kina Niezależnego, a 28 tytułów wyszło spod ręki młodych adeptów sztuki filmowej. To wszystko zobaczymy na wrześniowym, 33. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
16 filmów zgłoszonych do konkursu głównego, 8 zobaczymy w Panoramie Polskiego Kina, 17 propozycji zakwalifikowało się do konkursu Kina Niezależnego, a 28 tytułów wyszło spod ręki młodych adeptów sztuki filmowej.
Przewodniczącym Jury Konkursu Głównego w tym roku będzie Robert Gliński.
Konkurs główny:
1. "010" - reż. Piotr Łazarkiewicz (na zdjęciu)
Piotrowi Łazarkiewiczowi zależało, by widz zobaczył zwykłych bohaterów w ich pozornie tylko zwyczajnym życiu. Wszyscy bohaterowie mają około 30 lat, różne życiowe doświadczenia. Choć różni ich status społeczny i materialny, sytuacja, jedno jest dla nich wspólne: poczucie klęski i psychiczne „zasupłanie”. W związkach, które tworzą jest im za ciasno, za trudno, zbyt nudno. Nie dlatego, że druga osoba jest nieatrakcyjna, mdła, nijaka, lecz dlatego, że współcześnie ludzie zatracają umiejętność zbliżenia się do siebie, obcowania ze sobą. Pragną ekstremalnych doznań, a tych nie jest w stanie w każdej chwili dostarczyć im bliska osoba. Bohaterowie nie potrafią wyjść ze swoich ról. Tkwią w głębokim marazmie. I trudno wyobrazić sobie, co musiałoby się stać, by wyrwać ich z niemocy i „teatru złudzeń”. Ciekawe, że są „bardziej sobą”, gdy komunikują się z przypadkowymi, nieznanymi sobie osobami na internetowym forum „010”. Wtedy mówią o sobie prawdę. Taką, o której ich bliscy nie mają pojęcia.
Konkurs główny:
2. 33 sceny z życia* - reż. *Małgorzata Szumowska
Film to osobista opowieść o doświadczeniu, jakim jest śmierć bliskiego członka rodziny.
Życie głównej bohaterki, Julii, z dnia na dzień diametralnie się zmienia, gdy nagle traci ona ukochanych rodziców i męża, a jej kariera przechodzi kryzys.
Konkurs główny:
3. Boisko bezdomnych* (na zdjęciu kadr z filmu) - reż. *Kasia Adamik
Opowieść o drużynie piłkarskiej, której członkami są bezdomni mężczyźni. Akcja rozgrywa się w czasach współczesnych: na Śląsku, w Warszawie i za granicą.
Głównym bohaterem filmu jest Jacek Mróz - czterdziestoletni, kiedyś dobrze zapowiadający się zawodnik piłkarskiej reprezentacji Polski. W tę rolę wcielił się znany z „Pitbula” Marcin Dorociński.
Konkurs główny:
4. Bracia Karamazow - reż. Petr Zelenka (na zdjęciu)
Film, którego podtytuł, według reżysera Petra Zelenki, mógłby brzmieć "Żyjemy jak zwierzęta, ale chcemy się modlić", jest dramatem o moralności, naturze człowieka, ludzkim sumieniu, winie, karze i przebaczeniu.
Film nie jest tylko analizą psychologiczną spustoszonej rosyjskiej duszy, ale podejmuje aktualny temat odpowiedzialności człowieka za swoje czyny.
Konkurs główny:
Film opowiada intymną historię miłosną. Miłość, o której mówi Skolimowski w swoim najnowszym filmie, jest delikatna, bezwarunkowa i bezinteresowna a jednocześnie bywa niepokojąco obsesyjna i mroczna.
Konkurs główny:
6. Droga do raju* - reż. *Gerwazy Reguła
Bohaterka filmu, Ela (Ilona Ostrowska - na zdjęciu), to mieszkanka prowincjonalnego miasteczka otoczonego malowniczymi górami, przypominającego wyglądem strucle z rodzynkami. Gdzieś na końcu świata, w dolinie na pogórzu Sudetów.
Ela jest trzydziestoparoletnią, samotną matką dziewięcioletniego Damiana, która stara się przetrwać w szarości codziennego życia.
Konkurs główny:
Akcja tragikomedii rozgrywa się na Śląsku. Jej głównymi bohaterami są młodzi ludzie stojący przed życiowymi wyborami. Film został rozbity na trzy nowele traktujące o miłości dojrzewaniu. Na zdjęciu jeden z bohaterów Antoni Pawlicki.
Konkurs główny:
Film to opowieść o miłości, przemijaniu i aktorach - ich ekscentryczności, marzeniach zagrania jeszcze jednej, może już ostatniej, wielkiej roli.
Konkurs główny:
Film to zabawna opowieść o życiu czterech dziewczyn, które mają ogromne problemy ze zrozumieniem absurdalnego, ich zdaniem świata mężczyzn.
Konkurs główny:
10. Lekcje Pana Kuki* (na zdjęciu kadr z filmu) - reż. *Dariusz Gajewski
Waldemar ma zamiar po raz pierwszy w życiu wyjechać za granicę. Za namową pana Kuki, znajomego rodziców, znawcy Zachodu, wybiera Wiedeń.
Turystyczny w zamiarze wyjazd stanie się dla Waldemara podróżniczą inicjacją: krokiem w dorosłość.
Konkurs główny:
11. Mała Moskwa - reż. Waldemar Krzystek (na zdjęciu)
Historia miłości zamężnej Rosjanki i polskiego żołnierza. Owocem zakazanego uczucia staje się dziecko. Gdy bohaterka postanawia porzucić męża i być z Polakiem, zostaje to poczytane jako jawna zdrada.
Konkurs główny:
12. Niezawodny system* - reż. *Izabela Szylko
Pogodna opowieść o starszej pani próbującej naprawić błąd z przeszłości i odzyskać bezcenny naszyjnik.
Bohaterka opracowuje niezawodny system, który ma jej zapewnić wygraną w kasynie. Poczynania wiekowej damy przyciągają zainteresowanie młodego hazardzisty.
Postanawia zdobyć jej zaufanie i rozpracować system.
Konkurs główny:
Lucy i Kusy są szczęśliwi. Sielanka pary zakochanych nie trwa jednak długo – niespodziewanie z Ameryki przybywa mąż Lucy, Louis. A to dopiero początek kłopotów.
Konkurs główny:
Poruszająca psychodrama rodzinna nawiązująca klimatem do filmów Ingmara Bergmana. Joanna (Jadwiga Jankowska-Cieślak - na zdjęciu) i Jan (Krzysztof Stroiński) są kochającym małżeństwem z wieloletnim stażem.
Konkurs główny:
Opowieść o ludziach w letargu, którzy w pewnym momencie uświadamiają sobie, że podjęli w życiu błędne decyzje.
Konkurs główny:
16. Serce na dłoni* - reż. *Krzysztof Zanussi
Zepsuty przez dostatnie życie biznesmen dowiaduje się, że cierpi na ciężką chorobę serca. Uratować go może tylko natychmiastowy przeszczep.
W szpitalu przypadkiem poznaje młodego mężczyznę, któremu zawód miłosny i utrata pracy odebrały wszelką chęć do życia.
Potencjalny samobójca jest więc dawcą idealnym, trzeba mu tylko jak najszybciej pomóc rozstać się z tym światem...
Jury: Konkurs Główny 2008:
1. Robert Gliński - reżyser, Przewodniczący Jury (na zdjęciu)
2. Janusz Anderman - pisarz
3. Rudolf Biermann - producent
4. Ryszard Horowitz – fotograf
5. Sławomir Idziak - operator, reżyser
6. Edward Pałłasz - kompozytor
7. Ewa Różewicz - montażystka
8. Dorota Segda - aktorka
9. Jerzy Zieliński – operator
Konkurs kina niezależnego:
1. Antara - reż. Izabela Przylipiak
2. Dla Ciebie i Ognia - reż. Tomasz Zasada, Mateusz Jemioł
3. Ego - reż. Krzysztof Jankowski
4. Klinika - reż. Anna Maciejowska
5. Manfred Tryb - reż. Tomasz Karpowicz
6. Marta - reż. Adam Uryniak
7. Może tak być - reż. Robert Wist
8. Nie ma o czym milczeć - reż. Maciej Buchwald
9. Ocalony - reż. Alan Uran
10. Okazja - reż. Krzysztof Ryczek
11. Raz, dwa, trzy - reż. Aleksandra Ząb
12. Różowy klucz - reż. Franciszek Dzida
13. Rubinowe gody - reż. Andrzej Mańkowski
14. Świtem - reż. Grzegorz Szarafiński
15. Wesołych Świąt - reż. Tomasz Jurkiewicz
16. Wszystko, co najlepsze - reż. Mathias Mezler
17. Związek na odległość - reż. Dominik Matwiejczyk
Jury: Konkurs Niezależny oraz Etiud 2008:
1. Sławomir Babicki, reżyser, Przewodniczący Jury
2. Kaja Błachowicz, promotor kina niezależnego
3. Sonia Bohosiewicz, aktorka (na zdjęciu)
4. Bodo Kox - aktor, reżyser
5. Rafał Listopad, montażysta filmowy
Więcej szczegółów na *tej stronie.*