Pierwszy dzień 29. WFF

Pierwszego dnia festiwalu zostanie pokazanych 35 premierowych filmów. Projekcją, która rozpocznie 29. edycję WFF będzie izraelski film „Młodość" w reżyserii Toma Shovala. Pierwszy seans festiwalowy odbędzie się o godzinie 9.30 w Kinotece w sali 1. Natomiast pierwszym filmem pokazanym w Multikinie Złote Tarasy będzie koprodukcja litewsko-łotewska „Hazardzista" w reżyserii Ignasa Jonynasa (11.00, sala 2). Poniżej prezentujemy cztery premiery z czterech różnych sekcji, których nie można przegapić pierwszego dnia Festiwalu.

Konkurs Międzynarodowy: Hazardzista (11 października 11.00, Multikino Sala 2)

Pierwszy dzień 29. WFF
Źródło zdjęć: © Materiały promocyjne

Sanitariusz Vincentas ma poważny problem. Jest hazardzistą, który, gdy ma nóż na gardle, potrafi założyć się o wszystko. Byleby tylko wyjść z długów, których wciąż ma wiele. Dochodzi w końcu do tego, że wpada na pomysł, by do zakładów wykorzystać swój zawód. Organizuje nielegalne zakłady, w których stawką są życie i śmierć. Początkowo wtajemnicza tylko kolegów z pracy. Interes kręci się nie najgorzej i szybko zatacza coraz szersze kręgi. Pierwszy film fabularny w koprodukcji litewsko-łotewskiej. "Hazardzista" miał premierę na festiwalu w San Sebastian 2013.

Hazardzista, reż. Ignas Jonynas

Konkurs Dokumentalny: Powrót Agnieszki H. (11 października 21:30, Kinoteka 4)

Wielowątkowa opowieść o Agnieszce Holland i jej więziach z Czechami. Obserwujemy pracę reżyserki nad serialem "Gorejący krzew" o samospaleniu w Pradze w 1969 roku Jana Palacha. Agnieszka Holland podczas tego jednego z najważniejszych wydarzeń w historii komunistycznej Czechosłowacji była studentką słynnej praskiej szkoły filmowej FAMU. Ten powrót do czasów studenckich będzie także powrotem do wydarzeń późniejszych - do przyjaźni jakie łączyły reżyserkę z Czechami w czasie emigracji czy Aksamitnej Rewolucji.

Powrót Agnieszki H., reż. Krystyna Krauze i Jacek Petrycki

Reżyserami filmu są Jacek Petrycki m.in. laureat nagrody BAFTA Brytyjskiej Akademii Filmowej za zdjęcia do filmu "The Betrayed" (1996) oraz Krystyna Krauze, polska dokumentalistka, dramaturg, tłumaczka, producentka programów publicystycznych, współpracująca z Telewizją Czeską (w 2012 roku wyreżyserowała swój pierwszy film "Nasz Vašek - siła bezsilnych").

Po filmie Q&A z reżyserami.

Konkurs 1-2: Ani jesień, ani wiosna (11 października 13.45, Multikino Sala 4)

Portret narwanej i rozczarowanej młodzieży z klasy średniej z ekwadorskiego miasta Guayaquil. Historie kilku młodych ludzi przecinają się w tej punkowej balladzie. Mówi reżyser: "Guayaquil to cudowne miasto, w którym się urodziłem i wychowałem. Ten film jest moim wyobrażeniem o tym, jak żyją moi przyjaciele po tym jak dorośli i zderzyli się z systemem".

Ani jesień, ani wiosna, reż. Iván Mora Manzano

Reżyser Iván Mora Manzano to scenarzysta, montażysta, muzyk i kompozytor z Ekwadoru. Urodził się w 1977 w Guayaquil. Jego pierwszy film "Silencio nuclear" (2002) był pierwszym ekwadorskim filmem krótkometrażowym prezentowanym na festiwalu w Wenecji w sekcji New Territories.

Świat Dzisiaj: Rona i Nele (11 października, 16:00 Kinoteka 3)

Nele przypadkowo spotyka tajemniczą Ronę, która wystrojona w stylowe buty na wysokim obcasie, szuka jedzenia w kontenerze na śmieci. To jest początek niezwykłej przyjaźni między dwiema kobietami o bardzo różnym podejściu do życia. Wszystko to dzieje się w kolorowym środowisku Berlina, gdzie punki, uliczni muzycy i kolekcjonerzy butelek mogą znaleźć swoje miejsce w życiu poza normami i konwencjami.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)