10 filmów o gangsterach. Najważniejsze produkcje gangsterskie w historii kina
Filmy gangsterskie wzbudzają fascynację. Przyglądamy się nieugiętym łotrom, którzy, żyjąc w zgodzie z własnymi ideałami, wkraczają na ścieżkę daleką od prawości i moralności. Oto kultowe filmy z gangsterem w roli głównej.
Robert De Niro nie tylko błyszczy na ekranie, ale skutecznie realizuje się za kamerą. "Prawo Bronksu" to jeden z dwóch filmów, które wyszły spod jego ręki. Zdobywając doświadczenia w kinie gangsterskim na planie u Martina Scorsese, postanowił przekuć je w swój własny projekt. Film opowiada o Calogero – chłopcu, który dorasta w porządnej i uczciwej rodzinie. Przez przypadek udaje mu się zdobyć przychylność miejscowego gangstera. Sonny zaczyna go traktować, jak własnego syna i coraz bardziej wciąga w przestępczy światek. Calogero bardziej fascynuje poczucie siły i władzy, jakie daje mu życie na ulicy. Kodeks karny przestaje odgrywać kluczową rolę. Zaczyna się liczyć prawo ulicy.
American Gangster
Nowy Jork jest areną, na której odbywa się starcie między dwoma silnymi mężczyznami. Frank Lucas (Denzel Washington) jest honorowym człowiekiem, który doskonale wie, jakimi prawami rządzi się ulica. Harlem jest dzielnicą, w której rozszerza swoje wpływy, przejmując dochodowych narkotykowy biznes. Doskonale potrafi wykorzystać chwilę, a dzięki smykałce do interesów sprytnie pozbywa się konkurencji. Jedynym przeciwnikiem, który może stawić mu czoła jest detektyw Richie Roberts (Russell Crowe) – jeden z nielicznych sprawiedliwych stróżów prawa. Przed nimi intrygujące starcie!
Wściekłe psy
Niesamowity debiut reżyserski Quentina Tarantino, który zachwyca scenariuszową precyzją i nietuzinkowymi bohaterami. Po nieudanym napadzie na sklep jubilerski jego uczestnicy spotykają się w opuszczonym magazynie. Chcą ustalić, kto zdradził ich policji. Rozpoczyna się wewnętrzne śledztwo, wzajemne oskarżenia i rzucanie wymyślnymi przekleństwami. Tarantino doprowadza do eskalacji przemocy, w uszach dźwięczą dosadne dialogi, a widzów zaskakują przemyślane wolty. Ten film to fenomenalne wejście fana kina na salony X Muzy.
Infiltracja
Leonardo DiCaprio, Matt Damon, Mark Walhberg i Jack Nicholson u mistrza gatunku. Martin Scorsese otrzymał za "Infiltrację" cztery Oscary. Film zapisał się na kartach historii kinematografii jako przykład kina gangsterskiego pierwszej dekady XXI. Produkcja opowiada o wojnie, jaką mafii wypowiada policja stanowa. Agent William Costigan ma wejść w struktury organizacji przestępczej, którą dowodzi Frank Costello. Podczas gdy stara się zyskać zaufanie bossa i niezbędne informacje, do policji dostaje się mafijny kret – Colin Sullivan. Rozpoczyna się zabawa w kotka i myszkę – obaj mężczyźni prowadzą podwójne życie, a najmniejszy błąd może ich zdemaskować. Jak długo uda im się pozostać w cieniu i dokończyć swoją misję?
Wrogowie publiczni
Michael Mann – reżyser sprawnie poruszający się w mafijnych tematach – stworzył opowieść o najbardziej intrygującym i bezczelnym przestępcy w Ameryce - Johnym Dillingerze. To charyzmatyczny rabuś bankowy, który został uznany przez FBI za wroga publicznego numer jeden. Gangster terroryzował USA w czasach Wielkiego Kryzysu, napadając nawet na najlepiej strzeżone banki. Zuchwały igrał z losem i nieustannie wymykał się spod litery prawa, zyskując sobie sympatię i uwielbienie obywateli Ameryki, którzy nie darzyli sympatią i zaufaniem chciwych bankierów. Na tropie Dillingera znajduje się agent FBI, Melvin Purvis. W filmie zagrali Johny Depp, Christian Bale i Marion Cotillard.
Człowiek z blizną
Fenomenalny aktorsko-reżyserski duet, który zapisał się na kartach historii. Brian De Palma opowiedział historię Tony’ego Montany – w tej roli genialny Al Pacino – jednego z najbardziej bezwzględnych gangsterów w Ameryce. Uciekł z Kuby jako drobny złodziejaszek i, nie przebierając w środkach, przejął narkotykowe imperium w Miami. Coraz bardziej bezwzględny i zatopiony we własnych pragnieniach bogactwa i siły, stał się więźniem własnych żądz. "Człowiek z blizną" epatuje przemocą i wulgaryzmami. Nie stroni od dosłowności i brzydoty. Montana stał się postacią kultową i wpisał się do popkultury tuż obok Ojca Chrzestnego. Intrygujący i przerażający portret jednostki opętanej przez demony własnych pragnień.
Gangi Nowego Jorku
Martin Scorsese na reżyserskim krześle i dziesięć nominacji do Oscara. Nikt bardziej niż on nie zna realiów pogrążonego w mroku Nowego Jorku. W "Gangach Nowego Jorku" przenosi się do XIX wieku do jednego z najbiedniejszych miejsc w Ameryce, gdzie gangi walczyły o władzę na ulicach. Amsterdam Vallon (Leonardo DiCaprio) jest młodym irlandzkim imigrantem, który, po wieloletnim pobycie w więzieniu, pragnie dokonać zemsty. Chłopak wkrada się w kręgi Billy’ego Rzeźnika (Daniel Day Lewis), ale na jego drodze staje tajemnicza kobieta. Jenny (Cameron Diaz) odciąga jego uwagę od wendetty i niespodziewanie komplikuje mu plany. Film Scorsese jest zatopiony w duchu epoki i z dużą dozą realizmu oddaje klimat Nowego Jorku 1863 roku, gdy do miasta zawitały echa Wojny Secesyjnej.
Chłopcy z ferajny
Film Martina Scorsese, który przez wielu krytyków jest określany najlepszą produkcją o mafii w dziejach kinematografii. Fenomenalne i niezapomniane role Raya Liotty, Joe Pesciego i Roberta De Niro. To opowieść inspirowana historią prawdziwego gangstera. Henry Hill swoją karierę zaczynał od najmłodszych lat wbrew sprzeciwom ojca. Szybko zorientował się, jak zdobywać pieniądze przy dużo mniejszym nakładzie pracy niż miał to w zwyczaju. Zszedł z prawej ścieżki, dorobił się szacunku i grona zaufanych przyjaciół. Wraz z Jamesem Conwayem zaczyna prowadzić brutalne życie gangstera. Morderstwa i handel narkotykami sprawiają, że wkrótce obaj znajdują się na radarze policji.
Dawno temu w Ameryce
Niesamowita muzyka Ennio Morricone, zapierające dech w piersi ujęcia Manhattanu i historia wielkiej przyjaźni, wielkiej miłości i wielkiej zdrady. "Dawno temu w Ameryce" to epickie dzieło Sergio Leone rozgrywające się w latach 20. i 30. XX wieku – w czasach prohibicji. David (Robert De Niro) i Max (James Woods) wychowują się w żydowskiej dzielnicy w Nowym Jorku. Należą do młodzieżowego gangu, który słynie z drobnych oszustw. Kiedy dorastają, zaczynają kierować własną grupą przestępczą. Zdobywają wielkie pieniądze na nielegalnym handlu alkoholem. Zgrana paczka napotyka na swej drodze przeszkody, a przyjaźń zostaje wystawiona na próbę.
Ojciec chrzestny
Najważniejszy film gangsterski w dziejach kinematografii. Francis Ford Coppola stworzył ponadczasową ekranizację powieści Mario Puzo o sycylijskiej rodzinie w Ameryce. Film stał się klasykiem, który wyznacza ramy gatunku. Opowiada o skomplikowanej sieci wzajemnych zależności w przestępczej rodzinie. "Ojciec chrzestny" przedstawia prywatne życia patriarchy rodu Corleone, jak i jego ciemne interesy. Don Vito (Marlon Brando) stoi na czele organizacji, jest tyranem i szantażystą, ale również człowiekiem honoru. Po zakończeniu wojny hazard i handel alkoholem przestają przynosić zyski. Mafioso nie chce jednak zaangażować się w biznes narkotykowy, przez co wchodzi w konflikt z Cosa Nostrą. Boss zostaje postrzelony, a jego synowie muszą dokonać zemsty.