Trwa ładowanie...
legalna kultura
26-05-2015 12:03

27 maja startuje II edycja projektu Kultura Na Widoku

27 maja startuje II edycja projektu Kultura Na WidokuŹródło: East news
d43yipu
d43yipu

Filmy, muzyka, książki, gry i archiwalia – ponad 900 utworów w cyfrowej wersji można znaleźć na instalacjach Kultury Na Widoku, które od 27 maja, przez 5 miesiecy, będą podróżowały po Polsce. Ta multimedialna biblioteka odwiedzi 48 miejsc i 14 festiwali, podczas których posiadacze smartfonów, tabletów i użytkownicy Internetu na terenie całego kraju będą mieli szansę poznać bogactwo legalnych źródeł w sieci oraz w prosty sposób pobrać interesujące ich utwory.

Kultura Na Widoku uzyskała wyróżnienie „Patronat Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. 25-lecie Samorządności”. Projekt realizuje Fundacja Legalna Kultura. Partnerami strategicznymi są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Kultura Na Widoku to multimedialny projekt, który daje dostęp do bogactwa zasobów legalnych źródeł kultury w cyfrowym wydaniu, dosłownie i w przenośni wychodząc naprzeciw współczesnemu odbiorcy. Regały Kultury Na Widoku to uliczne wirtualne biblioteki ustawione w centralnych punktach miast oraz w miejscach wydarzeń kulturalnych. Można z nich legalnie pobrać filmy, muzykę, książki i gry.

W tej edycji Kultura Na Widoku rozszerza swój zasięg dzięki plakatom, z których – podobnie jak z multimedialne regałów – będzie można pobrać wszystkie udostępniane utwory. Do kilkuset miast i miasteczek z utrudnionym dostępem do kultury trafi 30 tysięcy plakatów Kultury Na Widoku, które zawisną w przestrzeni publicznej oraz w bibliotekach, domach kultury i szkołach, zachęcając do sięgania po kulturę z legalnych źródeł.

Sercem projektu jest strona internetowa. Niezależnie od preferencji i miejsca zamieszkania – ponad wszelkimi barierami – miliony odbiorców będą mogły skorzystać z bogatej oferty kulturalnej, ponieważ wszystkie utwory są dostępne również na www.kulturnawidoku.pl.

d43yipu

Projekt ma na celu budowanie świadomego uczestnictwa w kulturze i jest skierowany do wszystkich – nigdy nie jest za wcześnie i nigdy nie jest za późno, żeby wyrobić w sobie nawyk sięgania po kulturę z legalnych źródeł.

"Bardzo podoba mi się to, że kultura z legalnych źródeł wyszła odbiorcy na spotkanie. Stanęła na trotuarze i czeka na niego. To jest fantastyczna idea!” – mówi Danuta Stenka.

"Oglądałbym legalne filmy, gdyby były dostępne i gdybym wiedział gdzie ich szukać” – często argumentują internauci. Fundacja Legalna Kultura za pomocą tego projektu postanowiła pokazać w praktyce, że kultura pochodząca z legalnych źródeł jest na widoku i na wyciągnięcie ręki. Bogactwo zasobów
Kultura Na Widoku to ponad 900 utworów skatalogowanych w pięciu kategoriach. Wśród tytułów wymienić można m.in. albumy muzyczne nagradzanych polskich artystów - Natalii Przybysz, Artura Rojka, Afromental, Natalii Kukulskiej czy Voo Voo, literackie bestsellery takie jak powieść Olgi Tokarczuk „Księgi Jakubowe”, „Ziarno prawdy” Zygmunta Miłoszewskiego czy audiobook wg powieści Philipa K. Dicka „Blade Runner” z udziałem m.in. Roberta Więckiewicza, Andrzeja Chyry i Agnieszki Grochowskiej. Regał „Film” to kino na wyciągnięcie ręki. Znajdują się tu polskie produkcje filmowe ostatnich – filmy fabularne, dokumentalne, animowane, międzynarodowe koprodukcje – które powstały dzięki wsparciu finansowemu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. W projekcie przedstawione zostały wybrane dzieła kinematografii, które dają świadectwo sukcesu polskiego kina ostatniej dekady. Wszyscy zainteresowani będą mogli tu znaleźć oscarową „Idę” oraz ponad 100 największych przebojów filmowych ostanich 10-ciu lat, jak na przykład „Rezerwat”,
„Bogowie”, „Jack Strong” czy „Obława”.

Jeden z regałów poświęcony jest historii Polski w kulturze. Odbiorcy Kultury Na Widoku otrzymują dostęp do filmów, książek i muzyki, prezentujących historie Polski. Szczególne miejsce zajmuje kolekcja zdjęć i plakatów dokumentująca 25-lecie Samorządności w Polsce (z zasobów Ośrodka Karta i Europejskiego Centum Solidarności).

d43yipu

- Mija właśnie 25 lat odkąd Polacy w pierwszych, powojennych, w pełni wolnych wyborach, mogli wybrać swoich przedstawicieli. Po przywróceniu samorządu terytorialnego decydowaliśmy, kto na szczeblu lokalnym będzie odpowiedzialny za przemiany w naszym najbliższym otoczeniu. Zwłaszcza dzisiaj nie powinniśmy zapominać o jego roli, dlatego Ośrodek Karta udostępnił na rzecz projektu Kultura Na Widoku materiały ukazujące wydarzenia z przełomu lat 80. i 90. – mówi Artur Jóźwik, Dyrektor Ośrodka Karta.

Wyjątkowe zaangażowanie artystów
Blisko 80 artystów ze świata filmu, literatury i muzyki mocno zaangażowało się w tegoroczną edycję Kultury Na Widoku, nagrywając zapowiedzi do poszczególnych utworów i towarzysząc nam podczas trwania projektu. Nagrania są dowodem na to, że twórcy nie tylko myślą o swoich odbiorcach, ale chcą być również blisko nich i że naprawdę zależy im abyśmy wszyscy korzystali z legalnych źródeł.

Z zapowiedzi dowiemy się, czym Janusz Głowacki przypłacił napisanie książki „Good night, Dżerzi”, jakie wspomnienia związane z „Panem Samochodzikiem” ma Natalia Kukulska, co urzekło Magdalenę Boczarską w płycie Nicka Cave’a, jaki obraz Polaków kryje się w „Weselu” Wyspiańskiego zdaniem Tomasza Raczka, dlaczego „Sala samobójców” wstrząsnęła Patrycją Markowską i jak Danuta Stenka zapowiada film biograficzny o Danucie Szaflarskiej „Inny Świat”.

d43yipu

„Zburzenie muru berlińskiego czy zimna wojna to jak się okazuje wydarzenia historyczne, które wpłynęły nie tylko na losy ludzkie. Fascynująca i niebanalna opowieść o tym, że warto zmienić perspektywę. Królik po warszawsku poleca królika po berlińsku. Z legalnego źródła smakuje najlepiej.” – mówi Rafał Królikowski, kiedy klikniemy na okładkę filmu „Królik po berlińsku”.

Anna Dereszowska zachęca m.in. do sięgnięcia po „Opowieści z Narnii”: „Siedem fantastycznych opowieści jak siedem pieczęci wtajemniczenia. Narnia to świat równoległy, w którym może zdarzyć się wszystko i jeszcze więcej. Opowieści Lewisa, choć uznawane za lekturę dla młodych czytelników, wspaniale łączą pokolenia. Tym bardziej, jeśli czytacie je z legalnego źródła.”

* Jak to działa?*
- Każdy, kto podejdzie do regałów, zobaczy okładki filmów, płyt, książek oraz gier. Wpisując link do przeglądarki w urządzeniu mobilnym lub skanując kod QR będzie mógł, za bezpłatnie lub w promocyjnej cenie, pobrać interesujący go utwór. Oczywiście, aby skorzystać z tych zasobów nie trzeba nawet wychodzić z domu. - mówi Kinga Jakubowska, prezes Fundacji Legalna Kultura.

d43yipu

Po wpisaniu unikatowego adresu w przeglądarkę mobilną lub zeskanowaniu kodu QR użytkownik, w prostych etapach, uzyska dostęp do wybranego utworu. Instrukcja użytkowania i informacje, jak pobierać utwory, znajdują się na stronie www.kulturanawidoku.pl w zakładce JAK TO DZIAŁA oraz bezpośrednio na regałach i plakatach. Bezpłatna sieć wi-fi umożliwia korzystanie z instalacji non-stop.

Gdzie będziemy?
W ciągu pięciu miesięcy – od 27 maja do 11 października br. – instalacje zostaną ustawione w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Bydgoszczy, Łodzi, Opolu, Radomiu, Szczecinie, Lublinie, Rzeszowie, Katowicach, Zamościu, Olsztynie, Zielonej Górze, Mrągaowie, Bochni i Ełku. Kultura Na Widoku będzie obecna także na festiwalach: Festiwal Dwa Teatry, Open’er Festival, Off Festival, Transatlantyk Festival Poznań, Life Oświęcim Festival, Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, Kultura od Kuchni, Męskie Granie, Malta Festival, Gdynia Designe Days, Art&Salt, Orange Kino Letnie, Przystanek Woodstock, Festiwal Muzyki Filmowej, 40. Festiwal Filmowy w Gdyni.

Kiedy ruszamy?
Uroczysta inauguracja II edycji projektu Kultura Na Widoku odbędzie się 27 maja, o godzinie 11.30 w Warszawie przed Pałacem Prezydenckim.

d43yipu

W najbliższych dniach uroczyste odsłony będą miały miejsce także w innych miastach – 28 maja w Krakowie na Rynku Głównym, 29 maja w Lublinie przed Centrum Kultury oraz w Łodzi na Rynku Manufaktury, a 2 czerwca w Gdańsku na Długim Targu pod czujnym okiem Neptuna. Planowane są także inauguracje w kolejnych miastach. Z myślą o studentach finał projektu wyznaczyliśmy na 11 października, dzięki czemu na początku roku akademickiego instalacje będą dostępne na uczelniach.

Kultura Na Widoku zawita również do małych miejscowości. W lokalnych bibliotekach, domach i instytucjach kultury pojawi się w postaci plakatów w formacie B1. Odwiedzający będą mieli taki sam dostęp do oferty jak mieszkańcy Warszawy, Krakowa czy Poznania. Do projektu cały czas włączają się instytucje i organizacje z całej Polski.

Chętni mogą zgłosić swój udział wysyłając maila na adres: plakaty@legalnakultura.pl lub biblioteki@legalnakultura.pl.

d43yipu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d43yipu