Trwa ładowanie...

5 powodów, dla których warto wybrać się do kina na ''Sprawiedliwego''

5 powodów, dla których warto wybrać się do kina na ''Sprawiedliwego''
d71x2w0
d71x2w0
Do kin wchodzi debiut Michała Szczerbica, uznanego w branży producenta i scenarzysty. „Sprawiedliwy” to oparta na faktach poruszająca (ale nie ckliwa!) opowieść o polskich rodzinach gotowych zaryzykować wszystkim, by pomóc żydowskiej dziewczynce w czasach, gdy wymagało to największego bohaterstwa. Doborowa obsada i polemika z głośnym „Pokłosiem” Pasikowskiego, sprawiają, że „Sprawiedliwy” to ważny film, na który warto zwrócić uwagę, wybierając się do kina.

1. Debiut wybitnego scenarzysty

Szczerbic jest twórcą scenariusza jednego z najwybitniejszych polskich filmów ostatnich lat, czyli „Róży” Wojciecha Smarzowskiego. Jako kierownik produkcji odznaczył się na planach takich filmów jak: „Pianista”, „Pornografia”, „Pan Tadeusz”, „Złoto Dezerterów” czy „Gorączka”. Tak duże doświadczenie sprawiło, że „Sprawiedliwy” jest późnym, ale dojrzałym debiutem 72-letniego twórcy.

2. Osobista historia

Autor nie ukrywa, że „Sprawiedliwy” przedstawia historię jego rodziny. Wzorował się na prawdziwych postaciach, ludziach, których pamięta, czy to z opowieści, czy z własnych wspomnień. Nic dziwnego, że akcję osadził w rodzinnych okolicach południowej Kielecczyzny. Taka perspektywa nie zawsze służy reżyserom, bo nie mają dystansu do opowiadanej historii, ale w tym wypadku się udało. Powstała osobista, szczera opowieść o losach niezwykłej przyjaźni małej, żydowskiej dziewczynki i wioskowego outsidera.

3. Polemika z „Pokłosiem” i obrazem Polaka - antysemity

Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu uhonorował 25 tysięcy osób tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, przyznawanych osobom, które niosły pomoc Żydom w czasie wojny. Jedna czwarta z nich to Polacy. Rodzimi filmowcy, podejmując temat stosunków polsko-żydowskich, nie zawsze o tym pamiętają. Głośne „Pokłosie” Władysława Pasikowskiego skupia się na polskim antysemityzmie – dla odmiany „Sprawiedliwy” pokazuje, że nie brakowało w Polsce postaw bohaterskich, nie tylko wśród zwykłych obywateli, ale także w polskim Kościele.

4. Aktorzy dali z siebie wszystko

Największą siłą „Sprawiedliwego” są wspaniałe kreacje aktorskie Jacka Braciaka i Katarzyny Dąbrowskiej. Braciak wcześniej był obsadzany w rolach drugoplanowych, tu na pierwszym planie w roli wiejskiego dziwaka, mógł wreszcie pokazać na co go stać, a stać go na wiele. To samo można opowiedzieć o Dąbrowskiej w roli Dziuni, jego siostry, która dla swojej roli zgodziła się zagrać w scenie rozbieranej. Zagrała bohaterkę złożoną – to nie zwykła Matka Polka, tylko stanowcza, ale przy tym wrażliwa kobieta. Tylko dla tego duetu warto zobaczyć „Sprawiedliwego” w kinach.

d71x2w0

5. Brak patosu

Film o historii, którą opowiada „Sprawiedliwy” łatwo było zepsuć, zrobić z niej tani melodramat o bohaterstwie Polaków poświęcających się dla małej Żydówki. Na szczęście Szczerbic uniknął łzawego tonu. Nie brakuje tu scen wzruszających, ale jest też miejsce na napięcie i humor. Jednym słowem. Warto.

d71x2w0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d71x2w0

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj