76. festiwal filmowy w Wenecji. W programie nowe filmy Romana Polańskiego i Jana Komasy
28 sierpnia startuje Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji. Podczas 76. edycji przeglądu kina nie zabraknie też polskich akcentów.
O Złotego Lwa w konkursie głównym powalczy 21 filmów m.in. "Joker" Todda Phillipsa, "Ad Astra" Jamesa Gray’a, "Malowany ptak" Vaclava Marhoula i "Obywatel i szpieg" Romana Polańskiego.
#
Szef festiwalu filmowego w Wenecji Alberto Barbera w wywiadzie dla "Variety" powiedział, że nie miał problemu, aby zakwalifikować do konkursu film artysty oskarżonego o gwałt na nieletniej. Jego zdaniem "Obywatel i szpieg" poziomem dorównuje oscarowemu "Pianiście".
Nowy film reżysera "Dziecka Rosemary" jest ekranizacją książki Roberta Harrisa. Fabuła przedstawia losy francuskiego kapitana Alfreda Dreyfusa, który niesłusznie został posądzony o zdradę stanu i skazany na dożywocie. We francusko-włoskiej koprodukcji wystąpili Jean Dujardin, Louis Garrel i Emmanuelle Seigner.
Premiera filmu "Obywatel i szpieg" na festiwalu filmowym w Wenecji odbędzie się 30 sierpnia. Do polskich kin obraz Romana Polańskiego trafi 27 grudnia.
#
Polskim akcentem w konkursie głównym będzie także ekranizacja prozy Jerzego Kosińskiego "Malowany ptak". Zarówno książka, jak i film wzbudzają skrajne emocje.Polski Instytut Sztuki Filmowej dwukrotnie odmówił finansowania koprodukcji czesko-słowackiej, której treść uchodzi za "antypolską". Prawicowe media już zapowiadają bojkot filmu.
Czarno-biały obraz przedstawia Europę Wschodnią pod koniec II wojny światowej z perspektywy małego chłopca. Po śmierci opiekunki sierota błąka się po wsiach, gdzie spotyka się z brutalnością polskich chłopów oraz żołnierzy niemieckich i radzieckich posądzających go o bycie Cyganem lub Żydem.
#
Poza konkursem głównym, festiwal filmowy w Wenecji również pokaże interesujące filmy fabularne i dokumentalne z całego świata. W prestiżowej sekcji Giornate degli Autori znalazł się najnowszy film Jana Komasy "Boże Ciało", który wkrótce zobaczymy również na festiwalu filmowym w Gdyni.
Reżyser "Miasta 44" zainspirował się prawdziwą historią. Fabuła filmu skupia się na 20-letnim chłopaku, który po wyjściu z poprawczaka podaje się za księdza. Zaczyna pełnić funkcję wikariusza w małej miejscowości. Po pewnym czasie jego duchowe zaangażowanie zaczyna być kwestionowane przez parafian.
W głównej roli wystapił Bartosz Bielenia, znany z filmów "Kler" i "Na granicy". Obok niego wystąpią m.in. Łukasz Simlat, Leszek Lichota, Tomasz Ziętek, Eliza Recymbel i Aleksandra Konieczna. Festiwal filmowy w Wenecji zaprezentuje "Boże Ciało" po raz pierwszy 29 sierpnia. W polskich kinach film będzie można zobaczyć od 11 października.
#
Program Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji łączy w sobie kino ambitne i komercyjne o dużym walorze artystycznym. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się hollywoodzkie produkcje tj. "Ad Astra" z Bradem Pittem i Liv Tyler i "Joker" z Joaquinem Phoenixem i Robertem De Niro.
Spośród kina niezależnego oczekiwane są premiery "Historii małżeńskiej" z Scarlett Johansson i Adamem Driverem oraz "The Laundromat" z Meryl Streep, Garym Oldmanem i Sharon Stone.
Filmem otwarcia festiwalu będzie anglojęzyczny debiut japońskiego reżysera Hirokazu Koreedy. Zeszłoroczny zdobywca Złotej Palmy w Cannes do współpracy na planie "Prawdy" zaprosił Catherine Deneuve, Juliette Binoche i Ethana Hawke.
Złotego Lwa za całokształt twórczości na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji odbierze reżyser Pedro Almodovar oraz aktorka Julie Andrews, znana z kultowej roli w "Marry Poppins" z 1964 r.
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji rozpocznie się 28 sierpnia i potrwa do 7 września.