Trwa ładowanie...
roman polański
04-03-2010 16:26

8. Festiwal Filmów Kinoteki z Polańskim w tle

8. Festiwal Filmów Kinoteki z Polańskim w tleŹródło: AP
d2qn7pb

Ósmy festiwal Kinoteki, prezentujący brytyjskiej publiczności najnowszą polską produkcję filmową, rozpoczyna się w czwartek wieczorem w ośrodku Riverside Studios w zachodnim Londynie. Festiwalowi towarzyszyć będzie retrospektywa Romana Polańskiego.

W ramach tegorocznego festiwalu, trwającego do 12 kwietnia, w różnych kinach brytyjskiej metropolii zostaną pokazane m.in. nagrodzona na 33. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni "Mała Moskwa" Waldemara Krzystka z Lesławem Żurkiem i Swietłaną Chodczenko w głównych rolach oraz "Wojna polsko-ruska" Xsawerego Żuławskiego, będąca ekranizacją powieści Doroty Masłowskiej, z chwaloną przez krytyków kreacją Borysa Szyca.

Zaprezentowany zostanie też "Rewers" Borysa Lankosza, który będzie obecny na otwarciu festiwalu i weźmie udział w spotkaniu z widzami po projekcji. Pokazane zostaną m.in.: film dokumentalny "Królik po berlińsku" Bartosza Konopki, najnowszy film Andrzeja Wajdy "Tatarak", animacja filmowa braci Quay oparta na zbiorze opowiadań i scenariuszy telewizyjnych Stanisława Lema "Maska".

Podczas festiwalu widzowie będą mogli obejrzeć wczesne filmy Romana Polańskiego: "Dwaj ludzie z szafą", "Nóż w wodzie", "Matnia" i "Dziecko Rosemary", do których muzykę napisał Krzysztof Komeda. Retrospektywie towarzyszyć będzie wystawa zdjęć i plakatu filmowego, ilustrująca filmową twórczość Polańskiego, z kolekcji Łódzkiej Szkoły Filmowej, a także z prywatnych zbiorów reżysera.

d2qn7pb

O Komedzie, przedwcześnie zmarłym pianiście jazzowym i kompozytorze, Polański powiedział, że rozumiał zamysł reżyserski wcześniej od innych. Z Komedą współpracowali też reżyserzy Krzysztof Kieślowski i Jerzy Skolimowski.

Wydarzeniem muzycznym uzupełniającym pokaz wybranych filmów Polańskiego będzie koncert trębacza jazzowego Tomasza Stańki w ośrodku kulturalnym Barbican; wykona on utwory Krzysztofa Komedy, z którym przyjaźnił się i współpracował.

W czasie trwania festiwalu Kinoteki na ekrany kin brytyjskich wejdzie najnowszy film Polańskiego "Pisarz Widmo", który jeszcze przed premierą wywołał duże poruszenie z uwagi na analogie między jednym z bohaterów, a byłym premierem Wielkiej Brytanii Tonym Blairem.

Retrospektywę Polańskiego otworzy dokumentalny amerykański film Mariny Zenovich "Polański: ścigany i pożądany" z 2008 r.

d2qn7pb

Inną imprezą towarzyszącą festiwalowi jest wystawa prac wideo 27-letniej artystki Anny Molskiej w Tate Modern.

Najlepsze polskie produkcje filmowe w dniach 5-11 marca zostaną pokazane również w Queens Film Theatre w Belfaście. Festiwal polskich filmów w stolicy Irlandii Północnej odbywa się w tym roku po raz czwarty.

Zobacz także:

**[

ALE WPADKA! PIJANA NA PODIUM ]( http://film.wp.pl/mariah-carey-kompletnie-pijana-odbiera-nagrode-6025283748565633g ) * *[

DZIENNIKARKA UBLIŻYŁA NIEPEŁNOSPRAWNEJ ]( http://film.wp.pl/polsat-zaplaci-za-wyskoki-kazimiery-szczuki-6025283571462785g ) * *[

SŁYNNA POLKA NAGUSIEŃKO ]( http://film.wp.pl/pawlakowna-o-zlotym-sercu-6025283556319873g ) * *[

CICHOPEK ZATRUDNIŁA SOBOWTÓRA?! ]( http://aleseriale.pl/gid,5895,img,219267,fototemat.html ) **

d2qn7pb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qn7pb