Trwa ładowanie...

''Aktorka'': Film o polskiej Marilyn Monroe już w kinach [WIDEO]

Elżbieta Czyżewska zadebiutowała w 1959 roku małą rolą w "Café 'Pod Minogą”, ale jej kariera nabrała rozpędu, gdy rok później wystąpiła u boku Wiesława Gołasa w roli Renaty w “Mężu swojej żony” Stanisława Barei.

''Aktorka'': Film o polskiej Marilyn Monroe już w kinach [WIDEO]Źródło: mat. dystrybutora
d5tvs6w
d5tvs6w

Życiorys Elżbiety Czyżewskiej to materiał na kilka filmów. W latach 60. była gwiazdą, którą kochała cała Polska. Piękna, odważna i zarazem pełna dziewczęcego uroku. Niestety, po tym jak wyemigrowała do USA, jej życie nie było usłane różami. Film Kinga Dębska" odsłania mało znane szczegóły z jej życia. "Aktorka" to znakomity portret artystki, której zawód był siłą napędową życia, która “wolała umrzeć z głodu, niż sprzedawać buty”. O filmie i życiu Czyżewskiej opowiedziała reżyserka Kinga Dębska w programie #dziejesienażywo.

W najlepszym okresie grała nawet w kilku filmach rocznie. Dwukrotnie zajęła drugie miejsce, a raz - w 1965 roku - pierwsze w plebiscycie „Expressu Wieczornego” na najpopularniejszą aktorkę.

Kinga Dębska o Czyżewskiej:

- Młoda, dość niezależna i dość swobodna. Charakteryzował ją też [...] seksapil, nieuchwytna (jak często w przypadku kina) właściwość, która czyni obiekt atrakcyjnym, najlepiej dla obu płci. [...] Czyżewska stanowiła typ cielesny wyrazisty i charakterystyczny. [...] Wcielenie współczesnej dziewczyny pojawia się, na przykład, w obcisłej sukience i chustce na głowie, ale z rakietą tenisową. Oto socjalistyczne wcielenie Młodziakówny - sprawność fizyczna, owszem, ale podkreślone też dziewczęce kształty - tak pisała o aktorce filmoznawczyni Iwona Kurz w "Kwartalniku filmowym".

d5tvs6w

Gdy mieszkała w kraju, miała wszystko: miłość, sławę, życie jak z bajki. W 1965 roku poślubiła amerykańskiego dziennikarza, korespondenta "New York Timesa" Davida Halberstama i za nim wyjechała do USA. Porównywano ją do innej sławnej pary: Arthura Millera i Marilyn Monroe.

Kinga Dębska o filmie:

Kinga Dębska i Maria Konwicka przedstawiają Czyżewską w Polsce nieznaną. Autorki skoncentrowały się na amerykańskich losach swojej bohaterki. Przyjaciele i znajomi aktorki opowiadają bez upiększeń o jej nieudanym małżeństwie, o wygranej po latach walce z alkoholizmem, o próbach powrotu do Polski. To niezwykle intymny portret kobiety, która za wszelką cenę chciała po prostu grać. Cierpiała z powodu okrutnego zrządzenia losu, które zmieniło jej życie o 180 stopni, utrudniając spełnianie się na scenie. Śmierć z powodu nowotworu stała się okrutną metaforą życia aktorki, jakby siły wysysała z niej nie tylko choroba, ale i brak ról. Dlatego też Czyżewska grała do końca swojego życia i to wszędzie, gdzie mogła. Nawet w szpitalu, będąc podczepiona do kroplówki, traktowała ją jedynie jako swój rekwizyt, a gości jako uczestników przyjęcia. Ten film jest analizą bycia aktorką.

Zobacz całą rozmowę:

W filmie wspominają przyjaciele, znajomi i osoby, które miały okazję poznać Czyżewską m.in.: Meryl Streep, Andrzej Wajda, Beata Tyszkiewicz, Małgorzata Potocka, Liliana Komorowska, Daniel Olbrychski, Michał Urbaniak czy Adam Holender.

Zobacz zwiastun:

Tłem "Aktorki" jest impresyjnie pokazany Nowy Jork, miasto, które Czyżewska uważała za swoją drugą ojczyznę.

d5tvs6w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d5tvs6w

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj