Trwa ładowanie...
d3ijgjo

Michał Urbaniak

Najnowsze informacje
4.4
(9 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Warszawa

Filmografia:
d3ijgjo

Skrzypek i saksofonista, zaliczany do światowej czołówki jazzowych instrumentalistów, kompozytorów i aranżerów instrumentalistów. Był jednym z głównych twórców muzyki fusion lat 70-ych i acid jazzu lat 90-ych.
Grał ze Zbigniewem Namysłowskiem, potem także w Kwintecie Krzysztofa Komedy oraz z zespołem Andrzeja Trzaskowskiego, z którym ruszył na podbój Ameryki i błyskawicznie zrozumiał, że właśnie tam jest jego miejsce.
W 1971 dostał stypendium na Berkeley College of Music w Bostonie, a w 1973 przeniósł się na stałe do Nowego Jorku. Tam, między innymi dzięki współpracy z wytwórnią Columbia - jego kariera potoczyła się błyskawicznie. Gra i nagrywa z najlepszymi i najwybitniejszymi. Byli wśród nich Miles Davis (płyta „Tutu”), Quincy Jones („The Wiz”), George Benson, Toots Thielemans, Billy Cobham, Herbie Hancock, Roy Haynes, John Abercrombie, Larry Coryell, Kenny Garret, Kenny Barron, Eumir Deodato, Stephane Grappelli, Oliver Nelson, Lenny White i wielu innych.
Wielkokrotnie nagradzano go na festiwalach międzynarodowych. Zdobył m.in. Grand Prix dla najlepszego solisty na Festiwalu w Montreaux. W plebiscycie magazynu muzycznego „Down Beat” w rankingu najwybitniejszych muzyków jazzowych, jego nazwisko pojawiło się w pięciu kategoriach. Wielkrotnie uznawany za muzyka roku, jeszcze częściej za najwybitniejszego skrzypka jazzowego i solistę. Jego „Take Good Care of My Heart” nominowano do tytułu płyty roku 1985. Aż trzykrotnie był gościem słynnego „Tonight Show”, prowadzonego przez Johny Carsona w NBC TV.
Ma na swoim koncie ponad 50 autorskich albumów płytowych. Skomponował muzykę do 18 filmów, w tym do „Długu” Krzysztofa Krauzego, za co przyznano mu nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów w Gdyni. Prowadzi także własną wytwórnię płytową UBX Records.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ijgjo
d3ijgjo
d3ijgjo