Aktorka i sportowcy chcą wejść do sejmiku
Artyści, sportowcy i doświadczeni samorządowcy znaleźli się na listach kandydatów do wielkopolskiego samorządu. Wśród nich są m.in. aktorka *Katarzyna Bujakiewicz i olimpijczyk Szymon Ziółkowski.*
10.10.2014 10:28
Po raz pierwszy swych ludzi do wielkopolskiego samorządu chce wprowadzić ubiegający się o reelekcję prezydent Poznania. Na listach KWW Ryszarda Grobelnego Teraz Wielkopolska, poza samym Grobelnym, znaleźli się m.in. aktorka Katarzyna Bujakiewicz, olimpijczyk Szymon Ziółkowski oraz żużlowiec Adam Skórnicki.
"Zależy mi, żeby Poznań i Wielkopolska były wyraźnie zaznaczone na kulturalnej mapie Polski. Od pierwszego roku studiów pracuję w teatrze, dlatego znam jego strukturę, problemy, mocne i słabe strony. Od wielu lat promuję Poznań, w miarę upływu czasu coraz bardziej świadomie i z większą skutecznością" - uzasadniła swój start w wyborach Katarzyna Bujakiewicz.
Utytułowany polski lekkoatleta, młociarz Szymon Ziółkowski przyznał, że do kandydowania w wyborach zachęciła go m.in. bezpartyjność komitetu Grobelnego. "Nie jesteśmy kojarzeni z żadną partią polityczną. To ważne dla mnie jako sportowca uprawiającego sport indywidualny. Moim atutem jest totalna apolityczność, niezabagnienie. Jestem człowiekiem świeżym, z nieco innym podejściem do świata" - mówił.
W trakcie kampanii wyborczej Grobelny, wraz z samorządowcami z innych miast, przekonywał, że samorządy wymagają odpartyjnienia. W jego opinii wyborcy powinni zaufać ludziom, którzy nie chowają się za logo partii politycznej, lecz są osobiście odpowiedzialni za swą pracę i podejmowane decyzje.
Na ponowne wygranie wyborów i dalszą, dzieloną z PSL, władzę w wielkopolskim samorządzie liczy Platforma Obywatelska. W 2010 roku partia ta zdobyła 17 spośród 39 mandatów radnych.
"Naszym zadaniem jest wygrać te wybory i to w ten sposób, by to PO, wraz z naszym koalicjantem, mogła racjonalnie, rozsądnie zarządzać środkami europejskimi i całym budżetem województwa" - powiedział szef struktur partii w Wielkopolsce Rafał Grupiński.
W Poznaniu listę otwiera b. wicemarszałek województwa wielkopolskiego, wiceprzewodniczący władz regionalnych PO Leszek Wojtasiak. W okręgu obejmującym m.in. powiat poznański na czele listy jest marszałek województwa Marek Woźniak.
Przynajmniej siedmiu radnych, tylu ile w 2010 roku, chce wprowadzić do wielkopolskiego sejmiku Polskie Stronnictwo Ludowe. W okręgu poznańskim liderem listy PSL do sejmiku będzie były wicewojewoda wielkopolski Przemysław Pacia. Listę obejmującą m.in. powiat poznański otwiera wicemarszałek województwa Wojciech Jankowiak. W okręgu leszczyńskim PSL postawiło na wiceminister rolnictwa Zofię Szalczyk.
Lewica w poprzednich wyborach zdobyła dziewięć mandatów do sejmiku, tyle samo chce mieć i tym razem. Kandydaci SLD, Unii Pracy i środowisk lewicowych startują pod wspólnym szyldem SLD-Lewica Razem. Liderami list w połowie okręgów wyborczych zostali samorządowcy obecnie sprawujący mandaty radnych. Wśród nich są przewodniczący Unii Pracy, b. wicewojewoda wielkopolski Waldemar Witkowski, oraz b. marszałek województwa wielkopolskiego Stefan Mikołajczak.
Prawo i Sprawiedliwość w poprzednich wyborach wprowadziło do wielkopolskiego samorządu sześć osób, tym razem liczy na zdecydowane poprawienie tego wyniku. Na partyjnych listach znaleźli się radni sejmiku i kandydaci na prezydentów wielkopolskich miast. W Poznaniu listę otwiera b. wicewojewoda wielkopolski i b. wojewoda kujawsko-pomorski Zbigniew Hoffmann.
Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada; wybierani będą radni gmin, powiatów, sejmików województw, a także wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast.