Trwa ładowanie...
Andrzej Wajda
09-04-2010 15:49

Andrzej Wajda odbierze w Mińsku tytuł doktora honoris causa

Andrzej Wajda odbierze w Mińsku tytuł doktora honoris causaŹródło: PAP
dxitkrz
dxitkrz

*Andrzej Wajda otrzymał tytuł doktora honoris causa Białoruskiej Państwowej Akademii Sztuki i za kilka tygodni przybędzie do Mińska, by odebrać dyplom i wygłosić wykład dla studentów - powiedział w piątek telewizji Biełsat rektor tej uczelni Ryczard Smolski.*

Andrzej Wajda zgodził się przyjechać, czekamy jedynie na potwierdzenie konkretnej daty przyjazdu - dodał rektor.

Współorganizatorem wizyty Wajdy w stolicy Białorusi jest Instytut Polski w Mińsku. Wicedyrektor Instytutu Wiesław Romanowski poinformował, że przyjazdowi mistrza kina towarzyszyć będzie bogaty program kulturalny związany z jego twórczością.

dxitkrz

"W dniach 2-9 kwietnia odbywa się duża retrospektywa filmów Andrzeja Wajdy w Mohylewie, na drugą połowę kwietnia zaplanowano takie pokazy również w Grodnie, a jesienią - w Mińsku w jednym z głównych kin miasta" - powiedział Romanowski. Nie wykluczył również, że w tym roku "Katyń" zostanie pokazany przez państwową telewizję białoruską. "Trwają starania, by tak się stało" - podsumował.

2 kwietnia państwowa telewizja rosyjska wyświetliła "Katyń" na kanale tematycznym Kultura w porze najwyższej oglądalności. Pokaz ten odbił się szerokim echem na rosyjskich forach historycznych i portalach internetowych. Dotychczas film prezentowany był w kilku rosyjskich miastach na nielicznych pokazach i festiwalach.

Znany białoruski opozycyjny reżyser-dokumentalista Jury Chaszczawacki powiedział telewizji Biełsat, że cieszy go bardzo przyjazd Andrzeja Wajdy na Białoruś. Dodał, że Wajda jest dla niego osobiście i ludzi jego pokolenia symbolem oporu przeciwko sowieckiej rzeczywistości.

"Choć sam Andrzej Wajda jest jak najbardziej żywym człowiekiem z krwi i kości, jego monumentalne "Człowiek z marmuru" i "Człowiek z żelaza" dawały wielu myślącym ludziom w Związku Radzieckim możliwość ogarnięcia umysłem istoty świata, w którym przyszło nam żyć" - dodał.

dxitkrz

"Z biegiem czasu jego filmy stawały się coraz prostsze w formie - ale jednocześnie coraz głębsze i wymagające w odbiorze - bo widać, że mistrz zbliżył się do sedna procesu twórczości. Jedno wyważone pociągnięcie za strunę czasem powoduje większy efekt niż kilka wirtuozerskich akordów" - wskazał Chaszczawacki.

Oprócz zwyczajowego wykładu na temat twórczości Wajdy, towarzyszącego odebraniu honorowego doktoratu, w głównej białoruskiej uczelni artystycznej w Mińsku mają odbyć się również warsztaty autorskie polskiego mistrza z udziałem studentów nowo otwartego wydziału sztuk ekranowych Białoruskiej Państwowej Akademii Sztuki.

Zobacz także:

**[

ALE WPADKA! PIJANA NA PODIUM ]( http://film.wp.pl/mariah-carey-kompletnie-pijana-odbiera-nagrode-6025283748565633g ) * *[

DZIENNIKARKA UBLIŻYŁA NIEPEŁNOSPRAWNEJ ]( http://film.wp.pl/polsat-zaplaci-za-wyskoki-kazimiery-szczuki-6025283571462785g ) * *[

SŁYNNA POLKA NAGUSIEŃKO ]( http://film.wp.pl/pawlakowna-o-zlotym-sercu-6025283556319873g ) * *[

CICHOPEK ZATRUDNIŁA SOBOWTÓRA?! ]( http://aleseriale.pl/gid,5895,img,219267,fototemat.html ) **

dxitkrz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dxitkrz