Trwa ładowanie...

Andrzej Wajda: reżyser zostawił po sobie wielki spadek

Wybitne filmy to nie jedyny spadek, jaki zostawił po sobie zmarły 9 października Andrzej Wajda. „Super Express” informuje, że twórca szkoły polskiej dorobił się fortuny, którą szacuje się na 10 mln zł. Kto ją dostanie?

Share
Andrzej Wajda: reżyser zostawił po sobie wielki spadek
Źródło: AKPA
d28jmut

Gazeta podaje, że spadek zostanie rozdysponowany między córkę reżysera ze związku z Beatą Tyszkiewicz, Karolinę, a ostatnią żonę filmowca Krystynę Zachwatowicz, którą Wajda poślubił w 1972 roku.

Wiadomo, że jako utytułowany reżyser Andrzej Wajda dostawał około 200 tys. zł za film. Do tego dochodziły liczne nagrody oraz tantiemy. Tabloid szacuje, że z tego tytułu spadkobiercy rocznie mogą liczyć na 2 mln zł.

W skład pozostawionej fortuny wchodzą również nieruchomości oraz bogata kolekcja dzieł sztuki, w przybliżeniu wyceniana na 2 mln zł. „Super Express” sugeruje, że po śmierci reżysera jej wartość mogła kilkukrotnie wzrosnąć.

d28jmut

Andrzej Wajda był twórcą słynnych filmów jak "Człowiek z żelaza", "Panny z wilka", "Ziemia Obiecana" i "Katyń". W 2000 roku otrzymał honorowego Oscara za całokształt twórczości. O tę prestiżową statuetkę w kategorii "najlepszy film nieanglojęzyczny" ubiega się jego najnowszy film pt. "Powidoki".

Reżyser był współtwórcą tzw. szkoły polskiej - ważnego nurtu w rodzimej sztuce filmowej, dzięki któremu na przełomie lat 50. i 60. polska kinematografia stała się sławna w świecie. Wwpisują się w niego m.in. takie filmy jak: "Kanał" (1957), "Popiół i diament" (1958), czy "Lotna" (1959) - jego pierwszy film barwny. Reżyseria nie była jednak jego pierwszą pasją. Ze światem sztuki Wajda zetknął się już na studiach malarskich w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Naukę porzucił po trzech latach.

Wajda urodził się 6 marca 1926 roku w Suwałkach. Jego ojciec, Jakub, oficer Wojska Polskiego, zginął w Katyniu. Chciał, by syn służył w armii. W 1939 roku przyszły reżyser pojechał więc do Lwowa, by wstąpić do Korpusu Kadetów. Nie dostał się tam jednak i większą część wojny spędził w Radomiu.

Przyczyną śmierci Andrzeja Wajdy było zapalnie płuc. Ciało reżysera spocznie na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie. Są tam pochowani także jego krewni. Ceremonia odbędzie się w przyszłą środę, 19 października i będzie miała charakter prywatny

d28jmut

Podziel się opinią

Share
d28jmut
d28jmut