Trwa ładowanie...
dna9gy8
Aktualności

Andrzej Żuławski: słynny reżyser trafił do szpitala. Jego stan jest bardzo ciężki

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Andrzej Żuławski: słynny reżyser trafił do szpitala. Jego stan jest bardzo ciężki
(EastNews)
dna9gy8

*Andrzej Żuławski, wybitny reżyser, scenarzysta i aktor, przebywa w szpitalu na intensywnej terapii. Jego stan jest bardzo ciężki i, jak napisał syn artysty, „nie pozostawia złudzeń”.*

Wpis Xawerego Żuławskiego pojawił się Facebooku we wtorek późnym wieczorem. Syn reżysera poinformował, że ojciec jest obecnie w ostatnim stadium choroby nowotworowej. Treść oryginalnego wpisu poniżej:

Przyjaciele ! musze to napisac ; Andrzej Zulawski znajduje sie w ostatniej fazie choroby nowotworowej , jest w szpitalu...

dna9gy8

Posted by Xawery Zulawski on 16 luty 2016

Informację o ciężkim stanie zdrowia Andrzeja Żuławskiego usłyszała z ust jego syna również publiczność odbywającego się właśnie festiwalu w Berlinie, gdzie Xawery prezentował ostatni film ojca. "Kosmos" to adaptacja prozy Witolda Gombrowicza, za którą na festiwalu w Locarno w 2015 roku Żuławski otrzymał nagrodę dla najlepszego reżysera.

Andrzej Żuławski urodził się 22 listopada 1940 roku we Lwowie, jako syn pisarza Mirosława Żuławskiego. Po skończonych studiach filmowych we Francji był m.in. asystentem Andrzeja Wajdy. W 1971 roku zadebiutował "Trzecią częścią nocy" opartą na motywach prozy swojego ojca. Kiedy cenzura nie dopuściła do rozpowszechniania jego drugiego filmu zatytułowanego "Diabeł, reżyser wyemigrował do Francji. Za granicą zrealizował skandalizujące "Opętanie" z Samem Neillem i Isabelle Adjani. Innymi słynnymi obrazami w jego dorobku są m.in. "Na srebrnym globie", "Szamanka" czy "Wierność".

(Xawery i Andrzej Żuławscy/ fot. Eastnews)

Prywatnie Żuławski był związany z aktorką Małgorzatą Braunek (syn Xawery), malarką Hanną Wolską (syn Ignacy), aktorką Sophie Marceau (syn Vincent) oraz Weroniką Rosati.

dna9gy8

Podziel się opinią

Share
dna9gy8
dna9gy8