Trwa ładowanie...

BAFTA jako pierwsza akademia filmowa na świecie będzie wyróżniać reżyserów castingu

Brytyjska Akademia Sztuk Filmowych i Telewizyjnych wprowadza zmiany w swoich strukturach. Jako pierwsi na świecie zaczną od 2020 r. przyznawać nagrody BAFTA za casting.

BAFTA jako pierwsza akademia filmowa na świecie będzie wyróżniać reżyserów castinguŹródło: Getty Images
d44tbuo
d44tbuo

Reżyserzy, aktorzy, scenarzyści, eksperci od efektów specjalnych, charakteryzacji czy kostiumów - wszyscy kilka razy w roku mogą spodziewać się docenienia ich pracy w postaci nagród filmowych. Jedynym zawodem w branży filmowej, który od lat był pomijany w tej rywalizacji, byli specjaliści od castingu.

O tej nierówności od lat mówiło się w środowisku filmowym. Reżyserów castingu uważano za szare eminencje kina. W końcu to od nich zależy, który aktor dostanie szansę zaistnienia na wielkim ekranie. Jedną z ikon tego zawodu była Marion Dougherty, która odkryła dla świata kina takie nazwiska jak Jon Voight, John Travolta czy Dustin Hoffman.

W 1991 r. znamienici twórcy filmowi m.in. Martin Scorsese, Al Pacino, Clint Eastwood podpisali się pod listem do Amerykańskiej Akademii Filmowej wręczającej Oscary, w którym rekomendowali dodanie nowej kategorii nagród dla reżyserów castingu. Szczególnie zalecali wręczenie honorowego Oscara Marion Dougherty. Akademia jednak list zignorowała i nie wprowadziła zmian. Za jej śladem poszły również inne gremia filmowe.

d44tbuo

Decyzja BAFTA jest zatem wydarzeniem historycznym, bo jako pierwsza akademia filmowa na świecie rozpocznie wyróżniać specjalistów od castingu.

“Casting jest niezbędnym elementem branży filmowej i ma zasadnicze znaczenie dla promowania różnorodności na ekranie. Mamy nadzieję, że ta nagroda pomoże również promować znaczenie roli castingu i nie możemy się doczekać, kto zostanie pierwszym zwycięzcą w lutym” - ogłosili członkowie BAFTA.

Nagrody Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych za casting zostaną wręczone w dwóch kategoriach, zarówno dla ekspertów od filmu, jak i produkcji telewizyjnych. Pierwszych laureatów poznamy w lutym 2020 r.

d44tbuo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44tbuo