Trwa ładowanie...

BAFTA jako pierwsza akademia filmowa na świecie będzie wyróżniać reżyserów castingu

Brytyjska Akademia Sztuk Filmowych i Telewizyjnych wprowadza zmiany w swoich strukturach. Jako pierwsi na świecie zaczną od 2020 r. przyznawać nagrody BAFTA za casting.

BAFTA jako pierwsza akademia filmowa na świecie będzie wyróżniać reżyserów castinguŹródło: Getty Images
d1i3c0q
d1i3c0q

Reżyserzy, aktorzy, scenarzyści, eksperci od efektów specjalnych, charakteryzacji czy kostiumów - wszyscy kilka razy w roku mogą spodziewać się docenienia ich pracy w postaci nagród filmowych. Jedynym zawodem w branży filmowej, który od lat był pomijany w tej rywalizacji, byli specjaliści od castingu.

O tej nierówności od lat mówiło się w środowisku filmowym. Reżyserów castingu uważano za szare eminencje kina. W końcu to od nich zależy, który aktor dostanie szansę zaistnienia na wielkim ekranie. Jedną z ikon tego zawodu była Marion Dougherty, która odkryła dla świata kina takie nazwiska jak Jon Voight, John Travolta czy Dustin Hoffman.

W 1991 r. znamienici twórcy filmowi m.in. Martin Scorsese, Al Pacino, Clint Eastwood podpisali się pod listem do Amerykańskiej Akademii Filmowej wręczającej Oscary, w którym rekomendowali dodanie nowej kategorii nagród dla reżyserów castingu. Szczególnie zalecali wręczenie honorowego Oscara Marion Dougherty. Akademia jednak list zignorowała i nie wprowadziła zmian. Za jej śladem poszły również inne gremia filmowe.

d1i3c0q

Decyzja BAFTA jest zatem wydarzeniem historycznym, bo jako pierwsza akademia filmowa na świecie rozpocznie wyróżniać specjalistów od castingu.

“Casting jest niezbędnym elementem branży filmowej i ma zasadnicze znaczenie dla promowania różnorodności na ekranie. Mamy nadzieję, że ta nagroda pomoże również promować znaczenie roli castingu i nie możemy się doczekać, kto zostanie pierwszym zwycięzcą w lutym” - ogłosili członkowie BAFTA.

Nagrody Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych za casting zostaną wręczone w dwóch kategoriach, zarówno dla ekspertów od filmu, jak i produkcji telewizyjnych. Pierwszych laureatów poznamy w lutym 2020 r.

d1i3c0q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1i3c0q

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj