Trwa ładowanie...

Barbara Borys-Damięcka – reżyserka, która została marszałkiem seniorem

O Barbarze Borys-Damięckiej zrobiło się głośno, kiedy okazało się, że poprowadzi pierwsze obrady nowego Senatu. Kim jest nowa marszałkini senior Barbara Borys-Damięcka?

Share
Barbara Borys-Damięcka – reżyserka, która została marszałkiem seniorem
Źródło: Materiały prasowe
d17l01u

Jedną z osób, która mogła się pochwalić wysokim wynikiem (157 359 głosów) w niedzielnych wyborach, była Barbara Borys-Damięcka startująca w okręgu nr 43 – obejmował dzielnice Warszawy (Ursynów, Wawer, Mokotów i Wilanów).

Znana reżyserka już po raz czwarty została senatorem. Tym razem z ramienia Koalicji Obywatelskiej. Barbara Borys-Damięcka będzie musiała jednak udźwignąć nową funkcję.

Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski w rozmowie z dziennikarzem RMF FM przyznał bowiem, że Barbara Borys-Damięcka zostanie marszałkiem seniorem i poprowadzi pierwsze obrady Senatu zaplanowane na 12 listopada 2019 r.

d17l01u

Barbara Borys-Damięcka – kariera w świecie filmu

Barbara Borys-Damięcka początkowo swoją ścieżkę zawodową związała ze światem filmu. Studiowała na Wydziale Organizacji Produkcji Filmowej na PWSTiF w Łodzi. Przez 35 lat pracowała w Telewizji Polskiej, a następnie została dyrektorem artystycznym Teatru Syrena.

W międzyczasie poznała aktora Damiana Damięckiego. Wzięli ślub, jednak ich związek nie przetrwał. Barbara Borys-Damięcka i Damian Damięcki mają syna Grzegorza, który również został aktorem.

Barbara Borys-Damięcka w polityce

Barbara Borys-Damięcka po raz pierwszy startowała w wyborach parlamentarnych w 2004 r. Była wówczas związana z Inicjatywą dla Polski, która nie przekroczyła jednak wymaganego progu wyborczego.

Po raz drugi Barbara Borys-Damięcka wystartowała z ramienia Platformy Obywatelskiej. Uzyskała mandat, zdobywając największą liczbę głosów w swoim okręgu (605 972). Barbara Borys-Damięcka została senatorem również kolejno w 2011 i 2015 r.

Barbara Borys-Damięcka – odznaczenia

Barbara Borys-Damięcka otrzymała pierwsze odznaczenie w 1987 r. Był to Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. W 1998 r. dostała Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

Barbara Borys-Damięcka została również wyróżniona Srebrnym Medalem "Zasłużony w Kulturze Gloria Artis" w 2007 r., a także Nagrodą "Polonicus" (2014 r.).

d17l01u

Podziel się opinią

Share
d17l01u
d17l01u