Barbara Pec‑Ślesicka nie żyje. Bez niej nie byłoby kina Wajdy
Zmarła ceniona kierownik produkcji filmowych. Przez ponad 30 lat blisko współpracowała z Andrzejem Wajdą.
Barbara Pec-Ślesicka zmarła 6 lipca br. w wieku 84 lat. O śmierci poinformowała Warszawska Szkoła Filmowa, której dyrektorem jest Maciej Ślesicki, syn kierowniczki produkcji. Jej dorobek zawodowy to w dużej mierze praca na planie największych, polskich produkcji, które zapisały się w historii kina.
Po ukończeniu Szkoły Filmowej w Łodzi jej pierwszą pracą było kierowanie produkcją filmu "Ewa chce spać" Tadeusza Chmielewskiego. Jako pracownik Zespołu Filmowego Kamera miała swój wkład w powstanie m.in. "Pasażerki" Andrzeja Munka oraz "Rękopisu znalezionego w Saragossie" Wojciecha Jerzego Hasa.
Przez lata była związana z ekipą filmową Andrzeja Wajdy. Nadzorowała jego produkcje od "Miłości dwudziestolatków" w 1962 r., po "Ziemię obiecaną", "Wesele", "Człowieka z marmuru", aż do "Panny Nikt" w 1996 r. Była przez reżysera bardzo ceniona. Wielu filmowców twierdzi, że to Barbara Pec-Ślesicka utorowała kobietom ścieżkę kariery w zawodzie kierownika produkcji.
"Tamto pierwsze spotkanie z Barbarą nie zapowiadało długiej i szczęśliwej drogi, jaką oboje przeszliśmy, wspólnie realizując większość moich filmów zauważonych przez publiczność w kraju i na świecie. Barbaro, służyłaś mi niezawodnym i niezastąpionym wsparciem w zmaganiach z politycznymi i ekonomicznymi trudnościami tamtych czasów. Owe lata i filmy powracają coraz częściej w mojej pamięci jako wyraz wspólnej walki o polskie kino, o jego znaczenie w Polsce i na świecie" - pisał o niej Andrzej Wajda.
Kierowniczkę produkcji miło wspomina też Anna Mucha, która rozpoczynała karierę filmową od filmów "Korczak" i "Panna Nikt" nadzorowanych przez Pec-Ślesicką. "Pani Barbaro, dziękuję. Spoczywaj w pokoju" - krótko podsumowała aktorka na Insta Story.
Barbara Pec-Ślesicka była jedną z założycielek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. W latach 1972-1983 była szefową produkcji Zespołu Filmowego X, w którym powstawały filmy m.in. Agnieszki Holland, Andrzeja Żuławskiego, Janusza Zaorskiego, Feliksa Falka czy Ryszarda Bugajskiego. Współpracowała również ze swoim synem, reżyserem przy powstaniu "Sary" i "13 posterunku".
Była laureatką Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich (2015). Została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi (1975), Krzyżem Kawalerskim (2001) i Oficerskim (2011) Orderu Odrodzenia Polski.